РУСИЈА ЌЕ Ѝ ДАДЕ НА БЕЛОРУСИЈА РАКЕТИ ШТО МОЖЕ ДА НОСАТ НУКЛЕАРНИ БОЕВИ ГЛАВИ

  РУСИЈА ЌЕ Ѝ ДАДЕ НА БЕЛОРУСИЈА РАКЕТИ ШТО МОЖЕ ДА НОСАТ НУКЛЕАРНИ БОЕВИ ГЛАВИРусија напредува кон целта да го заземе целиот Донбас откако вчера падна Северодоњецк. (Фото: АП)

  На средбата меѓу рускиот претседател Владимир Путин и белорускиот претседател Александар Лукашенко, Путин објави дека Русија планира да ѝ испорача на Белорусија ракетен систем Искандер-М. За време на неговиот состанок во Санкт Петербург со Лукашенко, Путин му рече дека ракетните системи Искандер-М ќе пристигнат во наредните месеци.

  Тој истакна дека тие можат да истрелаат или балистички или крстосувачки ракети и да носат нуклеарни, како и конвенционални боеви глави. Русија за време на војната лансираше неколку ракети „искандер“ во Украина. Системите имаат домет до 500 километри.

  Руските сили се обидуваа да го проголтаат последното преостанато украинско упориште во источниот регион Луганск, притискајќи со напади откако вчера ја презедоа целосната контрола над јагленосаните урнатини на Северодоњецк и хемиската фабрика каде што беа заробени стотици украински војници и цивили.

  Портпаролот на руското Министерство за одбрана Игор Конашенков доцна синоќа изјави дека руските и сепаратистичките сили поддржани од Москва сега го контролираат Северодоњецк и селата околу него. Тој рече дека обидот на украинските сили да ја претворат централата во Азот во „тврдоглав центар на отпорот“ бил спречен.

  Серхи Хаидаи, гувернерот на провинцијата Луганск, во петокот изјави дека украинските војници се повлекуваат од Северодоњецк по неколку недели бомбардирање и борби од куќа до куќа. Тој вчера потврди дека градот паднал во рацете на руските и сепаратистичките борци, за кои рече дека сега се обидуваат да го блокираат Лисичанск од југ. Градот лежи преку реката западно од Северодоњецк. Заземањето на Лисичанск ќе им даде на руските сили контрола врз секоја голема населба во покраината, што е значаен чекор кон целта на Русија да го заземе целиот Донбас. Русите и сепаратистите контролираат околу половина од Доњецк, втората провинција во Донбас.

  Русија исто така лансираше десетици проектили на неколку области низ земјата далеку од срцето на источните битки. Некои од ракетите биле истрелани од руски бомбардери со долг дострел Ту-22 распоредени од Белорусија за прв пат, соопшти воздушната команда на Украина.

  Неколку експлозии утринава беа пријавени во Киев, изјави градоначалникот на градот Виталиј Кличко, кој рече и дека во две згради во тек е спасување и евакуација на жителите. Новинската агенција АФП јави дека е погоден станбен комплекс во градот.

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира