ЌЕ СЕ БОРИМЕ ЗА ЕВРОПСКА ИДНИНА, НО ПОЧИТУВАЈЌИ СЕ СЕБЕСИ, КАЖА ВУЧИЌ ВО БРИСЕЛ

  ЌЕ СЕ БОРИМЕ ЗА ЕВРОПСКА ИДНИНА, НО ПОЧИТУВАЈЌИ СЕ СЕБЕСИ, КАЖА ВУЧИЌ ВО БРИСЕЛВучиќ и Ковачевски на состанокот за иницијативата Отворен Балкан во Охрид на 8 јуни. (Фото: Ѓ. Личовски)

  Српскиот претседател Александар Вучиќ рече дека со пријателите од регионот ќе продолжи да се бори за европска иднина, но почитувајќи се себеси, пред денешниот самит ЕУ-Западен Балкан во Брисел. Вучиќ рече и дека поминаа времињата кога можеше да се уценуваат независни и слободни држави.

  „Поминаа времињата во кои независни и слободни држави некој може да ги уценува. Ние тука дојдовме кај пријатели. Заедно со нашите пријатели од регионот ќе се бориме за европска иднина, но почитувајќи се себеси и верувајќи дека заеднички можеме многу да направиме“, изјави Вучиќ.

  Албанскиот премиер Еди Рама кажа дека Бугарите се срамота, додека македонскиот премиер Димитар Ковачевски одби да даде изјава.

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира