УАПСЕН НАПАЃАЧОТ ОД УТРЕХТ

  УАПСЕН НАПАЃАЧОТ ОД УТРЕХТВо нападот се убиени три, а повредени пет лица (Фото: ЕПА)

  Холандската полиција објави дека го уапсила мажот осомничен за денешното пукање во трамвај во центарот на Утрехт. Во нападот, за кој властите веруваат дека е терористички чин, се убиени три лица, а уште петмина се повредени.

  Претходно беше соопштено дека се трага по 37-годишен маж роден во Турција. Засега нема детали каде тој бил фатен.

  „Земјата е многу вознемирена од овој напад“, изјави премиерот Марк Руте.

  Нападот се случи во претпладневните часови и еден сведок изјави дека „напаѓачот почнал да пука без контрола“.

  „Не ја исклучуваме можноста дека станува збор за терористички напад“, изјави националниот координатор за антитероризам, Питер-Јап Алберсберг.

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира