Таг: Федерика Могерини

1 2 3 4 20 / 39 НАПИСИ
ПО ДОБИВАЊЕТО НА ПРЕПОРАКАТА ЗА ЕУ, ПРЕМИЕРИТЕ ОД ЗАПАДЕН БАЛКАН НА ВЕЧЕРА СО МОГЕРИНИ ВО СКОПЈЕ

ПО ДОБИВАЊЕТО НА ПРЕПОРАКАТА ЗА ЕУ, ПРЕМИЕРИТЕ ОД ЗАПАДЕН БАЛКАН НА ВЕЧЕРА СО МОГЕРИНИ ВО СКОПЈЕ

Федерика Могерини, висок претставник на Европската унија за надворешни работи и безбедносна политика, заедно со премиерот Зоран Заев организираше нефо ...
ВЛЕЗОТ ВО ЕУ Е КАКО ВИДЕО ИГРА, ЗА СЕКОЕ НИВО ДОБИВАШ БОНУС, РЕЧЕ МОГЕРИНИ

ВЛЕЗОТ ВО ЕУ Е КАКО ВИДЕО ИГРА, ЗА СЕКОЕ НИВО ДОБИВАШ БОНУС, РЕЧЕ МОГЕРИНИ

Се вративте назад на патеката кон Европската унија. Во целиот регион донесов добри вести дека Европската комисија препорача почеток на преговорите за ...
МАКЕДОНИЈА ДОБИ ЧИСТА ПРЕПОРАКА ЗА ПОЧНУВАЊЕ ПРЕГОВОРИ ЗА ЧЛЕНСТВО ВО ЕУ

МАКЕДОНИЈА ДОБИ ЧИСТА ПРЕПОРАКА ЗА ПОЧНУВАЊЕ ПРЕГОВОРИ ЗА ЧЛЕНСТВО ВО ЕУ

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан соопшти дека Европската комисија му препорачала на Европскиот совет да почне пристапни преговори со Македониј ...
ХАН И МОГЕРИНИ ВЕРУВААТ ДЕКА МАКЕДОНИЈА ДО ЈУЛИ ЌЕ ГО РЕШИ СПОРОТ СО ГРЦИЈА И ЌЕ ДОБИЕ ДАТУМ ЗА ПРЕГОВОРИ СО ЕУ

ХАН И МОГЕРИНИ ВЕРУВААТ ДЕКА МАКЕДОНИЈА ДО ЈУЛИ ЌЕ ГО РЕШИ СПОРОТ СО ГРЦИЈА И ЌЕ ДОБИЕ ДАТУМ ЗА ПРЕГОВОРИ СО ЕУ

Еврокомесарот за проширување и добрососедска политика Јоханес Хан кажа дека Европската Унија е уверена дека Македонија наскоро ќе го реши спорот за им ...
ЕУ ПОДГОТВЕНА ДА ДАДЕ ПРЕПОРАКА ЗА ПРЕГОВОРИ АКО ВО МАКЕДОНИЈА СЕ СЛУЧАТ ДРАМАТИЧНИ ПРОМЕНИ

ЕУ ПОДГОТВЕНА ДА ДАДЕ ПРЕПОРАКА ЗА ПРЕГОВОРИ АКО ВО МАКЕДОНИЈА СЕ СЛУЧАТ ДРАМАТИЧНИ ПРОМЕНИ

Европската комисија е подготвена да даде препорака за отпочнување на преговорите за  влез во Европската унија на Албанија и Македонија по исполнување ...
НЕ ЈА ЗЕМАЈТЕ ЗДРАВО ЗА ГОТОВО 2025 ЗА ВЛЕЗ ВО ЕУ, КАЖА МОГЕРИНИ

НЕ ЈА ЗЕМАЈТЕ ЗДРАВО ЗА ГОТОВО 2025 ЗА ВЛЕЗ ВО ЕУ, КАЖА МОГЕРИНИ

Високата претставничка на Европската Унија за надворешна политика и безбедност Федерика Могерини кажа дека датумот 2025 година е само потенцијален дат ...
МИЦКОСКИ Ѝ СЕ ПОЖАЛИЛ НА МОГЕРИНИ ДЕКА НЕМА РЕФОРМИ ВО СУДСТВОТО, ОБРАЗОВАНИЕТО И ЕКОНОМИЈАТА

МИЦКОСКИ Ѝ СЕ ПОЖАЛИЛ НА МОГЕРИНИ ДЕКА НЕМА РЕФОРМИ ВО СУДСТВОТО, ОБРАЗОВАНИЕТО И ЕКОНОМИЈАТА

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски на денешната средба во Брисел со Федерика Могерини изразил загриженост поради неисполнувањето на реформите би ...
АКО ПОЧНЕТЕ СО РЕФОРМИ, ЕУ ЌЕ ВИ ПОМОГНЕ, МУ КАЖАА НА ЗАЕВ ВО БРИСЕЛ

АКО ПОЧНЕТЕ СО РЕФОРМИ, ЕУ ЌЕ ВИ ПОМОГНЕ, МУ КАЖАА НА ЗАЕВ ВО БРИСЕЛ

Премиерот Зоран Заев денеска беше на прва официјална посета во Брисел, каде што се сретна со Високата претставничка за надворешна политика и безбеднос ...
ЕУ БАРА ВЛАДАТА НА ЗАЕВ И ОПОЗИЦИЈАТА ДА ГО СПРОВЕДАТ ДОГОВОРОТ ОД ПРЖИНО

ЕУ БАРА ВЛАДАТА НА ЗАЕВ И ОПОЗИЦИЈАТА ДА ГО СПРОВЕДАТ ДОГОВОРОТ ОД ПРЖИНО

Европската унија го поздрави изгласувањето на новата влада на чело со премиерот Зоран Заев и повика заедно со опозицијата конструктивно да ги спроведа ...
НОВАТА ВЛАДА БИ ТРЕБАЛО ДА СЕ ИЗГЛАСА ИДНАТА НЕДЕЛА, НАЈАВИ ЗАЕВ ОД БРИСЕЛ

НОВАТА ВЛАДА БИ ТРЕБАЛО ДА СЕ ИЗГЛАСА ИДНАТА НЕДЕЛА, НАЈАВИ ЗАЕВ ОД БРИСЕЛ

На почетокот на идната недела Македонија би требало да има нова влада, изјави лидерот на СДСМ и мандатар за состав на влада Зоран Заев во Брисел. Т ...
1 2 3 4 20 / 39 НАПИСИ