ЌЕ ИНСИСТИРАМЕ НА ТЕРИТОРИЈАЛНИОТ ИНТЕГРИТЕТ НА УКРАИНА НА МИРОВНИТЕ ПРЕГОВОРИ ВО ТУРЦИЈА, КАЖА ЗЕЛЕНСКИ

  ЌЕ ИНСИСТИРАМЕ НА ТЕРИТОРИЈАЛНИОТ ИНТЕГРИТЕТ НА УКРАИНА НА МИРОВНИТЕ ПРЕГОВОРИ ВО ТУРЦИЈА, КАЖА ЗЕЛЕНСКИЗеленски претходно кажа дека е подготвен да преговара за статусот на Донбас (Фото: АП)

  Откако претходно сугерираше дека е подготвен за компромис, Володимир Зеленски кажа дека неговата влада ќе инсистира на суверенитетот и територијалниот интегритет на Украина на мировните преговори во Истанбул оваа недела. Тој ја промени реториката во ноќното обраќање откако претходно, во разговорот со руски новинари кажа дека Украина е подготвена да прифати неутралност и да преговара за статусот на регионот Донбас.

  „Ефективни гаранции на безбедноста се приоритет. Се разбира, нашата цел е мир и враќање на нормалниот живот во земјата што е можно побрзо“, кажа Зеленски.

  Во вчерашниот разговор со Владимир Путин, турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган се согласил да биде домаќин на мировни преговори и повикал на прекин на огнот и отворање на хуманитарни коридори. Украинската и руската страна потврдија дека преговорите ќе се одржат.

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира