УКРАИНСКАТА ВОЈСКА ПОТВРДИ ДЕКА СЕ ПОВЛЕКЛА ОД СОЛЕДАР

  УКРАИНСКАТА ВОЈСКА ПОТВРДИ ДЕКА СЕ ПОВЛЕКЛА ОД СОЛЕДАРУкраинските сили со месеци водеа борби за Соледар (Фото: АП)

  Украинската војска потврди дека се повлекла од источното рударско гратче Соледар околу кое се водеа најжестоките борби во изминатите недели.

  „По неколку месеци тешки борби, одбранбените сили на Украина го напуштија Соледар во регионот Доњецк, со цел да се зачуваат животите на војниците“, изјави портпаролот на војската Серхиј Череватји.

  Русија пред десетина дена објави дека ја презела контролата врз Соледар, додека Киев тврдеше дека и натаму се водат борби. Воените аналитичари сметаат дека Соледар нема големо стратешко значење зашто станува збор за мал град, но неговото освојување е прв воен успех за Русија од август.

  Битката за Соледар, кој пред војната имал 10.000 жители, ја водеа главно платениците на приватната компанија „Вагнер“, но руската војска кажа дека и нејзините единици учествувале.

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира