Таг: Федерика Могерини

1 2 3 4 30 / 39 НАПИСИ
ЗАЕВ ПОСАКУВА ДАТУМ ЗА ПРЕГОВОРИ СО ЕУ ВО 2018

ЗАЕВ ПОСАКУВА ДАТУМ ЗА ПРЕГОВОРИ СО ЕУ ВО 2018

Лидерот на СДСМ Зоран Заев и мандатар за новата Влада посакува во 2018 година да се отвори датум за почеток на преговори за пристапување кон ЕУ. То ...
ЗАЕВ СЕ СРЕТНА СО МОГЕРИНИ ПРЕД ВЕЧЕРАТА СО ПРЕМИЕРИТЕ ОД ЗАПАДЕН БАЛКАН ВО БРИСЕЛ

ЗАЕВ СЕ СРЕТНА СО МОГЕРИНИ ПРЕД ВЕЧЕРАТА СО ПРЕМИЕРИТЕ ОД ЗАПАДЕН БАЛКАН ВО БРИСЕЛ

Мандатарот Зоран Заев попладнево во Брисел се сретна со Високата претставничка на Европската Унија за надворешна политика и безбедност Федерика Могери ...
ЗАЕВ УТРЕ НА ПРЕМИЕРСКА ВЕЧЕРА КАЈ МОГЕРИНИ

ЗАЕВ УТРЕ НА ПРЕМИЕРСКА ВЕЧЕРА КАЈ МОГЕРИНИ

Мандатарот Зоран Заев ќе присуствува на неформална вечерa на премиерите на шесте држави од Западен Балкан што утре вечер ќе се одржи во Брисел, а ја о ...
МОГЕРИНИ ГО ОПОМЕНАЛА ЏАФЕРИ ДЕКА ГИ ПРЕТСТАВУВА И МАКЕДОНЦИТЕ ВО СОБРАНИЕТО

МОГЕРИНИ ГО ОПОМЕНАЛА ЏАФЕРИ ДЕКА ГИ ПРЕТСТАВУВА И МАКЕДОНЦИТЕ ВО СОБРАНИЕТО

Високата претставничка на ЕУ за надворешни работи и безбедносна политика Федерика Могерина го опоменала Талат Џафери дека како претседател на Собрание ...
ТАЛАТ ЌЕ СЕ СРЕТНЕ СО МОГЕРИНИ И СИТЕ ДРУГИ ВО БРИСЕЛ

ТАЛАТ ЌЕ СЕ СРЕТНЕ СО МОГЕРИНИ И СИТЕ ДРУГИ ВО БРИСЕЛ

Претседателот на Собранието Талат Џафери денеска во Брисел ќе се сретне со Високата претставничка за надворешни работи и за безбедносна политика на Ев ...
ЕУ ГО ПОЗДРАВИ ИЗБОРОТ НА ТАЛАТ ЏАФЕРИ ЗА ПРЕТСЕДАТЕЛ НА СОБРАНИЕТО

ЕУ ГО ПОЗДРАВИ ИЗБОРОТ НА ТАЛАТ ЏАФЕРИ ЗА ПРЕТСЕДАТЕЛ НА СОБРАНИЕТО

ЕУ го поздрави изборот на Талат Џафери за претседател на Собранието и најостро го осуди насилството во Собранието. „Најостро ги осудуваме денешните ...
ЕВРОПСКИТЕ ФУНКЦИОНЕРИ НЕ ЈА РЕШИЈА КРИЗАТА, СЕГА ИЗЛЕЗ БАРААТ ТИНК-ТЕНКОВИ

ЕВРОПСКИТЕ ФУНКЦИОНЕРИ НЕ ЈА РЕШИЈА КРИЗАТА, СЕГА ИЗЛЕЗ БАРААТ ТИНК-ТЕНКОВИ

Поранешниот шведски премиер Карл Билт и неговите соработници од тинк-тенкот Европски совет за надворешни работи (ЕЦФР) синоќа си заминаа од Скопје по ...
ЕУ БАРА ОД ИВАНОВ ДА БИДЕ МУДАР

ЕУ БАРА ОД ИВАНОВ ДА БИДЕ МУДАР

Високата претставничка на ЕУ за надворешни работи и безбедносна политика Федерика Могерини апелираше на мудроста на претседателот Ѓорге Иванов за реша ...
ГЕРМАНИЈА ГО ПОВИКА ИВАНОВ ДА ЈА КОРИГИРА ОДЛУКАТА ВО ИНТЕРЕС НА ГРАЃАНИТЕ

ГЕРМАНИЈА ГО ПОВИКА ИВАНОВ ДА ЈА КОРИГИРА ОДЛУКАТА ВО ИНТЕРЕС НА ГРАЃАНИТЕ

Германскиот министер за надворешни работи Зигмар Габриел вели дека е загрижен поради влошената политичка ситуација во Македонија и го повика претседат ...
МОГЕРИНИ ПРЕДУПРЕДИ НА ГЕОПОЛИТИЧКИ КОНФЛИКТ АКО ИВАНОВ НЕ ЈА СМЕНИ ОДЛУКАТА ЗА МАНДАТОТ

МОГЕРИНИ ПРЕДУПРЕДИ НА ГЕОПОЛИТИЧКИ КОНФЛИКТ АКО ИВАНОВ НЕ ЈА СМЕНИ ОДЛУКАТА ЗА МАНДАТОТ

Високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедносна политика Федерика Могерини побарала од претседателот Ѓорге Иванов да ја промени одлу ...
1 2 3 4 30 / 39 НАПИСИ