Таг: Александар Македонски

1 2 10 / 12 НАПИСИ
ГРЦИЈА ЖЕСТОКО ЈА КРИТИКУВА НОВАТА СЕРИЈА НА „НЕТФЛИКС“ ЗА АЛЕКСАНДАР ВЕЛИКИ, ТВРДИ ДЕКА НЕМА ДОКАЗИ ДЕКА БИЛ ВО ЉУБОВНА ВРСКА СО СВОЈОТ ПРИЈАТЕЛ ХЕФЕСТИОН

ГРЦИЈА ЖЕСТОКО ЈА КРИТИКУВА НОВАТА СЕРИЈА НА „НЕТФЛИКС“ ЗА АЛЕКСАНДАР ВЕЛИКИ, ТВРДИ ДЕКА НЕМА ДОКАЗИ ДЕКА БИЛ ВО ЉУБОВНА ВРСКА СО СВОЈОТ ПРИЈАТЕЛ ХЕФЕСТИОН

Грчката министерка за култура Лина Мендони ја критикуваше новата серија на „Нетфликс“ за Александар Македонски, опишувајќи ја како „фикција со крајно ...
ВИКЕНДОВ ЌЕ ЈА ЗАВРШИМЕ УЛИЦАТА КАЈ ЗЕЛЕНО ПАЗАРЧЕ, ВЛЕЗОТ ВО СКОПЈЕ Е ГОТОВ, ВЕЛИ ШИЛЕГОВ

ВИКЕНДОВ ЌЕ ЈА ЗАВРШИМЕ УЛИЦАТА КАЈ ЗЕЛЕНО ПАЗАРЧЕ, ВЛЕЗОТ ВО СКОПЈЕ Е ГОТОВ, ВЕЛИ ШИЛЕГОВ

За време на продолжениот викенд ќе заврши реконструкцијата на улицата 11 Октомври кај Зелено пазарче. Овој потег почна да се прави минатата среда и от ...
КОРИСТЕТЕ ЈА ОБИКОЛНИЦАТА ЗА ВЛЕЗ ВО СКОПЈЕ, КОГА СЕ РЕКОНСТРУИРА УЛИЦА НОРМАЛНО Е ДА ИМА ГУЖВА, ВЕЛАТ ОД ГРАД СКОПЈЕ

КОРИСТЕТЕ ЈА ОБИКОЛНИЦАТА ЗА ВЛЕЗ ВО СКОПЈЕ, КОГА СЕ РЕКОНСТРУИРА УЛИЦА НОРМАЛНО Е ДА ИМА ГУЖВА, ВЕЛАТ ОД ГРАД СКОПЈЕ

За влез во Скопје користете ги алтернативните рути, апелираат од Град Скопје откако вчера почна реконструкцијата на булеварот Александар Македонски од ...
АКО КАЖАМ КАЈ Е ГРОБОТ НА АЛЕКСАНДАР ЌЕ ПОЧНЕ ТРЕТА СВЕТСКА ВОЈНА, ВЕЛИ АРХЕОЛОГОТ ПАСКО КУЗМАН

АКО КАЖАМ КАЈ Е ГРОБОТ НА АЛЕКСАНДАР ЌЕ ПОЧНЕ ТРЕТА СВЕТСКА ВОЈНА, ВЕЛИ АРХЕОЛОГОТ ПАСКО КУЗМАН

„По сите истражувања и проучувања што ги вршев годиниве, слободно можам да кажам дека знам каде е гробот на Александар Македонски, ама во овие моменти ...
ВЕЌЕ НЕ ГО БАРАМ ГРОБОТ НА АЛЕКСАНДАР МАКЕДОНСКИ, СЕГА ПИШУВАМ СТУДИЈА, ВЕЛИ АРХЕОЛОГОТ ПАСКО КУЗМАН

ВЕЌЕ НЕ ГО БАРАМ ГРОБОТ НА АЛЕКСАНДАР МАКЕДОНСКИ, СЕГА ПИШУВАМ СТУДИЈА, ВЕЛИ АРХЕОЛОГОТ ПАСКО КУЗМАН

Познатиот археолог Паско Кузман повеќе не го бара гробот на Александар Македонски, туку пишува обемна студија за археологија, заснована на неговото бо ...
ФОНТАНАТА ПРСКАЛКА НА ПЛОШТАД НЕ РАБОТИ ОТИ НЕМА КОЈ ДА ЈА ОДРЖУВА

ФОНТАНАТА ПРСКАЛКА НА ПЛОШТАД НЕ РАБОТИ ОТИ НЕМА КОЈ ДА ЈА ОДРЖУВА

Површинската фонтана на плоштадот Македонија не работи оти Град Скопје нема избрано фирма која ќе ја одржува. Пред почетокот на летната сезона во ц ...
СПОМЕНИЦИТЕ ОД „СКОПЈЕ 2014“ НЕМА ДА ГИ УРИВАМЕ, ТУКУ ЌЕ ГИ НАРЕЧЕМЕ СО НИВНОТО ВИСТИНСКО ИМЕ, ВЕЛИ ВЛАДАТА

СПОМЕНИЦИТЕ ОД „СКОПЈЕ 2014“ НЕМА ДА ГИ УРИВАМЕ, ТУКУ ЌЕ ГИ НАРЕЧЕМЕ СО НИВНОТО ВИСТИНСКО ИМЕ, ВЕЛИ ВЛАДАТА

Спомениците на Александар Велики, Филип Втори и Олимпија во центарот на Скопје, кои беа поставени во рамки на проектот „Скопје 2014“ нема да се уриваа ...
СЕ ПОСТАВУВААТ НОВИТЕ ТАБЛИ НА АВТОПАТОТ „ПРИЈАТЕЛСТВО“

СЕ ПОСТАВУВААТ НОВИТЕ ТАБЛИ НА АВТОПАТОТ „ПРИЈАТЕЛСТВО“

Почна поставувањето на новите 19 табли на автопатот „Пријателство“, претходно „Александар Македонски“. Називот на автопатот беше сменет со владина одл ...
НАСЛЕДНИЦИТЕ НА АЛЕКСАНДАР МАКЕДОНСКИ СЕ ИЗБОРИЈА ЗА ПОСЕБНА ГРАФА НА ПОПИСОТ ВО ПАКИСТАН

НАСЛЕДНИЦИТЕ НА АЛЕКСАНДАР МАКЕДОНСКИ СЕ ИЗБОРИЈА ЗА ПОСЕБНА ГРАФА НА ПОПИСОТ ВО ПАКИСТАН

Пакистански суд денеска им нареди на властите посебно да ги попишат членовите на заедницата Калаши, кои се сметаат за наследници на војската на Алекса ...
ПАСКО НЕ ВЕРУВА ДЕКА Е НАЈДЕН ТЕСТАМЕНТОТ НА АЛЕКСАНДАР МАКЕДОНСКИ

ПАСКО НЕ ВЕРУВА ДЕКА Е НАЈДЕН ТЕСТАМЕНТОТ НА АЛЕКСАНДАР МАКЕДОНСКИ

Археологот Паско Кузман е убеден дека англискиот академик Дејвид Грант, кој завчера објави дека го пронашол тестаментот на Александар Македонски, е са ...
1 2 10 / 12 НАПИСИ