Таг: Елизабета Втора

1 2 3 5 10 / 41 НАПИСИ
ЕЛИЗАБЕТА ВТОРА ПОЧИНАЛА ОД СТАРОСТ, ТРИ ЧАСА ПРЕД ДА БИДЕ ОБЈАВЕНО ЈАВНО

ЕЛИЗАБЕТА ВТОРА ПОЧИНАЛА ОД СТАРОСТ, ТРИ ЧАСА ПРЕД ДА БИДЕ ОБЈАВЕНО ЈАВНО

Елизабета Втора починала од старост, стои во потврдата за нејзината смрт, што денеска ја објави Националниот архив на Шкотска. Во извештајот пишува де ...
МАЛКУМИНА ЛИДЕРИ ДОБИЛЕ ВАКОВ ИЗЛИВ НА ЉУБОВ, КАЖАА НА МИСАТА ЗА ЕЛИЗАБЕТА ВТОРА

МАЛКУМИНА ЛИДЕРИ ДОБИЛЕ ВАКОВ ИЗЛИВ НА ЉУБОВ, КАЖАА НА МИСАТА ЗА ЕЛИЗАБЕТА ВТОРА

Доживотната посветеност кон службата на кралицата Елизабета Втора беше славена на погребната миса во нејзина чест во Вестминстерската катедрала, на ко ...
ДРЖАВНИОТ ПОГРЕБ НА КРАЛИЦАТА ЧИНИ ОКОЛУ ОСУМ МИЛИОНИ ФУНТИ

ДРЖАВНИОТ ПОГРЕБ НА КРАЛИЦАТА ЧИНИ ОКОЛУ ОСУМ МИЛИОНИ ФУНТИ

Денешниот погреб на Елизабета Втора е првиот државен погреб во Велика Британија од смртта на Винстон Черчил во 1965 година. Дел од церемонијата била и ...
СВЕТОТ СЕ СОБРА ВО ЛОНДОН ЗА ПОГРЕБОТ НА КРАЛИЦАТА, ЦЕРЕМОНИЈАТА ЌЕ СЕ ПРЕНЕСУВА ВО НАД 200 ЗЕМЈИ

СВЕТОТ СЕ СОБРА ВО ЛОНДОН ЗА ПОГРЕБОТ НА КРАЛИЦАТА, ЦЕРЕМОНИЈАТА ЌЕ СЕ ПРЕНЕСУВА ВО НАД 200 ЗЕМЈИ

Велика Британија и светот денеска ја испраќаат Елизабета Втора на нејзиното последно почивалиште, а на државниот погреб ќе присуствуваат стотици монар ...
ТУРЦИЈА ЌЕ ИСПОРАЧА 13 ТОНИ ЦВЕЌЕ ВО АНГЛИЈА ЗА ПОГРЕБОТ НА КРАЛИЦАТА И НЕ МОЖЕ ДА ПОСТИГНЕ СО НАРАЧКИТЕ

ТУРЦИЈА ЌЕ ИСПОРАЧА 13 ТОНИ ЦВЕЌЕ ВО АНГЛИЈА ЗА ПОГРЕБОТ НА КРАЛИЦАТА И НЕ МОЖЕ ДА ПОСТИГНЕ СО НАРАЧКИТЕ

Турските цвеќари почнале да испраќаат цвеќиња во Велика Британија со товарни авиони, со цел да ја задоволат огромната побарувачка што се појави по смр ...
ОКОЛУ 500 ШЕФОВИ НА ДРЖАВИ И МОНАРСИ ДОАЃААТ НА ПОГРЕБОТ НА ЕЛИЗАБЕТА ВТОРА, РУСИЈА И БЕЛОРУСИЈА НЕ СЕ ПОКАНЕТИ

ОКОЛУ 500 ШЕФОВИ НА ДРЖАВИ И МОНАРСИ ДОАЃААТ НА ПОГРЕБОТ НА ЕЛИЗАБЕТА ВТОРА, РУСИЈА И БЕЛОРУСИЈА НЕ СЕ ПОКАНЕТИ

Погребот на Елизабета Втора в понеделник ќе биде еден од најголемите собири на кралски семејства и државници во Европа во изминатите неколку децении. ...
ПОГРЕБОТ НА КРАЛИЦАТА ЕЛИЗАБЕТА ВТОРА ЌЕ БИДЕ НА 19 СЕПТЕМВРИ

ПОГРЕБОТ НА КРАЛИЦАТА ЕЛИЗАБЕТА ВТОРА ЌЕ БИДЕ НА 19 СЕПТЕМВРИ

Погребот на кралицата Елизабета Втора ќе се одржи во лондонската Вестминстерска опатија на 19 септември. Денеска ковчегот со телото на кралицата го на ...
„КРАЛИЦАТА Е МРТВА, ДА ЖИВЕЕ КРАЛОТ“ – ЧАРЛС ТРЕТИ ОФИЦИЈАЛНО ПРОГЛАСЕН ЗА КРАЛ НА ОБЕДИНЕТОТО КРАЛСТВО

„КРАЛИЦАТА Е МРТВА, ДА ЖИВЕЕ КРАЛОТ“ – ЧАРЛС ТРЕТИ ОФИЦИЈАЛНО ПРОГЛАСЕН ЗА КРАЛ НА ОБЕДИНЕТОТО КРАЛСТВО

Кралот Чарлс Трети е официјално прогласен за британски монарх, на церемонија во палатата Сент Џејмс во Лондон исполнета со древна традиција и политичк ...
ПАРИТЕ СО ЛИКОТ НА ЕЛИЗАБЕТА ВТОРА ЌЕ ОСТАНАТ ВО ОПТЕК СО ГОДИНИ ИАКО ЌЕ ИМА НОВИ СО ЛИКОТ НА КРАЛОТ ЧАРЛС ТРЕТИ

ПАРИТЕ СО ЛИКОТ НА ЕЛИЗАБЕТА ВТОРА ЌЕ ОСТАНАТ ВО ОПТЕК СО ГОДИНИ ИАКО ЌЕ ИМА НОВИ СО ЛИКОТ НА КРАЛОТ ЧАРЛС ТРЕТИ

Со децении, кралицата Елизабета Втора е прикажана на британските банкноти и монети. Нејзиниот портрет е прикажан и на валути на десетици други земји н ...
ТИ БЛАГОДАРАМ ДРАГА МАМА ЗА ЉУБОВТА И ПОСВЕТЕНОСТА КОН СЕМЕЈСТВОТО И НАЦИЈАТА, КАЖА ЧАРЛС ВО ПРВОТО ОБРАЌАЊЕ КАКО КРАЛ

ТИ БЛАГОДАРАМ ДРАГА МАМА ЗА ЉУБОВТА И ПОСВЕТЕНОСТА КОН СЕМЕЈСТВОТО И НАЦИЈАТА, КАЖА ЧАРЛС ВО ПРВОТО ОБРАЌАЊЕ КАКО КРАЛ

Новиот британски крал Чарлс Трети ги прогласи принцот Вилијам и неговата сопруга Кејт за војвода и војвотка од Велс, предавајќи им ги титулите што пре ...
1 2 3 5 10 / 41 НАПИСИ