Таг: градоначалници

1 2 3 4 5 40 / 50 НАПИСИ
РЕФЕРЕНДУМИТЕ ПРОТИВ РУДНИЦИ НЕ СЕ ЏАБЕ, ТИЕ СЕ ГЛАСОТ НА НАРОДОТ, ВЕЛАТ АКТИВИСТИТЕ ОД ЈУГОИСТОКОТ

РЕФЕРЕНДУМИТЕ ПРОТИВ РУДНИЦИ НЕ СЕ ЏАБЕ, ТИЕ СЕ ГЛАСОТ НА НАРОДОТ, ВЕЛАТ АКТИВИСТИТЕ ОД ЈУГОИСТОКОТ

Активистите од  граѓанските иницијативи „Стоп на рудниците во Југоистокот“ велат дека дописот на министерот за економија Крешник Бектеши до Општините ...
СО РЕФЕРЕНДУМИ НЕ МОЖЕ ДА СЕ РАСКИНАТ ДОГОВОРИ ЗА РУДНИЦИ, ИМ ОДГОВОРИ МИНИСТЕРОТ БЕКТЕШИ НА ГРАДОНАЧАЛНИЦИТЕ ОД ЈУГОИСТОКОТ

СО РЕФЕРЕНДУМИ НЕ МОЖЕ ДА СЕ РАСКИНАТ ДОГОВОРИ ЗА РУДНИЦИ, ИМ ОДГОВОРИ МИНИСТЕРОТ БЕКТЕШИ НА ГРАДОНАЧАЛНИЦИТЕ ОД ЈУГОИСТОКОТ

Согласно законската регулатива, не може Владата да ги раскине договорите за веќе издадени концесии за експлоатација на минерални суровини поради успеш ...
ЛОКАЛНИ ИЗБОРИ НА 15 ОКТОМВРИ

ЛОКАЛНИ ИЗБОРИ НА 15 ОКТОМВРИ

Собранието ги усвои измените на Изборниот законик со кои што локалните избори за градоначалници и за советници ќе се одржат на 15 октомври. Со изменит ...
ДЕНЕСКА ЌЕ СЕ УКИНУВА ЕКСТЕРНОТО И ЌЕ СЕ ПРОДОЛЖИ МАНДАТОТ НА ГРАДОНАЧАЛНИЦИТЕ

ДЕНЕСКА ЌЕ СЕ УКИНУВА ЕКСТЕРНОТО И ЌЕ СЕ ПРОДОЛЖИ МАНДАТОТ НА ГРАДОНАЧАЛНИЦИТЕ

Собранието денеска треба да го укине екстерното тестирање и да го продолжи мандатот на градоначалниците и на советите на општините. Продолжувањето ...
ТОДОР ПЕТРОВ И ДУИ СО ИНИЦИЈАТИВА ДО УСТАВЕН СУД ЗА ВЕЧНО ВЛАДЕЕЊЕ НА ГРАДОНАЧАЛНИЦИТЕ

ТОДОР ПЕТРОВ И ДУИ СО ИНИЦИЈАТИВА ДО УСТАВЕН СУД ЗА ВЕЧНО ВЛАДЕЕЊЕ НА ГРАДОНАЧАЛНИЦИТЕ

Двете иницијативи на министерствата за правда и за локална самоуправа и на Светскиот македонски конгрес до Уставниот суд за укинување на два члена од ...
ДА СЕ ОДЛОЖАТ ИЗБОРИТЕ ОТИ ЌЕ НЕМА ПЛАТА ЗА ШКОЛИТЕ И ГРАДИНКИТЕ, БАРААТ ГРАДОНАЧАЛНИЦИТЕ

ДА СЕ ОДЛОЖАТ ИЗБОРИТЕ ОТИ ЌЕ НЕМА ПЛАТА ЗА ШКОЛИТЕ И ГРАДИНКИТЕ, БАРААТ ГРАДОНАЧАЛНИЦИТЕ

Градоначалниците на општините од Источна Македонија преку петиција бараат Заедницата на единиците на локална самоуправа (ЗЕЛС) да поведе изменување на ...
СДСМ ГО ИЗБРА ЗАЕВ ЗА МАНДАТАР, СЛЕДИ ОДЛУКА КОГА ЌЕ БАРААТ МАНДАТ ОД ИВАНОВ

СДСМ ГО ИЗБРА ЗАЕВ ЗА МАНДАТАР, СЛЕДИ ОДЛУКА КОГА ЌЕ БАРААТ МАНДАТ ОД ИВАНОВ

Лидерот на СДСМ Зоран Заев ќе биде мандатар за состав на новата Влада, утврди денеска едногласно  Централниот одбор, соопшти партијата. „Чест е, мо ...
ДУИ ГИ ДАДЕ ПОТПИСИТЕ НА СДСМ ЗА ДА СЕ ЗАПАЗИ РОКОТ ЗА ЛОКАЛНИТЕ

ДУИ ГИ ДАДЕ ПОТПИСИТЕ НА СДСМ ЗА ДА СЕ ЗАПАЗИ РОКОТ ЗА ЛОКАЛНИТЕ

ДУИ донесе одлука да му ги даде потписите од 10-мината пратеници на СДСМ за да го добие мандатот за формирање влада од претседателот Ѓорге Иванов. Пор ...
МАЈА ДА КАЖЕ

МАЈА ДА КАЖЕ

1 Добрата вест неделава е што Македонија уште не го допрела дното. Оти, со овој претседател и со ова судство допрва ќе паѓаме. А и Али Ахмети искрено ...
ИВАНОВ МУ РЕКОЛ НА ЗАЕВ ДА ОБЕЗБЕДИ 61 ПРАТЕНИК СО ПОТПИС ЗА ДА МУ ДАДЕ МАНДАТ

ИВАНОВ МУ РЕКОЛ НА ЗАЕВ ДА ОБЕЗБЕДИ 61 ПРАТЕНИК СО ПОТПИС ЗА ДА МУ ДАДЕ МАНДАТ

Претседателот Ѓорге Иванов му побарал на лидерот на СДСМ Зоран Заев да му донесе потписи од 61 пратеник за да му даде мандат за состав на нова влада. ...
1 2 3 4 5 40 / 50 НАПИСИ