ГРЕТА ТУНБЕРГ ПРИВЕДЕНА НА ПРОТЕСТОТ ПРОТИВ РУДНИК ВО ГЕРМАНИЈА

  ГРЕТА ТУНБЕРГ ПРИВЕДЕНА НА ПРОТЕСТОТ ПРОТИВ РУДНИК ВО ГЕРМАНИЈАТунберг им се придружи на демонстрантите во петокот (Фото: ДПА)

  Грета Тунберг беше меѓу климатските активисти кои беа приведени на протестот против уништувањето на германско село заради проширување на рудник за јаглен. Полицијата кажа дека младата Швеѓанка била дел од групата која се стрчала кон рудникот, оддалечен десетина километри од селото Лицерат.

  Тунберг им се придружи на демонстрантите во петокот.

  Видеото од местото на настанот прикажува тројца полицајци како ја носат Тунберг, по што таа беше снимена како сама седи во автобус. Полицијата кажа дека еден демонстрант скокнал во окното на рудникот.

  Активистите велат дека проширувањето на рудникот ги поткопува германските напори за намалување на емисиите на стакленичките гасови. Германија вети дека ќе ја укине употребата на јагленот до 2030 година.

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира