Таг: Договор за добрососедство

СО УСТАВНИТЕ ИЗМЕНИ СЕ ОТВОРА ВРАТАТА ЗА АСИМИЛАЦИЈА НА МАКЕДОНСКИОТ НАРОД, НИЕ НЕМА ДА ГИ ПОДДРЖИМЕ, ВЕЛИ МИЦКОСКИ

СО УСТАВНИТЕ ИЗМЕНИ СЕ ОТВОРА ВРАТАТА ЗА АСИМИЛАЦИЈА НА МАКЕДОНСКИОТ НАРОД, НИЕ НЕМА ДА ГИ ПОДДРЖИМЕ, ВЕЛИ МИЦКОСКИ

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски кажа дека со уставните измени за вметнување на Бугарите во уставот се отвора вратата за асимилација на ...
ЏАФЕРИ ЈА ОДБИ ИНИЦИЈАТИВАТА ЗА РЕФЕРЕНДУМ ЗА ДОГОВОРОТ СО БУГАРИЈА, ВМРО-ДПМНЕ СЕ ЧУДИ КАДЕ ПРОЧИТАЛ ДЕКА НЕ Е УСТАВНА

ЏАФЕРИ ЈА ОДБИ ИНИЦИЈАТИВАТА ЗА РЕФЕРЕНДУМ ЗА ДОГОВОРОТ СО БУГАРИЈА, ВМРО-ДПМНЕ СЕ ЧУДИ КАДЕ ПРОЧИТАЛ ДЕКА НЕ Е УСТАВНА

Собранискиот спикер Талат Џафери стави крај на идејата за референдум иницирана од опозиционата ВМРО-ДПМНЕ со цел да се проба да се прекине важноста на ...
ВМРО-ДПМНЕ ЌЕ СОБИРА 150.000 ПОТПИСИ ЗА ОДРЖУВАЊЕ ЗАДОЛЖИТЕЛЕН РЕФЕРЕНДУМ ЗА РАСКИНУВАЊЕ НА ДОГОВОРОТ СО БУГАРИЈА

ВМРО-ДПМНЕ ЌЕ СОБИРА 150.000 ПОТПИСИ ЗА ОДРЖУВАЊЕ ЗАДОЛЖИТЕЛЕН РЕФЕРЕНДУМ ЗА РАСКИНУВАЊЕ НА ДОГОВОРОТ СО БУГАРИЈА

ВМРО-ДПМНЕ од утре ќе почне со собирање на потписи за одржување на задолжителен референдум за раскинување на Договорот за добрососедство со Бугарија. ...
ПОСТАПКИТЕ И ИЗЈАВИТЕ ОД БУГАРИЈА НЕ СЕ ПРИЈАТЕЛСКИ, ВЕЛАТ ОД ВЛАДАТА ПО ИЗЈАВИТЕ НА РАДЕВ И БОРИСОВ

ПОСТАПКИТЕ И ИЗЈАВИТЕ ОД БУГАРИЈА НЕ СЕ ПРИЈАТЕЛСКИ, ВЕЛАТ ОД ВЛАДАТА ПО ИЗЈАВИТЕ НА РАДЕВ И БОРИСОВ

Македонската влада вели дека деновиве сведочиме постапки и изјави од Бугарија кои македонските граѓани не ги доживуваат пријателски, во реакцијата по ...
ИЗЈАВАТА НА ЗАХАРИЕВА ЗА ТИТО Е ГЛУПОСТ, РЕЧЕ ШИЛЕГОВ ВО ИНТЕРВЈУ ЗА БУГАРСКА ТЕЛЕВИЗИЈА

ИЗЈАВАТА НА ЗАХАРИЕВА ЗА ТИТО Е ГЛУПОСТ, РЕЧЕ ШИЛЕГОВ ВО ИНТЕРВЈУ ЗА БУГАРСКА ТЕЛЕВИЗИЈА

Градоначалникот на Град Скопје Петре Шилегов рече дека изјавата на бугарската министерка за надворешни работи Екатерина Захариева е глупост и изместув ...
АРГУМЕНТИТЕ НА ЕКСПЕРТСКИТЕ КОМИСИИ ДА БИДАТ НАУЧНИ, А НЕ ТОЛКУ ПОЛИТИЧКИ, РЕЧЕ БУГАРСКИОТ МИНИСТЕР В’ЛЧЕВ ВО БИТОЛА

АРГУМЕНТИТЕ НА ЕКСПЕРТСКИТЕ КОМИСИИ ДА БИДАТ НАУЧНИ, А НЕ ТОЛКУ ПОЛИТИЧКИ, РЕЧЕ БУГАРСКИОТ МИНИСТЕР В’ЛЧЕВ ВО БИТОЛА

Можно е да има резултат уште следниот месец на заседанието на експертската Комисијата што работи на отворените прашања по Договорот за добрососедство ...
БОРИСОВ ЈА ОТКАЖА СРЕДБАТА СО ИВАНОВ ПОРАДИ НЕГОВОТО ОДНЕСУВАЊЕ СО ЗАЕВ И ДИМИТРОВ

БОРИСОВ ЈА ОТКАЖА СРЕДБАТА СО ИВАНОВ ПОРАДИ НЕГОВОТО ОДНЕСУВАЊЕ СО ЗАЕВ И ДИМИТРОВ

Бугарскиот премиер Бојко Борисов ја откажа утрешната средба со македонскиот претседател Ѓорге Иванов, поради неговото противење на Договорот за доброс ...
ДОГОВОРОТ СО БУГАРИЈА УСОГЛАСЕН, ПРАТЕНИЦИТЕ ТАЈНО ЌЕ ГО РАЗГЛЕДААТ НА КОМИСИЈАТА ЗА НАДВОРЕШНА ПОЛИТИКА

ДОГОВОРОТ СО БУГАРИЈА УСОГЛАСЕН, ПРАТЕНИЦИТЕ ТАЈНО ЌЕ ГО РАЗГЛЕДААТ НА КОМИСИЈАТА ЗА НАДВОРЕШНА ПОЛИТИКА

Премиерот Зоран Заев ќе го презентира нацрт – договорот за добрососедство помеѓу Македонија и Бугарија  на денешната седница на собраниската Комисија ...
МАКЕДОНИЈА И БУГАРИЈА ПОСТИГНАА ОСНОВА ЗА КОМПРОМИС ЗА ДОГОВОРОТ ЗА ДОБРОСОСЕДСТВО

МАКЕДОНИЈА И БУГАРИЈА ПОСТИГНАА ОСНОВА ЗА КОМПРОМИС ЗА ДОГОВОРОТ ЗА ДОБРОСОСЕДСТВО

Бугарското министерство за надворешни работи соопшти дека е постигната основа за компромис за Договорот за добрососедство меѓу Бугарија и Македонија, ...
9 / 9 НАПИСИ