Таг: Австралија

1 7 8 9 10 90 / 93 НАПИСИ
АВСТРАЛИСКИ ГРАД ВО ЗАЛОЖНИШТВО ПО ИНВАЗИЈА ОД 200.000 ЛИЛЈАЦИ

АВСТРАЛИСКИ ГРАД ВО ЗАЛОЖНИШТВО ПО ИНВАЗИЈА ОД 200.000 ЛИЛЈАЦИ

Жителите на мал град во североисточниот дел од австралиската држава Квинсленд, велат дека се во заложништво од масивна инвазија на лилјаци, кои по бро ...
АВСТРАЛИЈА СТАНА 25. ЗЕМЈА КОЈА ОЗАКОНИ ИСТОПОЛОВИ БРАКОВИ

АВСТРАЛИЈА СТАНА 25. ЗЕМЈА КОЈА ОЗАКОНИ ИСТОПОЛОВИ БРАКОВИ

Австралискиот парламент речиси едногласно го усвои новиот закон, со кој се легализираат истополови бракови. Австралија со тоа стана 25. држава во с ...
АВСТРАЛИСКИ ПРАТЕНИК ГО ЗАПРОСИ СВОЕТО МОМЧЕ ОД ПАРЛАМЕНТАРНАТА ГОВОРНИЦА

АВСТРАЛИСКИ ПРАТЕНИК ГО ЗАПРОСИ СВОЕТО МОМЧЕ ОД ПАРЛАМЕНТАРНАТА ГОВОРНИЦА

Австралиски пратеник му предложи брак на својот партнер за време на парламентарната дебата за легализирање на истополови бракови. Рајан Болгер, кој ...
МИЛИОНИ АВСТРАЛИЈЦИ ГЛАСАА „ЗА“ ИСТОПОЛОВИ БРАКОВИ

МИЛИОНИ АВСТРАЛИЈЦИ ГЛАСАА „ЗА“ ИСТОПОЛОВИ БРАКОВИ

Австралијците со големо мнозинство гласаа за легализација на истополови бракови. На необврзувачкото гласање по пошта, 61,6% Австралијци се изјаснил ...
МАКЕДОНЕЦ ОД МЕЛБУРН ОД ДОНАЦИИ ЗА СТАРИ ЛИЦА И ГРАДИНКА ПОТРОШОЛ 300.000 ДОЛАРИ НА АЛКОХОЛ И ГАЌИ

МАКЕДОНЕЦ ОД МЕЛБУРН ОД ДОНАЦИИ ЗА СТАРИ ЛИЦА И ГРАДИНКА ПОТРОШОЛ 300.000 ДОЛАРИ НА АЛКОХОЛ И ГАЌИ

Пензионерот Борис Трајков (76), поранешен новинар во македонската редакција на австралиското државно радио за националностите „Си-би-ес“, заврши на су ...
АВСТРАЛИЕЦ ГОЛ СВИРЕШЕ ВИОЛИНА ПРИ СКОК СО ПАДОБРАН

АВСТРАЛИЕЦ ГОЛ СВИРЕШЕ ВИОЛИНА ПРИ СКОК СО ПАДОБРАН

Австралискиот музичар Глен Донели го прослави 30. роденден на уникатен начин, свирајќи виолина за време на слободен пад од авион. Тој скокна практичк ...
ДЕСНИЧАРСКА ПРАТЕНИЧКА ШОКИРАШЕ СО БУРКА ВО АВСТРАЛИСКИОТ СЕНАТ

ДЕСНИЧАРСКА ПРАТЕНИЧКА ШОКИРАШЕ СО БУРКА ВО АВСТРАЛИСКИОТ СЕНАТ

Лидерката на десничарската партија на Австралија „Една Нација“, Полин Хенсон привлече огромно внимание од сите присутни на Сенатот кога на влезот на с ...
ИВАНОВ ЈА ОТКАЖА ПОСЕТАТА НА АВСТРАЛИЈА ШТО ЈА КРИЕШЕ, ПОРАДИ СУДИРОТ ЕУ-ТУРЦИЈА

ИВАНОВ ЈА ОТКАЖА ПОСЕТАТА НА АВСТРАЛИЈА ШТО ЈА КРИЕШЕ, ПОРАДИ СУДИРОТ ЕУ-ТУРЦИЈА

Претседателот Ѓорге Иванов ја откажа посетата на Австралија поради политичката состојба во земјата и тензиите меѓу Европската унија и Турција, соопшти ...
ЦРКВАТА НЕ Е КОРПОРАЦИЈА ЈУДО, ПАРОЛИ ПРОТИВ ВЛАДИКАТА ПЕТАР НА ВРАТАТА ОД МИТРОПОЛИЈАТА

ЦРКВАТА НЕ Е КОРПОРАЦИЈА ЈУДО, ПАРОЛИ ПРОТИВ ВЛАДИКАТА ПЕТАР НА ВРАТАТА ОД МИТРОПОЛИЈАТА

Транспаренти со навредлива содржина упатена на адреса на Преспанско-пелагонискиот владика Петар синоќа биле прикачени на вратата од Митропилијата во Б ...
ВЛАДИКАТА ПЕТАР БИЛ УАПСЕН ВО МЕЛБУРН ЗА КРАЖБА И ЛАЖНО СВЕДОЧЕЊЕ, ПОТВРДИ АВСТРАЛИСКАТА ПОЛИЦИЈА

ВЛАДИКАТА ПЕТАР БИЛ УАПСЕН ВО МЕЛБУРН ЗА КРАЖБА И ЛАЖНО СВЕДОЧЕЊЕ, ПОТВРДИ АВСТРАЛИСКАТА ПОЛИЦИЈА

Владиката Петар, надлежниот митрополит на Австралиско-новозеландската епархија, минатата недела бил уапсен и испрашан во Мелбурн во рамки на истрага з ...
1 7 8 9 10 90 / 93 НАПИСИ