ТУРЦИЈА ЈА ПОЧНА ВОЕНАТА ОПЕРАЦИЈА ВО СИРИЈА, ПОТВРДИ ЕРДОГАН

  ТУРЦИЈА ЈА ПОЧНА ВОЕНАТА ОПЕРАЦИЈА ВО СИРИЈА, ПОТВРДИ ЕРДОГАНАнкара вели дека сака да креира сигурна зона во пограничниот регион (Фото: АП)

  Турската војска го почна својот упад во североисточна Сирија, потврди претседателот Реџеп Таип Ердоган, што би можело да доведе до директен судир со курдските сили, кои досега важеа за сојузник на САД.

  Анкара вели дека сака да креира сигурна зона во пограничниот регион, од каде што планира да ги избрка курдските борци, кои ги смета за терористи.

  САД ги повлече своите сили од тој регион, но Доналд Трамп се закани дека Турција ќе сноси економски последици доколку претера со својата интервенција. Курдите беа главен сојузник на САД во борбите кои доведоа до поразот на Исламска држава и тие потегот на Трамп го опишаа како „забивање нож во грб“.

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира

  Коментари