ГОЛЕМИОТ БРАН НА КОВИД ВО КИНА ГИ ЗГОЛЕМУВА ШАНСИТЕ ЗА ПОЈАВА НА НОВ СОЈ

  ГОЛЕМИОТ БРАН НА КОВИД ВО КИНА ГИ ЗГОЛЕМУВА ШАНСИТЕ ЗА ПОЈАВА НА НОВ СОЈМоже да биде слично на омикрон, комбинација од соеви, или нешто сосема друго, велат научниците. (Фото: АП)

  Може ли напливот на ковид-19 во Кина да ослободи нов мутант на коронавирус во светот? Научниците не знаат, но се загрижени дека тоа може да се случи. Тоа би можело да биде слично на варијантите на омикрон што сега циркулираат таму. Може да биде комбинација од соеви. Или нешто сосема друго, велат тие.

  „Кина има популација која е многу голема и има ограничен имунитет. И се чини дека тоа е амбиент во кој можеме да видиме експлозија на нова варијанта“, рече д-р Стјуарт Кембел Реј, експерт за заразни болести на Универзитетот „Џонс Хопкинс“.

  Секоја нова инфекција нуди шанса коронавирусот да мутира, а вирусот брзо се шири во Кина. Земјата со 1,4 милијарди жители во голема мера се откажа од политиката на „нулта ковид“ и строгите рестрикции за движење. Иако вкупните пријавени стапки на вакцинација се високи, нивоата на бустери се пониски, особено кај постарите луѓе. Домашните вакцини се покажаа помалку ефикасни против сериозна инфекција отколку верзиите на РНК произведени од Запад. Многу вакцини беа дадени пред повеќе од една година, што значи дека имунитетот е намален.

  Резултатот на ова е плодна почва за промена на вирусот.

  „Кога имаше големи бранови на инфекција, тоа често беше проследено со нови варијанти кои се генерираат“, рече Реј.

  Пред околу три години, оригиналната верзија на коронавирусот се прошири од Кина во остатокот од светот и на крајот беше заменета со варијантата делта, потоа омикрон и неговите потомци, кои продолжуваат да го мачат светот и денес.

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира