Таг: Иван Поповски

МИСЛЕВМЕ ДЕКА ЧИЧКО ЗОРАН ЌЕ НЀ СПАСИ ОД ГЛУПОСТИТЕ НА ЧИЧКО НИКОЛА, МУ ПИША РЕЖИСЕРОТ ИВАН ПОПОВСКИ НА ПРЕМИЕРОТ

МИСЛЕВМЕ ДЕКА ЧИЧКО ЗОРАН ЌЕ НЀ СПАСИ ОД ГЛУПОСТИТЕ НА ЧИЧКО НИКОЛА, МУ ПИША РЕЖИСЕРОТ ИВАН ПОПОВСКИ НА ПРЕМИЕРОТ

Театарскиот режисер Иван Поповски јавно му се обрати на премиерот Зоран Заев, разочаран и револтиран од неговата најава дека ќе помогне да се догради ...
БАЛЕРИНА ОД БОЉШОЈ ТЕАТАР СИМБОЛИЧНО ЗАГИНА ЗА СПАС НА ОХРИД, НА ПРОТЕСТНИОТ ЕКО ПЕРФОРМАНС

БАЛЕРИНА ОД БОЉШОЈ ТЕАТАР СИМБОЛИЧНО ЗАГИНА ЗА СПАС НА ОХРИД, НА ПРОТЕСТНИОТ ЕКО ПЕРФОРМАНС

Балерината Елена Гарсија од рускиот Бољшој театар вчера симболично загина на протестниот еко перформанс за заштита на Охрид пред општинската зграда, с ...
ПУБЛИКАТА СЕ РАСТАЖИ ШТО ЗАВРШИ ТЕАТАРСКИОТ ПРАЗНИК НА ИВАН ПОПОВСКИ ВО СКОПЈЕ

ПУБЛИКАТА СЕ РАСТАЖИ ШТО ЗАВРШИ ТЕАТАРСКИОТ ПРАЗНИК НА ИВАН ПОПОВСКИ ВО СКОПЈЕ

Благодарна и тажна публика излезе синоќа од Македонскиот народен театар (МНТ), на последната изведба од фестивалот „Иван се враќа дома“, посветен на т ...
НИ АЛИСА НЕ ЗНАЕ ШТО Ѝ СЕ СЛУЧУВА, ПОЧНА ФЕСТИВАЛОТ НА РУСКИ ТЕАТАР ВО СКОПЈЕ

НИ АЛИСА НЕ ЗНАЕ ШТО Ѝ СЕ СЛУЧУВА, ПОЧНА ФЕСТИВАЛОТ НА РУСКИ ТЕАТАР ВО СКОПЈЕ

„Не барајте смисла во авантурите на Алиса, ни самата не знае што ѝ се  случува“, им порача реномираниот македонски режисер Иван Поповски во Македонски ...
ЗА РУСКАТА „АЛИСА“ НА ПОПОВСКИ ВРАТИТЕ СЕ ЗАТВОРААТ ВО 18 ЧАСОТ, СТАРТУВА НОВОТО ПРАВИЛО ВО МНТ

ЗА РУСКАТА „АЛИСА“ НА ПОПОВСКИ ВРАТИТЕ СЕ ЗАТВОРААТ ВО 18 ЧАСОТ, СТАРТУВА НОВОТО ПРАВИЛО ВО МНТ

  Повеќе од пола милион долари чини буџетот на руската претстава на режисерот Иван Поповски „Алиса зад огледалото“, која ќе се изведе викендов ...
РУСКА ИНВАЗИЈА НА ИВАН ПОПОВСКИ ВО МНТ, 403 ПАРЧИЊА ОБЛЕКА САМО ЗА „АЛИСА“

РУСКА ИНВАЗИЈА НА ИВАН ПОПОВСКИ ВО МНТ, 403 ПАРЧИЊА ОБЛЕКА САМО ЗА „АЛИСА“

Четири камиони долги по 13 метри вчера пристигнаа од Москва во Скопје, со сценографија, костими и реквизити за трите високобуџетни претстави на реноми ...
ИВАН ПОПОВСКИ СЕ ВРАЌА ДОМА ДА ГО СПАСИ ОХРИД

ИВАН ПОПОВСКИ СЕ ВРАЌА ДОМА ДА ГО СПАСИ ОХРИД

Режисерот Иван Поповски, кој веќе 25 години живее и работи во Москва и стана еден од најомилените и најнаградувани театарски режисери во Русија, во се ...
„СОН НА ЛЕТНАТА НОЌ“ НА ИВАН ПОПОВСКИ НАЈДОБРА ПРЕТСТАВА ВО РУСИЈА

„СОН НА ЛЕТНАТА НОЌ“ НА ИВАН ПОПОВСКИ НАЈДОБРА ПРЕТСТАВА ВО РУСИЈА

„Сонот на летната ноќ” на реномиранот македонски режисер Иван Поповски е прогласена за најдобра претстава во Русија, според изборот на публиката. Пост ...
РЕЖИСЕРОТ ИВАН ПОПОВСКИ СО НАЈДОБРА ПРЕТСТАВА ВО РУСИЈА

РЕЖИСЕРОТ ИВАН ПОПОВСКИ СО НАЈДОБРА ПРЕТСТАВА ВО РУСИЈА

Претставата на македонскиот режисер Иван Поповски, „Сон на летната ноќ“ ја освои највисоката руска театарска награда Златна маска, за најдобра претста ...
9 / 9 НАПИСИ