Таг: Александар Стојанов

НЕМА ВЕЌЕ ВАКЦИНИ ПРОТИВ СЕЗОНСКИ ГРИП НА ПРИВАТНО ВО СКОПЈЕ, СИТЕ ДОЗИ ПРОДАДЕНИ ЗА НЕКОЛКУ ЧАСА

НЕМА ВЕЌЕ ВАКЦИНИ ПРОТИВ СЕЗОНСКИ ГРИП НА ПРИВАТНО ВО СКОПЈЕ, СИТЕ ДОЗИ ПРОДАДЕНИ ЗА НЕКОЛКУ ЧАСА

За неколку часа се продадоа сите вакцини против сезонски грип на приватно во Скопје. Денеска, откако почна вакцинацијата, во Центарот за јавно здравје ...
ФИЛИПЧЕ СМЕНИ 7 ДИРЕКТОРИ НА КЛИНИКИ, МЕЃУ КОИ И НА КАРДИОЛОГИЈА, ДЕТСКА КЛИНИКА И ИНСТИТУТОТ ВО КОЗЛЕ

ФИЛИПЧЕ СМЕНИ 7 ДИРЕКТОРИ НА КЛИНИКИ, МЕЃУ КОИ И НА КАРДИОЛОГИЈА, ДЕТСКА КЛИНИКА И ИНСТИТУТОТ ВО КОЗЛЕ

Доктор Суад Зејнел од Клиниката за пулмологија ќе биде нов директор на Институтот за белодробни заболувања и ТБЦ, а д-р Башким Османи ќе раководи со К ...
ДОЦНАТ РЕШЕНИЈАТА ЗА ИЗОЛАЦИЈА НА ЗАБОЛЕНИТЕ ОД КОВИД-19 И КОНТАКТИТЕ, НО ВАЖНО СИТЕ ГИ ДОБИВААТ, ВЕЛАТ СТОЈАНОВ И СОТИРОВА-БУХОВА

ДОЦНАТ РЕШЕНИЈАТА ЗА ИЗОЛАЦИЈА НА ЗАБОЛЕНИТЕ ОД КОВИД-19 И КОНТАКТИТЕ, НО ВАЖНО СИТЕ ГИ ДОБИВААТ, ВЕЛАТ СТОЈАНОВ И СОТИРОВА-БУХОВА

Треба време, но сите ги добиваат решенијата за самоизолација. Бројката на заболени од ковид-19 е голема и не се стига сѐ во еден ден, вели директорот ...
ЕПИДЕМИОЛОЗИТЕ УТРЕ ЌЕ ГИ БАРААТ КОНТАКТИТЕ АКО КОВИД ТЕСТОТ НА АМДИ БАЈРАМ БИЛ ПОЗИТИВЕН

ЕПИДЕМИОЛОЗИТЕ УТРЕ ЌЕ ГИ БАРААТ КОНТАКТИТЕ АКО КОВИД ТЕСТОТ НА АМДИ БАЈРАМ БИЛ ПОЗИТИВЕН

Ако посмртниот ковид тест на починатиот поранешен пратеник Амди Бајрам е позитивен, епидемиолозите утре ќе ги бараат сите контакти. Лидерот на Сојузот ...
КРЕВЕТИ ЌЕ НАЈДЕМЕ, АМА ОД КАДЕ ЛЕКАРИ И СЕСТРИ, ПРЕДУПРЕДУВА ЕПИДЕМИОЛОГОТ СТОЈАНОВ ОТКАКО КОВИД-19 ПАК ГИ ПРЕПОЛНИ БОЛНИЦИТЕ

КРЕВЕТИ ЌЕ НАЈДЕМЕ, АМА ОД КАДЕ ЛЕКАРИ И СЕСТРИ, ПРЕДУПРЕДУВА ЕПИДЕМИОЛОГОТ СТОЈАНОВ ОТКАКО КОВИД-19 ПАК ГИ ПРЕПОЛНИ БОЛНИЦИТЕ

Не е толку проблем што имаме над 300 нови случаи дневно, туку проблем ќе биде ако се наполнат болниците, предупредува директорот на Центар за јавно зд ...
АКО ПРОДОЛЖИМЕ ДА СЕ ГЛУПИРАМЕ, ПАК ЌЕ ГИ ПРЕПОЛНИМЕ БОЛНИЦИТЕ И ЌЕ ПЛАЧЕМЕ ДЕКА НЕ МОЖЕ ДА СЕ СТИГНЕ ДО ЛЕКАР, ПРЕДУПРЕДУВА ЕПИДЕМИОЛОГОТ АЛЕКСАНДАР СТОЈАНОВ ОД ЦЕНТАР ЗА ЈАВНО ЗДРАВЈЕ

АКО ПРОДОЛЖИМЕ ДА СЕ ГЛУПИРАМЕ, ПАК ЌЕ ГИ ПРЕПОЛНИМЕ БОЛНИЦИТЕ И ЌЕ ПЛАЧЕМЕ ДЕКА НЕ МОЖЕ ДА СЕ СТИГНЕ ДО ЛЕКАР, ПРЕДУПРЕДУВА ЕПИДЕМИОЛОГОТ АЛЕКСАНДАР СТОЈАНОВ ОД ЦЕНТАР ЗА ЈАВНО ЗДРАВЈЕ

Во Комисијата за заразни болести не се размислува, туку дефинитивно мора да има нови рестрикции, бидејќи е очигледно дека мерките против ковид-19 што ...
РИЗИЧНОТО ОДНЕСУВАЊЕ ДОВЕДЕ ДО ПОРАСТ НА НОВОЗАРАЗЕНИТЕ ОД 19 ОТСТО, ВЕЛАТ ОД ЦЕНТАР ЗА ЈАВНО ЗДРАВЈЕ

РИЗИЧНОТО ОДНЕСУВАЊЕ ДОВЕДЕ ДО ПОРАСТ НА НОВОЗАРАЗЕНИТЕ ОД 19 ОТСТО, ВЕЛАТ ОД ЦЕНТАР ЗА ЈАВНО ЗДРАВЈЕ

Порастот од 19 отсто на новозаразени со коронавирус изминатите седум дена во споредба со претходната недела се должи на ризичното однесување на граѓан ...
СО ЏИНГЕРЛАКА И БЕЗ КАЗНИ, НЕ ОЧЕКУВАЈТЕ ДА ПАДНАТ БРОЈКИТЕ НА УМРЕНИ И ЗАБОЛЕНИ ОД КОВИД-19, ПРЕДУПРЕДУВА Д-Р АЛЕКСАНДАР СТОЈАНОВ ОД ЦЕНТАРОТ ЗА ЈАВНО ЗДРАВЈЕ

СО ЏИНГЕРЛАКА И БЕЗ КАЗНИ, НЕ ОЧЕКУВАЈТЕ ДА ПАДНАТ БРОЈКИТЕ НА УМРЕНИ И ЗАБОЛЕНИ ОД КОВИД-19, ПРЕДУПРЕДУВА Д-Р АЛЕКСАНДАР СТОЈАНОВ ОД ЦЕНТАРОТ ЗА ЈАВНО ЗДРАВЈЕ

Бројките на новозаболени и починати од коронавирус нема да се намалуваат сè додека не се почитуваат мерките и сè додека не почне сериозно да се казнув ...
ФИЛИПЧЕ ГО РАЗРЕШИ ЗИБЕРИ, ЕПИДЕМИОЛОГОТ АЛЕКСАНДАР СТОЈАНОВ НОВ В.Д. ДИРЕКТОР НА ЦЕНТАРОТ ЗА ЈАВНО ЗДРАВЈЕ

ФИЛИПЧЕ ГО РАЗРЕШИ ЗИБЕРИ, ЕПИДЕМИОЛОГОТ АЛЕКСАНДАР СТОЈАНОВ НОВ В.Д. ДИРЕКТОР НА ЦЕНТАРОТ ЗА ЈАВНО ЗДРАВЈЕ

Министерот за здравство Венко Филипче го разреши в. д директорот на Центарот за јавно здравје Скопје, д-р Арбен Зибери, а д-р Александар Стојанов, епи ...
КОМИСИЈАТА ЗА ЗАРАЗНИ БОЛЕСТИ ЌЕ ГИ МОБИЛИЗИРА ГРАДОНАЧАЛНИЦИТЕ ДА ПОМОГНАТ ЗА ДА НЕ СЕ ВРАТИ ПОЛИЦИСКИОТ ЧАС

КОМИСИЈАТА ЗА ЗАРАЗНИ БОЛЕСТИ ЌЕ ГИ МОБИЛИЗИРА ГРАДОНАЧАЛНИЦИТЕ ДА ПОМОГНАТ ЗА ДА НЕ СЕ ВРАТИ ПОЛИЦИСКИОТ ЧАС

Комисијата за заразни болести на утрешниот состанок ќе ги повика локалните власти за да помогнат во справување со новиот бран на новозаразени, бидејќи ...
10 / 10 НАПИСИ