Таг: Финска

1 2 3 6 10 / 51 НАПИСИ
ПОЧИНА ЕДНО ОД ТРИТЕ ДЕЦА РАНЕТИ ВО ДЕНЕШНОТО ПУКАЊЕ ВО УЧИЛИШТЕ ВО ФИНСКА

ПОЧИНА ЕДНО ОД ТРИТЕ ДЕЦА РАНЕТИ ВО ДЕНЕШНОТО ПУКАЊЕ ВО УЧИЛИШТЕ ВО ФИНСКА

Почина едно од децата кои беа ранети во денешното пукање во школо во финскиот град Ванта близу Хелсинки. Полицијата претходно кажа дека во пукањето се ...
ПУКАЊЕ ВО ШКОЛО ВО ФИНСКА, 13-ГОДИШНИК РАНИ ТРИ ДЕЦА

ПУКАЊЕ ВО ШКОЛО ВО ФИНСКА, 13-ГОДИШНИК РАНИ ТРИ ДЕЦА

Три деца на возраст од 13 години се ранети во пукање во училиште во финскиот град Ванта близу Хелсинки. Полицијата кажа дека реагирала на пукањето кое ...
НЕ ВЕРУВАМ ДЕКА ВО СКОРО ВРЕМЕ ЌЕ ИМАМЕ РАЗГОВОРИ СО ПУТИН, ВЕЛИ НОВОИЗБРАНИОТ ПРЕТСЕДАТЕЛ НА ФИНСКА, АЛЕКСАНДЕР СТУБ

НЕ ВЕРУВАМ ДЕКА ВО СКОРО ВРЕМЕ ЌЕ ИМАМЕ РАЗГОВОРИ СО ПУТИН, ВЕЛИ НОВОИЗБРАНИОТ ПРЕТСЕДАТЕЛ НА ФИНСКА, АЛЕКСАНДЕР СТУБ

Поранешниот конзервативен премиер Александер Стуб победи на вчерашните претседателски избори во Финска. Тој освои 51,6% гласови и неговиот ривал, Пека ...
И ВРЕЛА ВОДА ФРЛЕНА ВО ВОЗДУХ МРЗНЕ ОД ЕКСТРЕМНИОТ СТУД ВО ФИНСКА

И ВРЕЛА ВОДА ФРЛЕНА ВО ВОЗДУХ МРЗНЕ ОД ЕКСТРЕМНИОТ СТУД ВО ФИНСКА

Рекордно ниските температури во Финска оваа недела инспирираа турист на патување на Арктикот да испроба трик што долго време го интригирал: фрлање вре ...
ПОЛСКА ПЛАНИРА ДА ИСПРАТИ ВОЈНИЦИ НА ФИНСКАТА ГРАНИЦА СО РУСИЈА, КРЕМЉ ГО СМЕТА ТОА ЗА ЗАКАНА

ПОЛСКА ПЛАНИРА ДА ИСПРАТИ ВОЈНИЦИ НА ФИНСКАТА ГРАНИЦА СО РУСИЈА, КРЕМЉ ГО СМЕТА ТОА ЗА ЗАКАНА

Кремљ ги критикуваше медиумските извештаи дека Полска би можела да испрати свои војници на финската граница со Русија, и рече дека го смета за потег з ...
ФИНСКА ЌЕ ГИ ЗАТВОРИ СИТЕ ГРАНИЧНИ ПРЕМИНИ КОН РУСИЈА ОСВЕН ЕДЕН

ФИНСКА ЌЕ ГИ ЗАТВОРИ СИТЕ ГРАНИЧНИ ПРЕМИНИ КОН РУСИЈА ОСВЕН ЕДЕН

Финска в петок ќе ги затвори сите гранични премини со Русија освен најсеверниот, со цел да спречи наплив на баратели на азил, изјави премиерот Петери ...
ФИНСКА НА ПОЛНОЌ ЌЕ ЗАТВОРИ ЧЕТИРИ ГРАНИЧНИ ПРЕМИНИ СО РУСИЈА, КОЈА ЈА ОБВИНИ ДЕКА Ѝ ПРАЌА МИГРАНТИ

ФИНСКА НА ПОЛНОЌ ЌЕ ЗАТВОРИ ЧЕТИРИ ГРАНИЧНИ ПРЕМИНИ СО РУСИЈА, КОЈА ЈА ОБВИНИ ДЕКА Ѝ ПРАЌА МИГРАНТИ

Финска на полноќ ќе постави бариери на четирите гранични премини со Русија што најави дека ќе ги затвори, објавија финските гранични власти. Финската ...
ПОЧИНА НОБЕЛОВЕЦОТ МАРТИ АХТИСАРИ, БИВШИОТ ФИНСКИ ПРЕТСЕДАТЕЛ КОЈ ПОМОГНА ДА ЗАВРШИ ВОЈНАТА ВО КОСОВО

ПОЧИНА НОБЕЛОВЕЦОТ МАРТИ АХТИСАРИ, БИВШИОТ ФИНСКИ ПРЕТСЕДАТЕЛ КОЈ ПОМОГНА ДА ЗАВРШИ ВОЈНАТА ВО КОСОВО

Поранешниот фински претседател Марти Ахтисари, кој доби Нобелова награда за мир, почина на 86 години, три години откако му беше дијагностицирана Алцха ...
СЕ РАЗВЕДУВА ФИНСКАТА ПРЕМИЕРКА САНА МАРИН

СЕ РАЗВЕДУВА ФИНСКАТА ПРЕМИЕРКА САНА МАРИН

Сè уште актуелната финска премиерка Сана Марин се разведува од сопругот Маркус Раиконен по само три години брак. Тие на своите профили на Инстаграм об ...
НАТО ЈА УДВОИ ДОЛЖИНАТА НА ГРАНИЦАТА СО РУСИЈА ОТКАКО ФИНСКА И ОФИЦИЈАЛНО СТАНА 31. ЧЛЕНКА

НАТО ЈА УДВОИ ДОЛЖИНАТА НА ГРАНИЦАТА СО РУСИЈА ОТКАКО ФИНСКА И ОФИЦИЈАЛНО СТАНА 31. ЧЛЕНКА

НАТО значително ја прошири својата граница со Русија откако и официјално ја прими Финска во своите редови како 31. членка. Финскиот министер за надвор ...
1 2 3 6 10 / 51 НАПИСИ