Таг: Хелсиншки комитет

НАТИСКАНИ ВО АВТОБУСИ, СО ПЛАТА ПОД МИНИМАЛНАТА И ПОД БЛАНКО ОТКАЗИ, ТЕКСТИЛНИТЕ РАБОТНИЧКИ СЕ НАЈНЕЗАШТИТЕНА КАТЕГОРИЈА ВО ПАНДЕМИЈАТА

НАТИСКАНИ ВО АВТОБУСИ, СО ПЛАТА ПОД МИНИМАЛНАТА И ПОД БЛАНКО ОТКАЗИ, ТЕКСТИЛНИТЕ РАБОТНИЧКИ СЕ НАЈНЕЗАШТИТЕНА КАТЕГОРИЈА ВО ПАНДЕМИЈАТА

Додека Владата го дели четвртиот пакет мерки за помош на стопанството и на граѓаните, ги опоменува фирмите да им ја дадат ноемвриската плата на работн ...
НЕКАЗНИВОСТА НА НАСИЛСТВОТО ОД ОМРАЗА МОРА ДА ЗАПРЕ, АПЕЛИРА МАРШОТ НА ТОЛЕРАНЦИЈА

НЕКАЗНИВОСТА НА НАСИЛСТВОТО ОД ОМРАЗА МОРА ДА ЗАПРЕ, АПЕЛИРА МАРШОТ НА ТОЛЕРАНЦИЈА

Со слоганот „Викни силно против насилство“ денес во Скопје се оддржа десетиот по ред Марш на толеранцијата, во организација на Хелсиншкиот комитет за ...
НЕМАМЕ ПРАВО НА СЕМЕЕН ПОПУСТ ВО НИТУ ЕДНА ИНСТИТУЦИЈА ИЛИ ФИРМА, САМОХРАНИТЕ РОДИТЕЛИ БАРААТ ИЗМЕНИ ВО ДЕФИНИРАЊЕТО НА ТЕРМИНОТ СЕМЕЈСТВО

НЕМАМЕ ПРАВО НА СЕМЕЕН ПОПУСТ ВО НИТУ ЕДНА ИНСТИТУЦИЈА ИЛИ ФИРМА, САМОХРАНИТЕ РОДИТЕЛИ БАРААТ ИЗМЕНИ ВО ДЕФИНИРАЊЕТО НА ТЕРМИНОТ СЕМЕЈСТВО

Загрижувачка е состојбата со дискриминацијата врз еднородителските семејства, иако овие семејства се во пораст и локално и интернационално, вели Дорот ...
НАПАДОТ ВРЗ ТОДОРОВ Е ПОСЛЕДИЦА ОД НЕЕФИКАСНАТА ИСТРАГА И НЕДОСТИГ НА САНКЦИИ ЗА СМРТТА НА ТАМАРА, ВЕЛИ ХЕЛСИНШКИ КОМИТЕТ

НАПАДОТ ВРЗ ТОДОРОВ Е ПОСЛЕДИЦА ОД НЕЕФИКАСНАТА ИСТРАГА И НЕДОСТИГ НА САНКЦИИ ЗА СМРТТА НА ТАМАРА, ВЕЛИ ХЕЛСИНШКИ КОМИТЕТ

Хелсиншкиот комитет за човекови права го осуди вчерашниот напад над поранешниот министер за здравство, Никола Тодоров, извршен од дедото на починатата ...
ПОЛИЦАЈЦИ И ВОЈНИЦИ БИЛЕ ГЛАВНИ ВО НАПАДОТ НА СОБРАНИЕТО, ПРАТЕНИЦИ ОД ВМРО-ДПМНЕ ИМ ПОМАГАЛЕ, А ЗВРЛЕВСКИ СЕ ПРАВИ СЛЕП

ПОЛИЦАЈЦИ И ВОЈНИЦИ БИЛЕ ГЛАВНИ ВО НАПАДОТ НА СОБРАНИЕТО, ПРАТЕНИЦИ ОД ВМРО-ДПМНЕ ИМ ПОМАГАЛЕ, А ЗВРЛЕВСКИ СЕ ПРАВИ СЛЕП

Седуммина пратеници, вработени во МВР и собраниското обезбедување ја координиралеа акцијата за отворање на вратите од Собранието и пуштање на толпата ...
28 КРИВИЧНИ ДЕЛА СЕ СТОРЕНИ ВО ОРГАНИЗИРАНИОТ НАПАД НА СОБРАНИЕТО, ВЕЛИ ИЗВЕШТАЈОТ НА ХЕЛСИНШКИ КОМИТЕТ

28 КРИВИЧНИ ДЕЛА СЕ СТОРЕНИ ВО ОРГАНИЗИРАНИОТ НАПАД НА СОБРАНИЕТО, ВЕЛИ ИЗВЕШТАЈОТ НА ХЕЛСИНШКИ КОМИТЕТ

Хелсиншкиот комитет за човекови права на Република Македонија подготви посебен извештај за организираниот напад и дивеењето и бруталното насилство во ...
ХЕЛСИНШКИОТ КОМИТЕТ ОТВОРЕН ЗА ПРИЈАВИ НА ПОВРЕДИ НА ИЗБИРАЧКОТО ПРАВО

ХЕЛСИНШКИОТ КОМИТЕТ ОТВОРЕН ЗА ПРИЈАВИ НА ПОВРЕДИ НА ИЗБИРАЧКОТО ПРАВО

Канцеларијата на Хелсиншкиот комитет за човекови права утре ќе биде отворена во текот на целиот ден за да овозможи пријавување повреда на избирачкото ...
НАД 2.500 ЗАТВОРЕНИЦИ ВО ИДРИЗОВО ОСТАВЕНИ БЕЗ ЛЕКАР

НАД 2.500 ЗАТВОРЕНИЦИ ВО ИДРИЗОВО ОСТАВЕНИ БЕЗ ЛЕКАР

Пренатрупаниот затвор Идризово, кој последнава година брои меѓу 2.300 и 2.600 затвореници, оставен е без лекар, дознава САКАМДАКАЖАМ.МК. Единствената ...
ЗАКОНОТ ЗА ЈАВНА ЧИСТОТА ВАЖИ ЗА ДЕМОНСТРАНТИТЕ, НО НЕ И ЗА КОНТРАДЕМОНСТРАНТИТЕ

ЗАКОНОТ ЗА ЈАВНА ЧИСТОТА ВАЖИ ЗА ДЕМОНСТРАНТИТЕ, НО НЕ И ЗА КОНТРАДЕМОНСТРАНТИТЕ

Селективната правда во Македонија не важи само во случајот со селективната аболиција на претседателот Ѓорге Иванов. Селективна правда се применува дур ...
ГОРДАН КАЛАЈЏИЕВ НА ИНФОРМАТИВЕН РАЗГОВОР ВО ПОЛИЦИЈА ПОРАДИ УЧЕСТВО НА ПРОТЕСТИ

ГОРДАН КАЛАЈЏИЕВ НА ИНФОРМАТИВЕН РАЗГОВОР ВО ПОЛИЦИЈА ПОРАДИ УЧЕСТВО НА ПРОТЕСТИ

Проф. Гордан Калајџиев, прeтседател на Хелсиншкиот Комитет на Македонија и професор на Правниот факултет на УКИМ, утрово во 9 часот е повикан на инфор ...
10 / 10 НАПИСИ