Таг: филмски фестивал

1 4 5 6 7 60 / 65 НАПИСИ
МИЛЧО МАНЧЕВСКИ ПОКАНЕТ ДА ПРЕДАВА НА ФИЛМСКАТА АКАДЕМИЈА ВО ПЕКИНГ ПО РЕТРОСПЕКТИВАТА ВО ШАНГАЈ

МИЛЧО МАНЧЕВСКИ ПОКАНЕТ ДА ПРЕДАВА НА ФИЛМСКАТА АКАДЕМИЈА ВО ПЕКИНГ ПО РЕТРОСПЕКТИВАТА ВО ШАНГАЈ

Mакедонскиот режисер Милчо Манчевски e поканет да предава на престижната Филмска академија во Пекинг, Кина по неколкунеделниот престој во Шангај, каде ...
МИЛЧО МАНЧЕВСКИ СТАВЕН НА ПОСТЕРИ ВО ШАНГАЈ

МИЛЧО МАНЧЕВСКИ СТАВЕН НА ПОСТЕРИ ВО ШАНГАЈ

Со постери низ Шангај, распродадени проекции и барање билет повеќе за мастеркласот минува гостувањето на режисерот Милчо Манчевски во Шангај, Кина, ко ...
ТЕОНА МИТЕВСКА НА КОНФЕРЕНЦИЈА ЗА РЕЖИСЕРКИ НА ФЕСТИВАЛОТ ВО СИДНЕЈ

ТЕОНА МИТЕВСКА НА КОНФЕРЕНЦИЈА ЗА РЕЖИСЕРКИ НА ФЕСТИВАЛОТ ВО СИДНЕЈ

Режисерката Теона Стругар Митевска учествува на конференцијата Европски гласови од 10 жени режисери на филмскиот фестивал во Сиднеј од 7 до 18 јуни. Н ...
МИЛЧО МАНЧЕВСКИ ВО ШАНГАЈ СО ФИЛМСКИ ЦИКЛУС, ИЗЛОЖБА, КНИГА И ПРЕДАВАЊЕ

МИЛЧО МАНЧЕВСКИ ВО ШАНГАЈ СО ФИЛМСКИ ЦИКЛУС, ИЗЛОЖБА, КНИГА И ПРЕДАВАЊЕ

Режисерот Милчо Манчевски ќе биде првиот македонски уметник чие творештво ќе има сеопфатно претставување во Азија. Тој одвоено е поканет да гостува пр ...
„КРАЈОТ НА ВРЕМЕТО“ НА МАНЧЕВСКИ ОСВОИ НАГРАДА НА ФЕСТИВАЛОТ ВО АСПЕН

„КРАЈОТ НА ВРЕМЕТО“ НА МАНЧЕВСКИ ОСВОИ НАГРАДА НА ФЕСТИВАЛОТ ВО АСПЕН

„Крајот на времето“ на Милчо Манчевски освoи награда на  филмскиот фестивал Аспен Шортфест 2017 во САД, каде што на 5 април ја имаше и светската преми ...
ЗЛАТЕН ТИГАР ЗА „СЕКСИ ДУРГА“ ОД ИНДИЈА

ЗЛАТЕН ТИГАР ЗА „СЕКСИ ДУРГА“ ОД ИНДИЈА

(Специјално од Ротердам: Марина Костова) „Секси Дурга“ на индискиот дебитант Санал Кумар Сасидрахан го освои Златниот тигар и 40.000 евра на 46. Фи ...
МОДЕРНАТА АРХИТЕКТУРА КАКО УТЕХА ВО РОТЕРДАМ

МОДЕРНАТА АРХИТЕКТУРА КАКО УТЕХА ВО РОТЕРДАМ

(Специјално од Ротердам: Марина Костова) Гратчето Колумбус во американската сојузна држава Индијана е царство на модерната архитектура – 7 згради н ...
„ЛИМОН“ ЈА ОТВОРИ ТРКАТА ЗА ТИГАР И 40.000 ЕВРА ВО РОТЕРДАМ

„ЛИМОН“ ЈА ОТВОРИ ТРКАТА ЗА ТИГАР И 40.000 ЕВРА ВО РОТЕРДАМ

„Лимон“ на американската дебитантка Јаница Браво го отвори синоќа 46. Издание на филмскиот фестивал во Ротердам, најголемиот фестивал на авторски неза ...
УНГАРСКАТА КОМЕДИЈА „УБИЈЦИ НА ТРКАЛА“ ПОБЕДИ НА СОЛУН ФИЛМ ФЕСТ

УНГАРСКАТА КОМЕДИЈА „УБИЈЦИ НА ТРКАЛА“ ПОБЕДИ НА СОЛУН ФИЛМ ФЕСТ

(Специјално од Солун за САКАМДАКАЖАМ.МК: Марина Костова) „Убијци на тркала“, урнебесната комедија што е втор филм на унгарскиот автор Атила Тил, го ...
КАНСКИОТ ПОБЕДНИК „ЈАС, ДАНИЕЛ БЛЕЈК“  И „СИЕРАНЕВАДА“ ВЕЧЕРВА НА СИНЕДЕЈС

КАНСКИОТ ПОБЕДНИК „ЈАС, ДАНИЕЛ БЛЕЈК“  И „СИЕРАНЕВАДА“ ВЕЧЕРВА НА СИНЕДЕЈС

Канскиот победник „Јас, Даниел Блејк“на британската легенда Кен Лоуч (во 22 часот), „Непознатата девојка“ на белгиските култни браќа Дарден (во 17.30ч ...
1 4 5 6 7 60 / 65 НАПИСИ