Таг: Грција

1 29 30 31 32 33 310 / 328 НАПИСИ
АЕРОДРОМОТ ПРЕИМЕНУВАН ВО „АЛЕКСАНДАР ВЕЛИКИ“ УШТЕ ВО 1992, 14 ГОДИНИ ПРЕД ГРУЕВСКИ ДА МУ ГО СМЕНИ ИМЕТО, ОТКРИВААТ ФРАНЦУСКИТЕ АРХИВИ

АЕРОДРОМОТ ПРЕИМЕНУВАН ВО „АЛЕКСАНДАР ВЕЛИКИ“ УШТЕ ВО 1992, 14 ГОДИНИ ПРЕД ГРУЕВСКИ ДА МУ ГО СМЕНИ ИМЕТО, ОТКРИВААТ ФРАНЦУСКИТЕ АРХИВИ

Идејата за преименување на скопскиот аеродром во „Александар Велики“ се појавила 14 години пред тоа да го стори владата на Никола Груевски во 2006. Уг ...
ПОПЛАВИ НА ВТОРИОТ КРАК НА ХАЛКИДИКИ, ЕВАКУИРАНИ И МАКЕДОНСКИ ТУРИСТИ, ДЕЖУРЕН КОНЗУЛАТОТ ВО СОЛУН

ПОПЛАВИ НА ВТОРИОТ КРАК НА ХАЛКИДИКИ, ЕВАКУИРАНИ И МАКЕДОНСКИ ТУРИСТИ, ДЕЖУРЕН КОНЗУЛАТОТ ВО СОЛУН

Поројните дождови што ја погодија цела Грција предизвикаа поплави по патиштата. Од невремето поплавен е патот Лариса – Козани и Ситонија, вториот крак ...
ДА НЕ ЗАБОРАВИМЕ ДЕКА СО СРБИЈА РАСТЕМЕ И ПАЃАМЕ ЗАЕДНО, ОДГОВОРИ ДИМИТРОВ НА ИЗЈАВАТА НА ДАЧИЌ ВО АТИНА

ДА НЕ ЗАБОРАВИМЕ ДЕКА СО СРБИЈА РАСТЕМЕ И ПАЃАМЕ ЗАЕДНО, ОДГОВОРИ ДИМИТРОВ НА ИЗЈАВАТА НА ДАЧИЌ ВО АТИНА

Министерот за надворешни работи Никола Димитров жали за изјавата на министерот за надворешни работи на Србија Ивица Дачиќ дадена во Атина дека Србија ...
ИРИТАНТНИТЕ ПОРАКИ КОН ГРЦИЈА ГО ИСКОМПЛИЦИРАА СПОРОТ ЗА ИМЕТО, РЕЧЕ МИНИСТЕРОТ ДИМИТРОВ ПРЕД ПРАТЕНИЦИТЕ

ИРИТАНТНИТЕ ПОРАКИ КОН ГРЦИЈА ГО ИСКОМПЛИЦИРАА СПОРОТ ЗА ИМЕТО, РЕЧЕ МИНИСТЕРОТ ДИМИТРОВ ПРЕД ПРАТЕНИЦИТЕ

Министерот за надворешни работи Никола Димитров изјави дека новата влада отвара ново поглавје во надворешната политика со подобрување на односите со с ...
СПОРОТ ЗА ИМЕТО БИ СЕ РЕШИЛ АКО ГРЦИЈА НЕ ЈА БЛОКИРА МАКЕДОНИЈА ЗА ВЛЕЗ ВО НАТО, ВЕЛИ МИНИСТЕРОТ ДИМИТРОВ

СПОРОТ ЗА ИМЕТО БИ СЕ РЕШИЛ АКО ГРЦИЈА НЕ ЈА БЛОКИРА МАКЕДОНИЈА ЗА ВЛЕЗ ВО НАТО, ВЕЛИ МИНИСТЕРОТ ДИМИТРОВ

  Ако Грција не ја блокира Македонија за влез во НАТО ќе настане многу позитивна клима за решавање на спорот за името, рече министерот за надв ...
НИМИЦ В НЕДЕЛА ВО СКОПЈЕ, ПА ВО АТИНА

НИМИЦ В НЕДЕЛА ВО СКОПЈЕ, ПА ВО АТИНА

Специјалниот претставник на Обединетите нации и посредник во преговорите за спорот за името меѓу Македонија и Грција Метју Нимиц, в недела ќе дојде во ...
НА БОГОРОДИЦА ЗА ВЛЕЗ ВО ГРЦИЈА СЕ ЧЕКА ПО ТРИ СААТА

НА БОГОРОДИЦА ЗА ВЛЕЗ ВО ГРЦИЈА СЕ ЧЕКА ПО ТРИ СААТА

Долги колони возила се создадени на граничниот премин Богородица, каде за влез во Грција се чека и до три часа, велат патници. АМСМ утрово соопшти дек ...
КОСМОДИСК ПРОПАГАНДА

КОСМОДИСК ПРОПАГАНДА

1Ги слушам вмровците како ја критикуваат новата влада, дека не го измила мерцедесот кој си го купил нивниот лидер Никола Груевски со наши 600.000 евра ...
ГРЦИЈА ДОБИ УШТЕ 8,5 МИЛИЈАРДИ ЕВРА И ИЗБЕГНА БАНКРОТ

ГРЦИЈА ДОБИ УШТЕ 8,5 МИЛИЈАРДИ ЕВРА И ИЗБЕГНА БАНКРОТ

Грција избегна уште една можност да банкротира, откако направи договор со европските кредитори да го премости долгот до крајот на годината, и доби гар ...
И НА ГРЦИЈА Ѝ ОДГОВАРА ЕВРОПСКА МАКЕДОНИЈА, ВЕЛИ НИКОЛА ДИМИТРОВ

И НА ГРЦИЈА Ѝ ОДГОВАРА ЕВРОПСКА МАКЕДОНИЈА, ВЕЛИ НИКОЛА ДИМИТРОВ

Министерот за надворешни работи Никола Димитров е убеден дека и Грција има интерес за европска Македонија. На покана на неговиот грчки колега Никос Ко ...
1 29 30 31 32 33 310 / 328 НАПИСИ