Таг: Грција

1 28 29 30 31 32 33 300 / 330 НАПИСИ
ПРУГАТА ОД БИТОЛА ЗА ГРЦИЈА ЌЕ ЈА ГРАДАТ АВСТРИЈЦИ, А БУГАРИТЕ ЌЕ ЗАВРШАТ НА СУД

ПРУГАТА ОД БИТОЛА ЗА ГРЦИЈА ЌЕ ЈА ГРАДАТ АВСТРИЈЦИ, А БУГАРИТЕ ЌЕ ЗАВРШАТ НА СУД

За недоизградената пруга од Битола до грчка граница ќе се води судски спор, најави министерот за транспорт и врски Горан Сугарески. Тој не прецизираше ...
АКО НОВАТА ВЛАДА ВО СКОПЈЕ СЕ ОТКАЖЕ ДЕКА СЕ ЕДИНСТВЕНИ ПОТОМЦИ НА АЛЕКСАНДАР, МОЖЕН Е РАЗВОЈ НА ПРАШАЊЕТО ЗА ИМЕТО, ИЗЈАВИ ГРЧКИОТ ПРЕМИЕР ЦИПРАС

АКО НОВАТА ВЛАДА ВО СКОПЈЕ СЕ ОТКАЖЕ ДЕКА СЕ ЕДИНСТВЕНИ ПОТОМЦИ НА АЛЕКСАНДАР, МОЖЕН Е РАЗВОЈ НА ПРАШАЊЕТО ЗА ИМЕТО, ИЗЈАВИ ГРЧКИОТ ПРЕМИЕР ЦИПРАС

Следната година би можела да донесе позитивен развој на прашањето за името, изјави грчкиот премиер Алексис Ципрас во Белград каде што се одржа состано ...
ГРЦИЈА СО ЕВРОПСКИ ПАРИ ГИ ВРАТИ МАКЕДОНСКИТЕ ИМИЊА НА ТОПОНИМИТЕ ВО ЛУТРА

ГРЦИЈА СО ЕВРОПСКИ ПАРИ ГИ ВРАТИ МАКЕДОНСКИТЕ ИМИЊА НА ТОПОНИМИТЕ ВО ЛУТРА

Во недела сите патишта од Битола како да водат за Лутраки. Колку што има битолчани во термалните бањи на некогашено Пожарско во Егејска Македонија, де ...
НЕРЕДИ И СОЛЗАВЕЦ ВО АТИНА НА ОБЕЛЕЖУВАЊЕТО 44 ГОДИНИ ОД КРВАВИТЕ СТУДЕНТСКИ ПРОТЕСТИ

НЕРЕДИ И СОЛЗАВЕЦ ВО АТИНА НА ОБЕЛЕЖУВАЊЕТО 44 ГОДИНИ ОД КРВАВИТЕ СТУДЕНТСКИ ПРОТЕСТИ

Грчката полиција денеска се судри со маскирани млади демонстранти во Атина, откако илјадници маршираа на одбележувањето на крвавите студентски протест ...
УБАВО БИ БИЛО СО ЦИПРАС ЗАЕДНО ДА ЈА ДОЧЕКАМЕ НОВА ГОДИНА ВО СОЛУН, РЕЧЕ ЗАЕВ

УБАВО БИ БИЛО СО ЦИПРАС ЗАЕДНО ДА ЈА ДОЧЕКАМЕ НОВА ГОДИНА ВО СОЛУН, РЕЧЕ ЗАЕВ

Градоначалникот на Солун Јанис Бутарис денеска го покани премиерот Зоран Заев Новата година заедно да ја дочекаат во Солун. „Го поканив премиерот Зо ...
14 ЗАГИНАТИ ВО ПОПЛАВИТЕ ВО ГРЦИЈА ЗА КОИ ЛОКАЛНИТЕ ВЛАСТИ ВЕЛАТ ДЕКА БИЛЕ ОД БИБЛИСКИ РАЗМЕРИ

14 ЗАГИНАТИ ВО ПОПЛАВИТЕ ВО ГРЦИЈА ЗА КОИ ЛОКАЛНИТЕ ВЛАСТИ ВЕЛАТ ДЕКА БИЛЕ ОД БИБЛИСКИ РАЗМЕРИ

Најмалку 14 луѓе загинаа, а десетици се повредени во поплавите што ја погодија околината на Атина по обилните врнежи, предизвикувајќи уништувања од ка ...
МЕСЕЦОВ СРЕДБА НА ПРЕГОВАРAЧКИТЕ ТИМОВИ ЗА СПОРОТ ЗА ИМЕТО БЕЗ НИМИЦ, НАЈАВИ ДИМИТРОВ

МЕСЕЦОВ СРЕДБА НА ПРЕГОВАРAЧКИТЕ ТИМОВИ ЗА СПОРОТ ЗА ИМЕТО БЕЗ НИМИЦ, НАЈАВИ ДИМИТРОВ

Преговарачките тимови на Македонија и Грција за решавање на спорот со името, ќе се сретнат месецов, но без посредникот Метју Нимиц, најави министерот ...
МВР ИМА МНОГУ ПОДАТОЦИ ЗА ЈАТАЦИТЕ НА ГРУЈОВСКИ И БОШКОВСКИ ВО МАКЕДОНИЈА, ВЕЛИ МИНИСТЕРОТ СПАСОВСКИ

МВР ИМА МНОГУ ПОДАТОЦИ ЗА ЈАТАЦИТЕ НА ГРУЈОВСКИ И БОШКОВСКИ ВО МАКЕДОНИЈА, ВЕЛИ МИНИСТЕРОТ СПАСОВСКИ

Министерството за внатрешни работи има многу податоци за логистичка поддршка што поранешниот началник на Петтата управа Горан Грујовски и вработениот ...
КРИВИЧНИОТ СУД ЌЕ ЧЕКА 40 ДЕНА ЗА КОМПЛЕТИРАЊЕ НА ПРЕДМЕТОТ ЗА ВРАЌАЊЕ НА ГРУЈЕВСКИ И БОШКОСКИ

КРИВИЧНИОТ СУД ЌЕ ЧЕКА 40 ДЕНА ЗА КОМПЛЕТИРАЊЕ НА ПРЕДМЕТОТ ЗА ВРАЌАЊЕ НА ГРУЈЕВСКИ И БОШКОСКИ

Ќе потрае комплетирањето на предметот против уапсените македонски разузнавачи во Солун Горан Грујевски и Никола Бошкоски, информираат од Основниот суд ...
ИДНОТО ЛЕТО ДИРЕКТЕН ЛЕТ АТИНА – СКОПЈЕ, НАЈАВУВА ГРЧКА АВИОКОМПАНИЈА

ИДНОТО ЛЕТО ДИРЕКТЕН ЛЕТ АТИНА – СКОПЈЕ, НАЈАВУВА ГРЧКА АВИОКОМПАНИЈА

Идното лето главните градови на Македонија и Грција, Скопје и Атина ќе бидат поврзани со директна линија, објави грчката авиокомпанија „Ејџиан ерлајнс ...
1 28 29 30 31 32 33 300 / 330 НАПИСИ