СЕ ПРЕВРТЕ СРПСКИ АВТОБУС ВО БУГАРИЈА, МЕЃУ ПОВРЕДЕНИТЕ И ОСУМ ДЕЦА

  СЕ ПРЕВРТЕ СРПСКИ АВТОБУС ВО БУГАРИЈА, МЕЃУ ПОВРЕДЕНИТЕ И ОСУМ ДЕЦАВо автобусот имало 48 патници, сите државјани на Србија (Фото: скриншот)

  Автобус со српски државјани се преврте на автопат во Бугарија, при што се повредени најмалку 12 лица, од кои осум деца. Несреќата се случи во близина на Стара Загора, а дел од повредените се во тешка состојба.

  Според директорот на Универзитетската болница во Стара Загора, Јовчо Јовчев, хоспитализираните деца се на возраст од шест до 17 години.

  Во автобусот имало 48 патници, сите државјани на Србија. Тие се враќале од Сончев Брег, откако учествувале на фестивал во Несебар, јавуваат бугарските медиуми.

  Според очевидците, автобусот нагло свртел и паднал во ендек. Во несреќата не учествувало друго возило.

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира