Таг: Евреи

1 2 10 / 11 НАПИСИ
МОЖАМ И ЈАС ДА СЕ УДИРАМ ВО ГРАДИ КАКО ВАС, НО ТАКА НЕМА ДА БИДЕМЕ ДЕЛ ОД ЕВРОПА, ОДГОВОРИ ЗАЕВ НА ПРАТЕНИЧКО ПРАШАЊЕ ОД МИЗРАХИ

МОЖАМ И ЈАС ДА СЕ УДИРАМ ВО ГРАДИ КАКО ВАС, НО ТАКА НЕМА ДА БИДЕМЕ ДЕЛ ОД ЕВРОПА, ОДГОВОРИ ЗАЕВ НА ПРАТЕНИЧКО ПРАШАЊЕ ОД МИЗРАХИ

Ние зборуваме со внимание и пријателство и затоа сме различни од вас, ѝ рече премиерот Зоран Заев на пратеничката од ВМРО-ДПМНЕ Рашела Мизрахи одговар ...
БУГАРСКАТА ВЛАДА ДА СЕ ИЗВИНИ ЗА ОКУПАТОРСКИОТ ПОГРОМ ВРЗ ЕВРЕИТЕ ВО МАКЕДОНИЈА, ПОВИКАА ЕВРЕЈСКАТА ЗАЕДНИЦА И ФОНДОТ НА ХОЛОКАУСТОТ

БУГАРСКАТА ВЛАДА ДА СЕ ИЗВИНИ ЗА ОКУПАТОРСКИОТ ПОГРОМ ВРЗ ЕВРЕИТЕ ВО МАКЕДОНИЈА, ПОВИКАА ЕВРЕЈСКАТА ЗАЕДНИЦА И ФОНДОТ НА ХОЛОКАУСТОТ

Еврејска заедница и Фондот на холокаустот на Евреите од Македонија денеска јавно ја повикаа владата на Бугарија или државните официјални избрани полит ...
9 НОЕМВРИ Е ДЕН И НА СРЕЌАТА И НА НЕСРЕЌАТА ВО ГЕРМАНСКАТА ИСТОРИЈА, РЕЧЕ МЕРКЕЛ НА ПРОСЛАВАТА ЗА 30 ГОДИНИ ОД ПАДОТ НА БЕРЛИНСКИОТ ЅИД

9 НОЕМВРИ Е ДЕН И НА СРЕЌАТА И НА НЕСРЕЌАТА ВО ГЕРМАНСКАТА ИСТОРИЈА, РЕЧЕ МЕРКЕЛ НА ПРОСЛАВАТА ЗА 30 ГОДИНИ ОД ПАДОТ НА БЕРЛИНСКИОТ ЅИД

Германската канцеларка Ангела Меркел предупреди да не се зема демократијата здраво за готово, на церемонијата за одбележување на 30-годишнината од пад ...
ТАЈНИОТ ДНЕВНИК НА ПОЛСКАТА АНА ФРАНК ЌЕ СЕ ОБЈАВИ ОТКАКО 70 ГОДИНИ БИЛ СКРИЕН ВО ТРЕЗОР

ТАЈНИОТ ДНЕВНИК НА ПОЛСКАТА АНА ФРАНК ЌЕ СЕ ОБЈАВИ ОТКАКО 70 ГОДИНИ БИЛ СКРИЕН ВО ТРЕЗОР

Тајниот дневник на полска еврејска тинејџерка која била убиена од нацистите во 1942, ќе биде објавен откако 70 години бил скриен во трезор во банка. „ ...
ПРИКАЗНАТА ЗА БИТОЛСКИТЕ ЕВРЕИ НА ГУГЛ МАПС

ПРИКАЗНАТА ЗА БИТОЛСКИТЕ ЕВРЕИ НА ГУГЛ МАПС

Во соработка со Израел, во Битола се одржува семинар за користење модерни технологии, преку кои на Гугл мапс ќе можат да се постават фотографии од мес ...
БИТОЛЧАНЕЦОТ ЗОРАН ЃОРГИЕВ ТРАГА ПО ЗАБОРАВЕНОТО ЕВРЕЈСКО НАСЛЕДСТВО

БИТОЛЧАНЕЦОТ ЗОРАН ЃОРГИЕВ ТРАГА ПО ЗАБОРАВЕНОТО ЕВРЕЈСКО НАСЛЕДСТВО

Битолчанецот Зоран Ѓоргиев трага по заборавеното еврејско наследство на Битола. Не се работи за богатство, туку за евидентирање на куќи и дуќани кои в ...
СО ЦВЕЌЕ НА ПРУГАТА БИТОЛА СЕ ПОТСЕТИ НА ТРАГЕДИЈАТА НА 3.000 ЕВРЕИ ДЕПОРТИРАНИ ВО 1943

СО ЦВЕЌЕ НА ПРУГАТА БИТОЛА СЕ ПОТСЕТИ НА ТРАГЕДИЈАТА НА 3.000 ЕВРЕИ ДЕПОРТИРАНИ ВО 1943

Со цвеќиња се покри пругата од Железничката станица во Битола во спомен на над 3.000 Евреи од градот кои на денешен ден пред 75 години  со вагони беа ...
ПОТОМЦИТЕ НА ЕДИНСТВЕНАТА ЕВРЕЈКА ОД МАКЕДОНИЈА КОЈА ГО ПРЕЖИВЕА АУШВИЦ СЕ ВРАТИЈА ВО БИТОЛА

ПОТОМЦИТЕ НА ЕДИНСТВЕНАТА ЕВРЕЈКА ОД МАКЕДОНИЈА КОЈА ГО ПРЕЖИВЕА АУШВИЦ СЕ ВРАТИЈА ВО БИТОЛА

Потомците на битолското еврејско семејство Калдерон, кои беа разделени на три континенти Европа, Америка и Азија, денес се сретнаа во Битола на 75-год ...
СОБРАНИЕТО ИЗБРА УСТАВЕН СУДИЈА И ДВАЈЦА ЧЛЕНОВИ НА СОВЕТОТ НА ЈАВНИ ОБВИНИТЕЛИ

СОБРАНИЕТО ИЗБРА УСТАВЕН СУДИЈА И ДВАЈЦА ЧЛЕНОВИ НА СОВЕТОТ НА ЈАВНИ ОБВИНИТЕЛИ

Собранието со 62 гласа „за“ го избра за уставен судија државниот правобранител Насер Ајдари. Ангел Солев, поранешен судија и адвокатот Ангеле Илиев ...
КОМЕМОРАЦИЈА ЗА ЖРТВИТЕ НА ХОЛОКАУСТОТ ВО МНР

КОМЕМОРАЦИЈА ЗА ЖРТВИТЕ НА ХОЛОКАУСТОТ ВО МНР

Министерството за надворешни работи со комеморативна церемонија го одбележа 27 јануари – Меѓународниот ден на сеќавање на жртвите на Холокаустот, и им ...
1 2 10 / 11 НАПИСИ