РУСИЈА ТВРДИ ДЕКА МОЖЕБИ ГО УБИЛА ЛИДЕРОТ НА ИСЛАМСКА ДРЖАВА

  РУСИЈА ТВРДИ ДЕКА МОЖЕБИ ГО УБИЛА ЛИДЕРОТ НА ИСЛАМСКА ДРЖАВАДемонстранти во Ирак палат постер на лидерот на Исламска држава Абу Бакр ал-Багдади (Фото: ДПА)

  Руското министерство за одбрана истражува дали руски воздушен напад во Сирија го убил лидерот на Исламска држава Абу Бакр ал-Багдади, објави новинската агенција ТАСС.

  Нападот се случил на крајот на мај на јужнaта периферија на градот ал-Рака. Лидерите на Исламската Држава имале средба на 28 мај истиот ден кога бил нападот.

  „Според информациите, потврдени од разни извори, на средбата бил присутен и лидерот на ИД Ибрахим Абу Бакр ал-Багдади, кој бил елиминиран во нападот“, соопшти руското министерство за одбрана.

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира