Таг: рудник

1 2 3 5 10 / 48 НАПИСИ
ГРЕТА ТУНБЕРГ ПРИВЕДЕНА НА ПРОТЕСТОТ ПРОТИВ РУДНИК ВО ГЕРМАНИЈА

ГРЕТА ТУНБЕРГ ПРИВЕДЕНА НА ПРОТЕСТОТ ПРОТИВ РУДНИК ВО ГЕРМАНИЈА

Грета Тунберг беше меѓу климатските активисти кои беа приведени на протестот против уништувањето на германско село заради проширување на рудник за јаг ...
ГЕРМАНИЈА РУШИ СЕЛО ПОРАДИ РУДНИК ЗА ЈАГЛЕН, ИЛЈАДНИЦИ ПРОТЕСТИРААТ

ГЕРМАНИЈА РУШИ СЕЛО ПОРАДИ РУДНИК ЗА ЈАГЛЕН, ИЛЈАДНИЦИ ПРОТЕСТИРААТ

Германската полиција продолжува да го расчистува од демонстранти рударското село Луцерат, но протестите веројатно само ќе се засилуваат, а најавено е ...
ВИШИОТ УПРАВЕН СУД ГО ВРАТИ НА ПОВТОРНО СУДЕЊЕ СЛУЧАЈОТ ЗА ОДЗЕМЕНАТА КОНЦЕСИЈА НА РУДНИКОТ ИЛОВИЦА 

ВИШИОТ УПРАВЕН СУД ГО ВРАТИ НА ПОВТОРНО СУДЕЊЕ СЛУЧАЈОТ ЗА ОДЗЕМЕНАТА КОНЦЕСИЈА НА РУДНИКОТ ИЛОВИЦА 

Вишиот управен суд ја прифати жалбата на „Еуромакс ресоурсис“ на одлуката на Управниот суд за отфрлање на нивната тужба, со што се потврди одлуката на ...
ПОРАДИ ОБИЛНИТЕ ВРНЕЖИ ЕДЕН ОД ЧЕТИРИТЕ БАГЕРИ ВО РУДНИКОТ „СУВОДОЛ“ ВО РЕК „БИТОЛА“ СО КУС ПРЕКИН ВО РАБОТЕЊЕТО

ПОРАДИ ОБИЛНИТЕ ВРНЕЖИ ЕДЕН ОД ЧЕТИРИТЕ БАГЕРИ ВО РУДНИКОТ „СУВОДОЛ“ ВО РЕК „БИТОЛА“ СО КУС ПРЕКИН ВО РАБОТЕЊЕТО

Багерот 630/2 кој врши ископ на јаглен на најдолната точка во Рудникот ПЈС „Суводол" во РЕК ,,Битола" од попладнево е во краткотраен прекин заради оби ...
ПОПЛАВА ВО РУДНИКОТ „СУВОДОЛ“ ПРЕДИЗВИКАНА ОД НЕВРЕМЕ, ИСКОПОТ НА ЈАГЛЕН ЗА РЕК БИТОЛА ПРОДОЛЖУВА ОТЕЖНАТО

ПОПЛАВА ВО РУДНИКОТ „СУВОДОЛ“ ПРЕДИЗВИКАНА ОД НЕВРЕМЕ, ИСКОПОТ НА ЈАГЛЕН ЗА РЕК БИТОЛА ПРОДОЛЖУВА ОТЕЖНАТО

Силното невреме од дожд и град предизвика поплави и големи сливови на вода во рудникот Суводол, од каде се носат најголемите количини јаглен за РЕК Би ...
ОСУММИНА ЗАГИНАТИ ВО ЕКСПЛОЗИЈА ВО РУДНИКОТ КАЈ СРПСКИОТ ГРАД СОКОБАЊА

ОСУММИНА ЗАГИНАТИ ВО ЕКСПЛОЗИЈА ВО РУДНИКОТ КАЈ СРПСКИОТ ГРАД СОКОБАЊА

Осуммина рудари загинаа во експлозија на метан во рудникот Соко кај српскиот град Сокобања, објави министерството за рударство и енергетика. Од болниц ...
ИЛЈАДНИЦИ ДЕМОНСТРАНТИ БЛОКИРАА ПАТИШТА ШИРУМ СРБИЈА ПРОТИВ ПЛАНИРАНИОТ РУДНИК ЗА ЛИТИУМ

ИЛЈАДНИЦИ ДЕМОНСТРАНТИ БЛОКИРАА ПАТИШТА ШИРУМ СРБИЈА ПРОТИВ ПЛАНИРАНИОТ РУДНИК ЗА ЛИТИУМ

Илјадници демонстранти блокираа главни патишта ширум Србија, незадоволни од планот на власта да му дозволи на гигантот „Рио Тинто“ да отвори рудник за ...
ОБВИНИТЕЛСТВОТО ВРШИ УВИД ВО РУДНИКОТ БУЧИМ КАДЕ ЗАГИНАА АЛПИНИСТИТЕ МАЈСТОРСКИ И СТАНИШКОВ

ОБВИНИТЕЛСТВОТО ВРШИ УВИД ВО РУДНИКОТ БУЧИМ КАДЕ ЗАГИНАА АЛПИНИСТИТЕ МАЈСТОРСКИ И СТАНИШКОВ

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Радовиш заедно со увидна екипа, кримтехничар од Министерството за внатрешни работи и инспектори за тр ...
ДВАЈЦА АЛПИНИСТИ ОД РАДОВИШ ЗАГИНАА ЧИСТЕЈЌИ ВИСОКИ СИЛОСИ ВО РУДНИКОТ БУЧИМ

ДВАЈЦА АЛПИНИСТИ ОД РАДОВИШ ЗАГИНАА ЧИСТЕЈЌИ ВИСОКИ СИЛОСИ ВО РУДНИКОТ БУЧИМ

Двајца радовишани, членови на Алпинистичкиот клуб „Плоча“, загинаа чистејќи високонедостапни силоси на рудникот Бучим. Веста ја потврдија и од компани ...
АКТИВИСТИТЕ ПРОТИВ РУДНИЦИ ВО СТРУМИЦА, БОСИЛОВО И НОВО СЕЛО СОБРАА ПОТПИСИ ЗА НЕЗАВИСНАТА ЛИСТА „СТИГА Е!“ ЗА ИЗБОРИТЕ

АКТИВИСТИТЕ ПРОТИВ РУДНИЦИ ВО СТРУМИЦА, БОСИЛОВО И НОВО СЕЛО СОБРАА ПОТПИСИ ЗА НЕЗАВИСНАТА ЛИСТА „СТИГА Е!“ ЗА ИЗБОРИТЕ

Активистите против изградба на рудници од Струмичко влегуваат во трка за освојување советнички места во Општините Струмица, Босилово и Ново Село. На л ...
1 2 3 5 10 / 48 НАПИСИ