ХЕЛИКОПТЕРИ ПУКААТ ВРЗ ПРЕТСЕДАТЕЛСКАТА ПАЛАТА НА ЕРДОГАН

a:1:{s:9:"td_source";s:40:"Турција(разниизвори)

  ХЕЛИКОПТЕРИ ПУКААТ ВРЗ ПРЕТСЕДАТЕЛСКАТА ПАЛАТА НА ЕРДОГАН

  Истрели се слушаат околу претседателската палата на Ердоган во Анкара, а хеликопери пукаат врз неа, јави турската агенција Анадолија. Претходно, силна експлозија се слушна пред генералштабот на војската во Анкара, како и во центарот на градот.

  Ердоган, кој е на одмор во Мармарис, претходно се обрати на јавноста преку вебкам, изјави дека тој се уште ја држи под контрола власта и дека водачите на пучот ќе бидат најстрого казнети. Тој рече дека пучистите се паралелна структура, а се верува дека тоа се однесува на следбениците на Фетула Ѓулен, исламскиот свештеник кој живе во САД, а кого Ердоган го обвинуваше во минатото за обиди за пуч.

  Извор од ЕУ вели дека станува збор за релативно добро оркестриран пуч, во кој учествува голем дел од војската, а не само неколку полковници, и дека тие имаат контрола врз неколку стратешки точки во Истанбул и теко дека ќе се повлечат.

   

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира

  Коментари