НАД 50.000 ИТАЛИЈАНЦИ ДЕМОНСТРИРАА ПРОТИВ ФАШИЗМОТ ВО РИМ

  НАД 50.000 ИТАЛИЈАНЦИ ДЕМОНСТРИРАА ПРОТИВ ФАШИЗМОТ ВО РИМ„Не за фашизам: за работа, учество и демократија“ беше слоганот на настанот организиран од синдикалните конфедерации. (Фото: АНСА)

  Една недела по нападот врз седиштето на Синдикатот во Рим, над 50 илјади луѓе демонстрираа против фашизмот во италијанскиот главен град. „Не за фашизам: за работа, учество и демократија“ беше слоганот на настанот организиран од синдикалните конфедерации.

  Според синдикатите, околу 800 автобуси и 10 специјални возови биле подготвени низ цела Италија за да донесат луѓе во главниот град. Носејќи знамиња и транспаренти, илјадници поддржувачи на Синдикатот и разни левичарски групи маршираа низ улиците околу местото на плоштадот Сан Џовани во Латерано, недалеку од Колосеумот.

  По немирите пред една недела на демонстрациите против проширените мерки за коронавирусот во Италија, денеска беа распоредени бројни полициски единици и хеликоптери. Минатата недела, додека траеја овие демонстрации, членовите на радикалната десничарска партија Форца нуова, меѓу другите, го нападнаа седиштето на Синдикатот. Во протестите беа повредени неколку лица.

  Италијанските политичари сега разговараат за распуштање на партијата. На митингот, генералниот секретар на Синдикатот Луиџи Сбара побара од властите брзо да продолжат со распуштање на неофашистичките и неонацистичките организации.

  Денеска, Италија исто така одбележа 78 години од нацистичката рација во Рим, при што над 1.000 Евреи беа депортирани во нацистичкиот логор Аушвиц.

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира