Таг: фашизам

1 2 3 10 / 29 НАПИСИ
КОРУПЦИЈАТА ДАВА ПЛОДНА ПОЧВА ДА ЦВЕТААТ ДЕЗИНФОРМАЦИИ, ВЕЛИ ЕЛИЗАБЕТ АЛЕН, ПОТСЕКРЕТАРКА НА СТЕЈТ ДЕПАРТМЕНТОТ

КОРУПЦИЈАТА ДАВА ПЛОДНА ПОЧВА ДА ЦВЕТААТ ДЕЗИНФОРМАЦИИ, ВЕЛИ ЕЛИЗАБЕТ АЛЕН, ПОТСЕКРЕТАРКА НА СТЕЈТ ДЕПАРТМЕНТОТ

Елизабет Ален, потсекретарка за јавна дипломатија и односи со јавноста на Стејт департментот на САД, во разговор за САКАМДАКАЖАМ.МК зборува за борбата ...
БУГАРИЈА ТРЕБА ДА СЕ ИЗВИНИ ЗА УЛОГАТА НА НЕЈЗИНАТА ПРОФАШИСТИЧКА ВЛАДА ВО ДЕПОРТАЦИЈАТА НА МАКЕДОНСКИТЕ ЕВРЕИ, КАЖА ПЕНДАРОВСКИ

БУГАРИЈА ТРЕБА ДА СЕ ИЗВИНИ ЗА УЛОГАТА НА НЕЈЗИНАТА ПРОФАШИСТИЧКА ВЛАДА ВО ДЕПОРТАЦИЈАТА НА МАКЕДОНСКИТЕ ЕВРЕИ, КАЖА ПЕНДАРОВСКИ

Со Поворка на живите од Музејот на Град Скопје до „Тутунски комбинат“ денеска почна одбележувањето на 80-годишнината од депортација на македонските Ев ...
ИТАЛИЈА СОЗДАДЕ ОНЛАЈН МАПА СО НАД 1.400 СПОМЕНИЦИ И ОБЕЛЕЖЈА ОД ВРЕМЕТО НА МУСОЛИНИ

ИТАЛИЈА СОЗДАДЕ ОНЛАЈН МАПА СО НАД 1.400 СПОМЕНИЦИ И ОБЕЛЕЖЈА ОД ВРЕМЕТО НА МУСОЛИНИ

Повеќе од 1.400 фашистички споменици, улични знаци и обележја во Италија се ставени на онлајн мапа, што е прв обид да се документираат симболите од вр ...
СТО ГОДИНИ ОД ДОАЃАЊЕТО НА МУСОЛИНИ НА ВЛАСТ, ВО РИМ СÈ УШТЕ СТОЈАТ ФАШИСТИЧКИ СПОМЕНИЦИ И ОБЕЛЕЖЈА

СТО ГОДИНИ ОД ДОАЃАЊЕТО НА МУСОЛИНИ НА ВЛАСТ, ВО РИМ СÈ УШТЕ СТОЈАТ ФАШИСТИЧКИ СПОМЕНИЦИ И ОБЕЛЕЖЈА

Сто години откако Бенито Мусолини ја освои власта во Рим, негови фотографии и натаму стојат во официјалната резиденција на премиерот, што покажува дек ...
СПОМЕН-КУЌИТЕ НА МАКЕДОНСКАТА ДРЖАВНОСТ ВО ГОРНО ВРАНОВЦИ ЗАБОРАВЕНИ ОД ДРЖАВНИОТ ВРВ, ЗА 31 ГОДИНА НЕ ДОШОЛ НИТУ ЕДЕН ПРЕТСЕДАТЕЛ НИ ПРЕМИЕР

СПОМЕН-КУЌИТЕ НА МАКЕДОНСКАТА ДРЖАВНОСТ ВО ГОРНО ВРАНОВЦИ ЗАБОРАВЕНИ ОД ДРЖАВНИОТ ВРВ, ЗА 31 ГОДИНА НЕ ДОШОЛ НИТУ ЕДЕН ПРЕТСЕДАТЕЛ НИ ПРЕМИЕР

За 38 години постоење на спомен-куќите од антифашистичката Народно-ослободителна борба (НОБ) во историското село Горно Врановци, Велешко, таму не стап ...
КОЛКУ ПОРЕВНОСНО ГО ПРАЗНУВАМЕ 11 ОКТОМВРИ, ТОЛКУ ПОМАЛКУ ЌЕ ДАДЕМЕ ЗНАЧАЊЕ НА ПРОВОКАЦИИТЕ ОД БУГАРСКИТЕ КЛУБОВИ, РЕЧЕ МИНИСТЕРКАТА ЗА КУЛТУРА

КОЛКУ ПОРЕВНОСНО ГО ПРАЗНУВАМЕ 11 ОКТОМВРИ, ТОЛКУ ПОМАЛКУ ЌЕ ДАДЕМЕ ЗНАЧАЊЕ НА ПРОВОКАЦИИТЕ ОД БУГАРСКИТЕ КЛУБОВИ, РЕЧЕ МИНИСТЕРКАТА ЗА КУЛТУРА

Колку поревносно го празнуваме 11 Октомври, толку помалку ќе даваме значење на оние провокации што ни се случуваат овие денови во нашата држава, рече ...
ЦАР БОРИС И ЕУ

ЦАР БОРИС И ЕУ

Мирно и достоинствено да го изедначиме фашизмот со антифашизмот ...
ФАВОРИТОТ НА ИЗБОРИТЕ ВО ИТАЛИЈА СУСПЕНДИРАШЕ КАНДИДАТ ПОРАДИ ВЕЛИЧЕЊЕ НА ХИТЛЕР

ФАВОРИТОТ НА ИЗБОРИТЕ ВО ИТАЛИЈА СУСПЕНДИРАШЕ КАНДИДАТ ПОРАДИ ВЕЛИЧЕЊЕ НА ХИТЛЕР

Партијата Браќа на Италија, која важи за фаворит на претстојните парламентарни избори, суспендираше еден од своите кандидати поради величење на Адолф ...
ГРАДОНАЧАЛНИКОТ КОЛЕВ ЗАБОРАВИ ДА ОДДАДЕ ПОЧИТ ЗА ДЕНОТ НА ПОБЕДАТА НАД ФАШИЗМОТ ВО ВЕЛЕС, ВЕЛИ ОДДЕЛЕНИЕТО ЗА КУЛТУРА НЕ ГО ПОТСЕТИЛО

ГРАДОНАЧАЛНИКОТ КОЛЕВ ЗАБОРАВИ ДА ОДДАДЕ ПОЧИТ ЗА ДЕНОТ НА ПОБЕДАТА НАД ФАШИЗМОТ ВО ВЕЛЕС, ВЕЛИ ОДДЕЛЕНИЕТО ЗА КУЛТУРА НЕ ГО ПОТСЕТИЛО

По реакции во јавноста и на советниците во општинскиот Совет, градоначалникот Марко Колев одговорноста зошто во Велес не се одбележа 9 Мај, Денот на п ...
НЕМОЈ, БРАТЕ

НЕМОЈ, БРАТЕ

Следниот услов ќе биде – ај не претерувајте со антифашизмот ако сакате да влезете во ЕУ. ...
1 2 3 10 / 29 НАПИСИ