Таг: Ердоган

1 2 3 10 / 25 НАПИСИ
ЕРДОГАН КОНЕЧНО ЈА ПОТПИША АПЛИКАЦИЈАТА НА ШВЕДСКА ЗА ЧЛЕНСТВО ВО НАТО И ЈА ИСПРАТИ НА РАТИФИКАЦИЈА ВО ПАРЛАМЕНТОТ

ЕРДОГАН КОНЕЧНО ЈА ПОТПИША АПЛИКАЦИЈАТА НА ШВЕДСКА ЗА ЧЛЕНСТВО ВО НАТО И ЈА ИСПРАТИ НА РАТИФИКАЦИЈА ВО ПАРЛАМЕНТОТ

Турската влада денеска ја испрати апликацијата на Шведска за членство во НАТО на ратификација во турскиот парламент, ставајќи крај на осуммесечното че ...
ТУРЦИЈА ЌЕ ПРОТЕРА АМБАСАДОРИ НА 10 ЗЕМЈИ, ВКЛУЧУВАЈЌИ ГИ ГЕРМАНИЈА, САД И ФРАНЦИЈА

ТУРЦИЈА ЌЕ ПРОТЕРА АМБАСАДОРИ НА 10 ЗЕМЈИ, ВКЛУЧУВАЈЌИ ГИ ГЕРМАНИЈА, САД И ФРАНЦИЈА

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска кажа дека му наредил на министерот за надворешни работи да прогласи „персона нон грата“ десетмина амб ...
ТУРЦИЈА ПРЕГОВАРА СО ТАЛИБАНЦИТЕ ДА ГО УПРАВУВА АЕРОДРОМОТ ВО КАБУЛ

ТУРЦИЈА ПРЕГОВАРА СО ТАЛИБАНЦИТЕ ДА ГО УПРАВУВА АЕРОДРОМОТ ВО КАБУЛ

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган рече дека неговата влада води директни преговори со талибанците за помош во управувањето на аеродромот во Кабу ...
АЈА СОФИЈА ЌЕ СТАНЕ ЏАМИЈА – СУДОТ ВО ТУРЦИЈА ГО ПРИФАТИ БАРАЊЕТО НА ЕРДОГАН

АЈА СОФИЈА ЌЕ СТАНЕ ЏАМИЈА – СУДОТ ВО ТУРЦИЈА ГО ПРИФАТИ БАРАЊЕТО НА ЕРДОГАН

Турскиот суд го прифати барањето на  претседателот Реџеп Таип Ердоган и го поништи статусот на музеј на Аја Софија во Истанбул, една од најатрактивнит ...
EРДОГАН ЌЕ ГО СРУШИ КУЛТУРНИОТ ЦЕНТАР „АТАТУРК“ ЗА ДА ИЗГРАДИ ОПЕРА

EРДОГАН ЌЕ ГО СРУШИ КУЛТУРНИОТ ЦЕНТАР „АТАТУРК“ ЗА ДА ИЗГРАДИ ОПЕРА

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган најави дека ќе го сруши Kултурниот центар "Ататурк" кој одигра клучна улога во протестите во 2013 година, и на ...
КУРДИТЕ ЌЕ ГЛАДУВААТ АКО НЕ СЕ ОТКАЖАТ ОД РЕФЕРЕНДУМОТ, ИЗЈАВИ ЕРДОГАН

КУРДИТЕ ЌЕ ГЛАДУВААТ АКО НЕ СЕ ОТКАЖАТ ОД РЕФЕРЕНДУМОТ, ИЗЈАВИ ЕРДОГАН

Претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган, изјави дека разгледува драстични економски и воени мерки против ирачките Курди, откако тие во понеделник ...
ТЕЛОХРАНИТЕЛИТЕ НА ЕРДОГАН ОБВИНЕТИ ЗА ОРГАНИЗИРАНИОТ НАПАД ВРЗ ДЕМОНСТРАНТИ ВО ВАШИНГТОН

ТЕЛОХРАНИТЕЛИТЕ НА ЕРДОГАН ОБВИНЕТИ ЗА ОРГАНИЗИРАНИОТ НАПАД ВРЗ ДЕМОНСТРАНТИ ВО ВАШИНГТОН

Деветнаесетмина лица, од кои 15-мина се идентификувани како припадници на обезбедувањето, се обвинети од големата порота во Вашингтон за напад врз дем ...
ИЗБОРНАТА КОМИСИЈА ПРИЗНАЛА ЛИВЧИЊА БЕЗ ПЕЧАТ, ТУРСКАТА ОПОЗИЦИЈА БАРА ПРЕБРОЈУВАЊЕ НА 60% ОД ГЛАСОВИТЕ

ИЗБОРНАТА КОМИСИЈА ПРИЗНАЛА ЛИВЧИЊА БЕЗ ПЕЧАТ, ТУРСКАТА ОПОЗИЦИЈА БАРА ПРЕБРОЈУВАЊЕ НА 60% ОД ГЛАСОВИТЕ

Главната опозициска партија во Турција се подготвува да ги оспори резултатите од референдумот кој даде тесна победа на желбите на претседателот Реџеп ...
ХОРХЕ АЛИЕВ

ХОРХЕ АЛИЕВ

1 Ќути трај до 1 мај. Како и да è, до тогаш може и ќе имаме Собрание. Ако не, може и до 1 септември да почекаме. Дај да го истуркаме летото. До тогаш ...
НЕПРИЗНАВАЊЕТО НА ДИПЛОМИТЕ Е ДОГОВОРЕНО СО ТУРЦИЈА, ВЕЛИ МНР, А МИНИСТЕРОТ ЗА ОБРАЗОВАНИЕ НЕ ЗНАЕ

НЕПРИЗНАВАЊЕТО НА ДИПЛОМИТЕ Е ДОГОВОРЕНО СО ТУРЦИЈА, ВЕЛИ МНР, А МИНИСТЕРОТ ЗА ОБРАЗОВАНИЕ НЕ ЗНАЕ

Непризнавање на македонските дипломи во Турција е резултат на претходен договор меѓу надлежните институции на Македонија и на Турција, изјавија од Мин ...
1 2 3 10 / 25 НАПИСИ