ИЛОН МАСК ТВРДИ ДЕКА ВО ИСТ ДЕН ИМАЛ ДВА ПОЗИТИВНИ, ПА ДВА НЕГАТИВНИ ТЕСТА ЗА КОВИД-19

  ИЛОН МАСК ТВРДИ ДЕКА ВО ИСТ ДЕН ИМАЛ ДВА ПОЗИТИВНИ, ПА ДВА НЕГАТИВНИ ТЕСТА ЗА КОВИД-19Маск кажа дека правел брзи антиген тестови (Фото: Гети)

  Извршниот шеф на „Тесла“ Илон Маск ја доведе во прашање веродостојноста на тестовите за ковид-19, тврдејќи дека во ист ден прво имал два позитивни, а потоа два негативни теста.

  Се случува некоја измама. Денеска бев тестиран за ковид-19 четири пати. Тестот двапати беше позитивен, а потоа двапати негативен. Иста машина, ист тест, иста болничарка“, напиша Маск на Твитер.

  Тој кажа дека правел брзи антиген тестови, а сега чекал резултати од ПЦР тестови од други лаборатории.

  Имам симптоми на типична настинка, ништо невообичаено досега“, вели Маск.

  Американската Агенција за храна и лекови овој месец ги извести лабораториите и здравствените институции дека лажни позитивни резултати може да се појават кај брзите антиген тестови.

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира