ТРАМП СИ ГИ ЗЕЛ НУКЛЕАРНИТЕ ТАЈНИ НА САД И ГИ ЧУВАЛ ВО КУПАТИЛО ВО НЕГОВАТА КУЌА ВО ФЛОРИДА

  ТРАМП СИ ГИ ЗЕЛ НУКЛЕАРНИТЕ ТАЈНИ НА САД И ГИ ЧУВАЛ ВО КУПАТИЛО ВО НЕГОВАТА КУЌА ВО ФЛОРИДАДокумените со државни тајни се пронајдени во купатилото на имотот на Трамп во Мар-а-Лаго, Флорида. (Фото: Јавен обвинител на САД)

  Поранешниот американски претседател Доналд Трамп е обвинет за незаконско постапување со стотици доверливи документи, меѓу кои и за американските нуклеарни тајни и воени планови. Обвинението за 37 кривични дела го обвинува дека ги чувал досиејата на неговиот имот на Флорида, дури и во сала за бал и во купатило, и дека ги лажел инспекторите. Се наведува дека тој потоа се обидел да ја попречи истрагата за ракувањето со документите. Трамп, кој повторно се кандидира за претседател во 2024, негира дека сторил нешто лошо.

  Но, правните експерти велат дека кривичната пријава против Трамп може да доведе до максимална казна од 20 години затвор ако биде осуден. Обвиненија се поднесени и против Волт Наута, личен помошник на Трамп. Обвинението на 49 страници ги содржи првите федерални обвиненија против еден поранешен претседател на САД. Се вели дека доверливите документи што Трамп ги чувал во неговите кутии содржеле информации за: Нуклеарни програми на САД; Одбранбени и вооружени способности и на Соединетите Држави и на странските земји; Потенцијални ранливости на САД и нивните сојузници на воен напад; Планови за можна одмазда како одговор на странски напад.

  Докумените со државни тајни се пронајдени и во балската сала на имотот на Трамп во Мар-а-Лаго, Флорида. (Фото: Јавен обвинител на САД)

  Обвинителите велат дека кога Трамп ја напуштил функцијата, однел околу 300 доверливи досиеја во Мар-а-Лаго – неговиот дом во Палм Бич, кој исто така е широк приватен клуб за членови. Во обвинителниот акт се забележува дека Мар-а-Лаго бил домаќин на настани за десетици илјади членови и гости, вклучително и во салата за бал каде биле пронајдени документите. Мар-а-Лаго „не беше овластена локација“ за чување или дискутирање доверливи документи, се вели во обвинението. Некои досиеја, наводно, биле складирани на сцената во балската сала, каде што се случувале настани и собири – а подоцна и во бања и туш кабина, канцелариски простор и во спалната соба на Трамп.

  Во два наврати во 2021, поранешниот претседател наводно им покажал доверливи документи на луѓе без безбедносен сертификат, меѓу кои и писател и двајца членови на персоналот. Во неговиот клуб за голф во Бедминстер, Њу Џерси, кој исто така бил „неовластена локација“, покажал и опишал „план за напад“ за кој рекол дека бил подготвен за него од Министерството за одбрана.

  „Како претседател можев да ја декласифицирам. Сега не можам, знаете, но ова е сè уште тајна“, наводно рекол Трамп, според аудиоснимка.

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира