Таг: Индија

1 2 3 4 5 6 30 / 52 НАПИСИ
КРЕМАТОРИУМИТЕ ВО ИНДИЈА РАБОТАТ ДЕНОНОЌНО ДОДЕКА КОВИД-19 ПУСТОШИ НИЗ ЗЕМЈАТА, А ВО БОЛНИЦИТЕ СЕ УМИРА ПОРАДИ НЕДОСТИГ НА КИСЛОРОД

КРЕМАТОРИУМИТЕ ВО ИНДИЈА РАБОТАТ ДЕНОНОЌНО ДОДЕКА КОВИД-19 ПУСТОШИ НИЗ ЗЕМЈАТА, А ВО БОЛНИЦИТЕ СЕ УМИРА ПОРАДИ НЕДОСТИГ НА КИСЛОРОД

Индиските крематориуми и гробишта се пренатрупани како резултат на уништувачкиот нов бран на коронавирусот кој поминува низ земјата како бура, при што ...
ВО ИНДИЈА ОТКРИЕНА ВАРИЈАНТА НА КОРОНАВИРУС СО ДВОЈНА МУТАЦИЈА

ВО ИНДИЈА ОТКРИЕНА ВАРИЈАНТА НА КОРОНАВИРУС СО ДВОЈНА МУТАЦИЈА

Нова варијанта на коронавирус која содржи двојна мутација е откриена во примероци собрани во Индија. Здравствените власти испитуваат дали оваа варијан ...
НАД 200 ИСЧЕЗНАТИ ОТКАКО ГЛЕЧЕР СЕ ОТКИНА ОД ВТОРИОТ НАЈВИСОК ВРВ ВО ИНДИЈА И ПРЕДИЗВИКА ПОПЛАВА

НАД 200 ИСЧЕЗНАТИ ОТКАКО ГЛЕЧЕР СЕ ОТКИНА ОД ВТОРИОТ НАЈВИСОК ВРВ ВО ИНДИЈА И ПРЕДИЗВИКА ПОПЛАВА

Бројот на исчезнати по вчерашните лавина и поплава во индискиот дел на Хималаи се зголеми на 200, а досега се пронајдени 19 тела. Несреќата се случи ...
9 ЗАГИНАТИ И 140 ИСЧЕЗНАТИ ОТКАКО ГЛЕЧЕР СЕ СКРШИ ОД ХИМАЛАИТЕ ВО ИНДИЈА И СРУШИ ДВЕ БРАНИ

9 ЗАГИНАТИ И 140 ИСЧЕЗНАТИ ОТКАКО ГЛЕЧЕР СЕ СКРШИ ОД ХИМАЛАИТЕ ВО ИНДИЈА И СРУШИ ДВЕ БРАНИ

Властите во Индија почнаа спасувачка операција откако дел од глечер од Хималаите се скрши, предизвика поплави и сруши две брани, оштетувајќи голем бро ...
ИНДИЈА ПОЧНА СО ВАКЦИНАЦИЈА ПРОТИВ КОВИД-19 НА 1,3 МИЛИЈАРДИ ЛУЃЕ

ИНДИЈА ПОЧНА СО ВАКЦИНАЦИЈА ПРОТИВ КОВИД-19 НА 1,3 МИЛИЈАРДИ ЛУЃЕ

Индија денеска ја започна вакцинацијата против ковид-19. Први вакцината ќе ја примат здравствените работници, а како што кажа премиерот Наренда Моди, ...
БРАЗИЛ НАДМИНА ДВА, А ИНДИЈА ЕДЕН МИЛИОН СЛУЧАИ НА КОРОНАВИРУС, САД СО ДНЕВЕН РЕКОРД ОД 77.300 НОВОЗАРАЗЕНИ

БРАЗИЛ НАДМИНА ДВА, А ИНДИЈА ЕДЕН МИЛИОН СЛУЧАИ НА КОРОНАВИРУС, САД СО ДНЕВЕН РЕКОРД ОД 77.300 НОВОЗАРАЗЕНИ

Индија стана трета држава на светот со повеќе од еден милион случаи на коронавирус, додека Бразил во исто време ја надмина границата од два милиона. Б ...
20 ИНДИСКИ ВОЈНИЦИ УБИЕНИ ВО ГРАНИЧНИОТ СУДИР СО КИНА, БИТКАТА СЕ ВОДЕЛА СО КАМЕЊА И ПАЛКИ

20 ИНДИСКИ ВОЈНИЦИ УБИЕНИ ВО ГРАНИЧНИОТ СУДИР СО КИНА, БИТКАТА СЕ ВОДЕЛА СО КАМЕЊА И ПАЛКИ

Кина и Индија меѓусебно се обвинуваат за провоцирање на вчерашниот судир во спорна хималајска област, кога загинаа најмалку 20 индиски војници. Индија ...
ТРОЈЦА ИНДИСКИ ВОЈНИЦИ УБИЕНИ ВО СУДИР СО КИНЕСКИТЕ СИЛИ

ТРОЈЦА ИНДИСКИ ВОЈНИЦИ УБИЕНИ ВО СУДИР СО КИНЕСКИТЕ СИЛИ

Тројца индиски војници се убиени во судир со кинеските сили во спорниот хималајски регион Ладак. Висок претставник на индиската армија кажа дека дв ...
МАЈМУНИ УКРАЛЕ ПРИМЕРОЦИ ОД КРВ НА ПАЦИЕНТИ КОИ СЕ ТЕСТИРААТ НА КОРОНАВИРУС

МАЈМУНИ УКРАЛЕ ПРИМЕРОЦИ ОД КРВ НА ПАЦИЕНТИ КОИ СЕ ТЕСТИРААТ НА КОРОНАВИРУС

Група мајмуни украла примероци од крв на пациенти кои се тестираат на коронавирус во владина болница во индиската сојузна држава Утар Прадеш. „Инци ...
ИНДИЈА СТАВИ ВО КАРАНТИН 1,3 МИЛИЈАРДИ ЛУЃЕ ДО 21 АПРИЛ

ИНДИЈА СТАВИ ВО КАРАНТИН 1,3 МИЛИЈАРДИ ЛУЃЕ ДО 21 АПРИЛ

Индија, втората најнаселена држава на светот со 1,3 милијарди жители, е ставена во национален карантин за да се спречи ширењето на коронавирусот. Рест ...
1 2 3 4 5 6 30 / 52 НАПИСИ