Таг: Антички театар

1 2 10 / 11 НАПИСИ
ОХРИД НЕ E БЕТОНСКИ РАЈ, ДОАЃАЈТЕ СО РЕСПЕКТ, РЕЧЕ МИНИСТЕРКАТА СТЕФОСКА НА ОТВОРАЊЕТО НА ОХРИДСКО ЛЕТО

ОХРИД НЕ E БЕТОНСКИ РАЈ, ДОАЃАЈТЕ СО РЕСПЕКТ, РЕЧЕ МИНИСТЕРКАТА СТЕФОСКА НА ОТВОРАЊЕТО НА ОХРИДСКО ЛЕТО

Охридско-струшкото крајбрежје е мир, а не бетонски рај. Замолувам и повикувам, доаѓајте со респект во Охрид. Охрид не е забавен парк, рече вечерва мин ...
КОЛКУ ШТО КУЛТУРАТА НИ ТРЕБА ВО МИРНИ ВРЕМИЊА, УШТЕ ПОНЕОПХОДНА Е ВО ВРЕМЕ НА КРИЗА – ПЕНДАРОВСКИ ГО ОТВОРИ ОХРИДСКО ЛЕТО

КОЛКУ ШТО КУЛТУРАТА НИ ТРЕБА ВО МИРНИ ВРЕМИЊА, УШТЕ ПОНЕОПХОДНА Е ВО ВРЕМЕ НА КРИЗА – ПЕНДАРОВСКИ ГО ОТВОРИ ОХРИДСКО ЛЕТО

Колку што културата ни е потребна во мирни времиња, уште повеќе ни е неопходна во време на криза, рече претседателот на државата Стево Пендаровски, на ...
ОТКРИЕНИ НОВИ ПРЕМИНИ И СКАЛИ ВО АНТИЧКИОТ ТЕАТАР ВО СТОБИ, ВРАТЕНИ СЕ И 19 БЛОКА СЕДИШТА

ОТКРИЕНИ НОВИ ПРЕМИНИ И СКАЛИ ВО АНТИЧКИОТ ТЕАТАР ВО СТОБИ, ВРАТЕНИ СЕ И 19 БЛОКА СЕДИШТА

Завршија годинашните истражувања на Античкиот театар во локалитетот Стоби. Во текот на шесте месеци, стручните лица на Националната установа Стоби, пр ...
СПОМЕН-ПЛОЧА ВО ЧЕСТ НА ГОРАН СТЕФАНОВСКИ ПОСТАВЕНА НА АНТИЧКИ ТЕАТАР ВО ОХРИД

СПОМЕН-ПЛОЧА ВО ЧЕСТ НА ГОРАН СТЕФАНОВСКИ ПОСТАВЕНА НА АНТИЧКИ ТЕАТАР ВО ОХРИД

Членови на охридскиот Лајонс клуб „Лихнидос” поставија спомен-плоча на Антички театар во чест на драматургот и писател Горан Стефановски на првата год ...
СТАРИТЕ ОХРИЃАНИ ГО НАРЕКЛЕ АНТИЧКИ ТЕАТАР ПОДЗЕМЕН ПАРИЗ ОТИ ВО ТУНЕЛИТЕ ПОД НЕГО БАРАЛЕ ЗЛАТО

СТАРИТЕ ОХРИЃАНИ ГО НАРЕКЛЕ АНТИЧКИ ТЕАТАР ПОДЗЕМЕН ПАРИЗ ОТИ ВО ТУНЕЛИТЕ ПОД НЕГО БАРАЛЕ ЗЛАТО

Античкиот театар старите охриѓани го викале подземен Париз, бидејќи во тунелите што ги копале под него барале злато. Во 1930-ите меѓу нив се пренесува ...
ДА ГИ ОТКОРНЕМЕ ДИВОГРАДБИТЕ КАКО ДИВО МЕСО, РЕЧЕ АЛЕКСАНДАР ПОПОВСКИ И ГО ПОСВЕТИ ОХРИДСКО ЛЕТО НА ГОРАН СТЕФАНОВСКИ

ДА ГИ ОТКОРНЕМЕ ДИВОГРАДБИТЕ КАКО ДИВО МЕСО, РЕЧЕ АЛЕКСАНДАР ПОПОВСКИ И ГО ПОСВЕТИ ОХРИДСКО ЛЕТО НА ГОРАН СТЕФАНОВСКИ

Режисерот со светско реноме и селектор на драмската програма на Охридско лето Александар Поповски, синоќа го отвори 59. издание на најголемиот летен ф ...
СЛОВЕНЦИТЕ ЈА РАСКАЖАА „ИЛИЈАДА“ НА МИКРОФОНИ – ЗАВРШИ ОХРИДСКО ЛЕТО (ФОТОГАЛЕРИЈА)

СЛОВЕНЦИТЕ ЈА РАСКАЖАА „ИЛИЈАДА“ НА МИКРОФОНИ – ЗАВРШИ ОХРИДСКО ЛЕТО (ФОТОГАЛЕРИЈА)

Со театарската претстава „Илијада“ од Хомер во копродукција на Словенско народно гледалишче- Драма, Цанкарјев дом и Градски театар од Љубљана, во режи ...
УМЕТНОСТА НЕМА ДА СЕ ПРЕДАДЕ, РЕЧЕ НИКОЛА РИСТАНОВСКИ НА ОТВОРАЊЕТО НА ОХРИДСКО ЛЕТО

УМЕТНОСТА НЕМА ДА СЕ ПРЕДАДЕ, РЕЧЕ НИКОЛА РИСТАНОВСКИ НА ОТВОРАЊЕТО НА ОХРИДСКО ЛЕТО

Уметноста нема да се предаде, таа е последната палуба каде што луѓето се заедно, порача синоќа актерот Никола Ристановски, во пораката од уметниците к ...
ОХРИДСКО ЛЕТО ОТВОРА СО РОМАНСКИ СОЛИСТИ И МАКЕДОНСКАТА ФИЛХАРМОНИЈА

ОХРИДСКО ЛЕТО ОТВОРА СО РОМАНСКИ СОЛИСТИ И МАКЕДОНСКАТА ФИЛХАРМОНИЈА

Романските оперски пејачи, сопранот Елена Мошук и тенорот Калин Братеску, под диригенство на Николае Молдовеану (Романија) вечерва (21 часот) со Макед ...
ВМРО-ДПМНЕ ПЛАТИ 500 ЕВРА ЗА ПРОСЛАВА НА МЛАДИТЕ СИЛИ ВО АНТИЧКИОТ ТЕАТАР ВО ОХРИД

ВМРО-ДПМНЕ ПЛАТИ 500 ЕВРА ЗА ПРОСЛАВА НА МЛАДИТЕ СИЛИ ВО АНТИЧКИОТ ТЕАТАР ВО ОХРИД

Унијата на млади сили на ВМРО-ДПМНЕ го изнајмила Античкиот театар во Охрид за 30.000 денари односно 500 евра за вчерашната прослава на 26-годишнината ...
1 2 10 / 11 НАПИСИ