Таг: ФИФА

1 2 10 / 17 НАПИСИ
ФИФА ГО СУСПЕНДИРАШЕ ПРЕТСЕДАТЕЛОТ НА ФУДБАЛСКАТА ФЕДЕРАЦИЈА НА ШПАНИЈА ЗА БАКНУВАЊЕ  РЕПРЕЗЕНТАТИВКА 

ФИФА ГО СУСПЕНДИРАШЕ ПРЕТСЕДАТЕЛОТ НА ФУДБАЛСКАТА ФЕДЕРАЦИЈА НА ШПАНИЈА ЗА БАКНУВАЊЕ  РЕПРЕЗЕНТАТИВКА 

ФИФА привремено го суспендираше Луис Рубиалес, претседателот на шпанската фудбалска федерација, од „сите активности поврзани со фудбалот“ поради негов ...
ФИФА ГО ПРОШИРИ СВЕТСКОТО ФУДБАЛСКО ПРВЕНСТВО ВО 2026 НА 104 НАТПРЕВАРИ

ФИФА ГО ПРОШИРИ СВЕТСКОТО ФУДБАЛСКО ПРВЕНСТВО ВО 2026 НА 104 НАТПРЕВАРИ

Веќе проширеното Светско фудбалско првенство во САД, Канада и Мексико во 2026 сега стана уште поголемо. Вторпат за шест години, ФИФА го промени фор ...
ФИФА МОЖЕБИ ЌЕ ГО ЗАДРЖИ СЕГАШНИОТ ФОРМАТ СО 4 ЕКИПИ ВО ГРУПА НА СЛЕДНИОТ МУНДИЈАЛ

ФИФА МОЖЕБИ ЌЕ ГО ЗАДРЖИ СЕГАШНИОТ ФОРМАТ СО 4 ЕКИПИ ВО ГРУПА НА СЛЕДНИОТ МУНДИЈАЛ

ФИФА размислува да го задржи сегашниот формат, наместо променетиот, на следното Светско првенство, што ќе се игра во 2026 година во САД, Канада и Мекс ...
ЕВРОПСКИТЕ РЕПРЕЗЕНТАЦИИ СЕ ОТКАЖАА ОД ШАРЕНАТА КАПИТЕНСКА ЛЕНТА ВО КАТАР ПО ЗАКАНИТЕ ОД ФИФА

ЕВРОПСКИТЕ РЕПРЕЗЕНТАЦИИ СЕ ОТКАЖАА ОД ШАРЕНАТА КАПИТЕНСКА ЛЕНТА ВО КАТАР ПО ЗАКАНИТЕ ОД ФИФА

Англија, Германија, Холандија и други европски репрезентации нема да ја носат шарената капитенска лента на Светското првенство во Катар поради заканит ...
ФИФА ПОВИКА НА ЕДНОМЕСЕЧНО ПРИМИРЈЕ ВО УКРАИНА ДОДЕКА ТРАЕ СВЕТСКОТО ПРВЕНСТВО ВО КАТАР

ФИФА ПОВИКА НА ЕДНОМЕСЕЧНО ПРИМИРЈЕ ВО УКРАИНА ДОДЕКА ТРАЕ СВЕТСКОТО ПРВЕНСТВО ВО КАТАР

Претседателот на ФИФА, Џани Инфантино, повика на прекин на огнот во Украина додека трае Светското првенство во Катар, сметајќи дека сите страни би мож ...
КАТАР ГИ ДЕПОРТИРАШЕ РАБОТНИЦИТЕ КОИ СИ ГИ БАРАА ПЛАТИТЕ ПРЕД ПОЧЕТОКОТ НА СВЕТСКОТО ПРВЕНСТВО ВО ФУДБАЛ

КАТАР ГИ ДЕПОРТИРАШЕ РАБОТНИЦИТЕ КОИ СИ ГИ БАРАА ПЛАТИТЕ ПРЕД ПОЧЕТОКОТ НА СВЕТСКОТО ПРВЕНСТВО ВО ФУДБАЛ

Катар приведе и депортираше десетици работници мигранти кои протестираа поради неисплатени плати, велат активисти за работнички права. Катар ќе биде д ...
ФИФА И УЕФА ГИ СУСПЕНДИРАA РУСКИТЕ КЛУБОВИ И РЕПРЕЗЕНТАЦИИ

ФИФА И УЕФА ГИ СУСПЕНДИРАA РУСКИТЕ КЛУБОВИ И РЕПРЕЗЕНТАЦИИ

ФИФА и УЕФА ги суспендираа руските клубови и репрезентации од сите свои натпреварувања како резултат на воената инвазија на Украина. Двете федерации с ...
ФИФА ГО ПРОГЛАСИ РОБЕРТ ЛЕВАНДОВСКИ ЗА НАЈДОБАР СВЕТСКИ ФУДБАЛЕР

ФИФА ГО ПРОГЛАСИ РОБЕРТ ЛЕВАНДОВСКИ ЗА НАЈДОБАР СВЕТСКИ ФУДБАЛЕР

Роберт Левандовски е прогласен за најдобар светски фудбалер, победувајќи ги Лео Меси и Кристијано Роналдо за престижната награда на ФИФА. Полскиот на ...
МЕСИ ПО ШЕСТИ ПАТ ИЗБРАН ЗА НАЈДОБАР СВЕТСКИ ФУДБАЛЕР

МЕСИ ПО ШЕСТИ ПАТ ИЗБРАН ЗА НАЈДОБАР СВЕТСКИ ФУДБАЛЕР

Лео Меси по шести пат е прогласен за најдобар светски фудбалер, иако Вирџил ван Дајк важеше за голем фаворит. Освен што стана шампион на Шпанија со ...
ПЛАТИНИ УАПСЕН ЗА КОРУПЦИЈА ВО ВРСКА СО СП 2022 ВО КАТАР

ПЛАТИНИ УАПСЕН ЗА КОРУПЦИЈА ВО ВРСКА СО СП 2022 ВО КАТАР

Поранешниот претседател на УЕФА, француската фудбалска легенда Мишел Платини, е уапсен под сомнение за корупција, објавија француските медиуми. 63- ...
1 2 10 / 17 НАПИСИ