ХАМБУРГ СЕ СТЕМНИ ОД ЧАД ПО ПОЖАРОТ ВО ДВА МАГАЦИНА

  ХАМБУРГ СЕ СТЕМНИ ОД ЧАД ПО ПОЖАРОТ ВО ДВА МАГАЦИНАПоради пожарот затворена е и пругата меѓу Хамбург и Бухен. (Фото: ЕПА)

  Облаци чад денеска го покрија центарот на Хамбург по пожарот во два магацина источно од центарот на градот.

  „Центарот на градот Хамбург е целосно затемнет“, изјави за ДПА портпаролот на противпожарната бригада на Хамбург. Противпожарните власти го класифицираа пожарот и чадот како „екстремна опасност“.

  Пожарот е во тек додека екипите се обидуваат да го изгаснат, соопштија властите. Избувна во областа Ротенбургсорт, која се наоѓа на реката Елба и се граничи со Хафенсити, меѓу другите места. Од противпожарната бригада првично не можеа да дадат никакви информации како точно можело да дојде до големиот пожар во текот на ноќта или што точно имало во запалените магацини.

  Се апелира до жителите да не ги отвораат прозорците и вратите и да се заштитат од чадот во широка област во североисточниот дел на Хамбург. Германскиот железнички оператор „Дојче бан“ исто така објави дека поради пожарот мора да биде затворена пругата меѓу Хамбург и Бухен.

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира