Таг: ФЗОМ

1 220 / 20 НАПИСИ
ПРОДОЛЖЕН РОКОТ ЗА МАТИЧНИТЕ ЛЕКАРИ ДА ПОДНЕСАТ БАРАЊЕ ДО ФЗОМ ЗА АНЕКС НА ДОГОВОРИТЕ СО КОЈ СЕ СТАВА МОРАТОРИУМ НА КАЗНИТЕ

ПРОДОЛЖЕН РОКОТ ЗА МАТИЧНИТЕ ЛЕКАРИ ДА ПОДНЕСАТ БАРАЊЕ ДО ФЗОМ ЗА АНЕКС НА ДОГОВОРИТЕ СО КОЈ СЕ СТАВА МОРАТОРИУМ НА КАЗНИТЕ

Матичните лекари, стоматолозите, гинеколозите и аптеките ќе можат до 20 овој месец да поднесат барање до Фондот за здравствено осигурување за продолжу ...
КАРДИОХИРУРШКИТЕ ОПЕРАЦИИ НА БЕБИЊА ЌЕ СЕ ПРАВАТ КАЈ ЖАН МИТРЕВ, ДЕЛ ОД ТИМОТ НА ДЕТСКА ХИРУРГИЈА ПРЕМИНУВА ВО ПРИВАТНАТА БОЛНИЦА

КАРДИОХИРУРШКИТЕ ОПЕРАЦИИ НА БЕБИЊА ЌЕ СЕ ПРАВАТ КАЈ ЖАН МИТРЕВ, ДЕЛ ОД ТИМОТ НА ДЕТСКА ХИРУРГИЈА ПРЕМИНУВА ВО ПРИВАТНАТА БОЛНИЦА

Министерот за здравство Венко Филипче рече дека одлучиле договорот што го има Фондот за здравствено осигурување со приватната болница на д-р Жан Митре ...
ФОНДОТ ЗА ЗДРАВСТВО ЌЕ ИМ ГИ ПРОДОЛЖИ НА ШЕСТ МЕСЕЦИ СТАРИТЕ ДОГОВОРИ НА МАТИЧНИТЕ ЛЕКАРИ, ГИНЕКОЛОЗИТЕ, СТОМАТОЛОЗИТЕ И ЛАБОРАТОРИИТЕ

ФОНДОТ ЗА ЗДРАВСТВО ЌЕ ИМ ГИ ПРОДОЛЖИ НА ШЕСТ МЕСЕЦИ СТАРИТЕ ДОГОВОРИ НА МАТИЧНИТЕ ЛЕКАРИ, ГИНЕКОЛОЗИТЕ, СТОМАТОЛОЗИТЕ И ЛАБОРАТОРИИТЕ

Фондот за здравствено осигурување ќе потпише анекс на постоечките договори со избраните лекари, гинеколозите, педијатрите и лабораториите и тој ќе се ...
СО РЕБАЛАНСОТ НА БУЏЕТОТ ПРЕДВИДЕНИ ПОВЕЌЕ ПАРИ ЗА ФОНДОВИТЕ ЗА ПЕНЗИСКО И ЗДРАВСТВЕНО ОСИГУРУВАЊЕ

СО РЕБАЛАНСОТ НА БУЏЕТОТ ПРЕДВИДЕНИ ПОВЕЌЕ ПАРИ ЗА ФОНДОВИТЕ ЗА ПЕНЗИСКО И ЗДРАВСТВЕНО ОСИГУРУВАЊЕ

Со ребалансот на буџетот на Република Македонија, што Владата на вечерашната седница го усвои, плус пари ќе добијат Фондот за пензиско и инвалидско ос ...
НЕКА ДАДАТ ПАРИ И ВРАБОТУВАЊА, ЌЕ ОТВОРИМЕ И НЕВРОХИРУРГИЈА, ВЕЛИ ДИРЕКТОРОТ НА „8 СЕПТЕМВРИ“

НЕКА ДАДАТ ПАРИ И ВРАБОТУВАЊА, ЌЕ ОТВОРИМЕ И НЕВРОХИРУРГИЈА, ВЕЛИ ДИРЕКТОРОТ НА „8 СЕПТЕМВРИ“

Во Градската општа болница во Скопје „8 Септември“ работи само еден неврохирург и нема оддел за неврохирургија, потврди за САКАМДАКАЖАМ.МК д-р Кристиј ...
ТАРАВАРИ, ТУКА СУМ, СЕ ЈАВИ ДИРЕКТОРОТ НА ФЗОМ СТЕФАНОВСКИ, А МИНИСТЕРОТ МУ ОДГОВОРИ ДА СЕ ПАКУВА

ТАРАВАРИ, ТУКА СУМ, СЕ ЈАВИ ДИРЕКТОРОТ НА ФЗОМ СТЕФАНОВСКИ, А МИНИСТЕРОТ МУ ОДГОВОРИ ДА СЕ ПАКУВА

„Ова се вашите последни денови како директор на Фондот за здравствено осигурување“, му порача министерот за здравство Арбен Таравари на директорот на ...
ПОРАДИ СОМНЕЖИ ЗА ЗЛОУПОТРЕБИ, НЕМА ОРТОПЕДСКИ ПОМАГАЛА ВО АПТЕКИТЕ

ПОРАДИ СОМНЕЖИ ЗА ЗЛОУПОТРЕБИ, НЕМА ОРТОПЕДСКИ ПОМАГАЛА ВО АПТЕКИТЕ

Фондот за здравствено осигурување на 31 октомври ги раскинал договорите со шест ортопедски куќи, бидејќи утврдил злоупотреби во работењето. Фондот веќ ...
ПОРАДИ БИРОКРАТИЈА БИЛА ПРЕКИНАТА ТЕРАПИЈА НА ПАЦИЕНТИ СО РАК НА ДЕБЕЛО ЦРЕВО

ПОРАДИ БИРОКРАТИЈА БИЛА ПРЕКИНАТА ТЕРАПИЈА НА ПАЦИЕНТИ СО РАК НА ДЕБЕЛО ЦРЕВО

БИРОКРАТИЈАТА ПОВАЖНА ОД ЗДРАВЈЕТО – Серија текстови за корупцијата во здравството (2) Болни од рак на дебело црево кон крајот на март годинава остан ...
АКО ЛЕКОТ НА РЕЦЕПТ ГО НЕМА ВО АПТЕКА, БАРАЈТЕ ДА ВИ ГИ ВРАТАТ ПАРИТЕ

АКО ЛЕКОТ НА РЕЦЕПТ ГО НЕМА ВО АПТЕКА, БАРАЈТЕ ДА ВИ ГИ ВРАТАТ ПАРИТЕ

Надоместоците што ФЗОМ ги исплаќа на аптеките се доволни за да има континуирана достапност на лекови на рецепт, тврдат од Фондот за здравствено осигур ...
НА КРАЈ НА МЕСЕЦ НЕМА ЛЕКОВИ

НА КРАЈ НА МЕСЕЦ НЕМА ЛЕКОВИ

Нема лекови на рецет во аптеките, реагираат Скопјани, тврдејќи дека со денови бараат лекови, но не можат да ги набават освен ако не ги купат „приватно ...
1 220 / 20 НАПИСИ