Таг: Кирил Миноски

МИНОСКИ И ЦВЕТКОВ ДА ПРЕСТАНАТ ДА ЛАЖАТ ЗА СУБВЕНЦИИТЕ, ПОБАРАА ЗЕМЈОДЕЛЦИТЕ НА ПРОТЕСТОТ ВО СТРУМИЧКО

МИНОСКИ И ЦВЕТКОВ ДА ПРЕСТАНАТ ДА ЛАЖАТ ЗА СУБВЕНЦИИТЕ, ПОБАРАА ЗЕМЈОДЕЛЦИТЕ НА ПРОТЕСТОТ ВО СТРУМИЧКО

Струмичките земјоделци кои го блокираа патот кон Радовиш побараа Владата да престане со манипулациите со исплатата на субвенцитие. Тие со натоварени т ...
СУДИИТЕ ИЗВИСИЈА, МИНОСКИ НЕ ИМ ГО ДАВА ПОКАЧУВАЊЕТО ОД 10 ОТСТО ШТО ИМ ГО ВЕТИ КАРАЏОВСКИ

СУДИИТЕ ИЗВИСИЈА, МИНОСКИ НЕ ИМ ГО ДАВА ПОКАЧУВАЊЕТО ОД 10 ОТСТО ШТО ИМ ГО ВЕТИ КАРАЏОВСКИ

Паника и нервоза се рашири кај судиите и вработените во судската администрација откако синоќа дознаа дека пропаѓа зголемувањето од 10 отсто на платите ...
ЈАВНИОТ ДОЛГ ПРВПАТ НАДМИНА 50 ОТСТО ОД БДП

ЈАВНИОТ ДОЛГ ПРВПАТ НАДМИНА 50 ОТСТО ОД БДП

Јавниот долг за третиот квартал од 2016  е и 50,6 проценти, а државниот долг е 41,9 отсто од домашниот бруто-производ (БДП) објави денеска Министерств ...
СОБРАНИЕТО ГО УСВОИ БУЏЕТОТ ЗА 2017 ГОДИНА

СОБРАНИЕТО ГО УСВОИ БУЏЕТОТ ЗА 2017 ГОДИНА

Собранието го изгласа Буџетот за 2017 година со 72 гласа „за“ и 37 „против“ по нецели два часа дискусија на денешната седница. Буџетот за 2017 година ...
ПРЕД 11 ОКТОМВРИ ВЛАСТА НЕ ОДОБРИ ПАРИ ЗА БОРЦИТЕ ПРОТИВ ФАШИЗМОТ

ПРЕД 11 ОКТОМВРИ ВЛАСТА НЕ ОДОБРИ ПАРИ ЗА БОРЦИТЕ ПРОТИВ ФАШИЗМОТ

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ не го поддржаа амандманот поднесен од опозицијата, со кој на Сојузот на борци на Македонија им се определува 47 илјади евра ...
БАРОКНАТА ЗГРАДА НА ДРЖАВНАТА АДМИНИСТРАЦИЈА ВО СТРУМИЦА ЗЈАЕ ПРАЗНА ПОЛОВИНА ГОДИНА

БАРОКНАТА ЗГРАДА НА ДРЖАВНАТА АДМИНИСТРАЦИЈА ВО СТРУМИЦА ЗЈАЕ ПРАЗНА ПОЛОВИНА ГОДИНА

Зградата на јавната администрација во Струмица фати пајажина, додека се чека во неа да се вселат вработените од подрачните единици на УЈП, Агенцијата ...
ПРЕДЛОГ-БУЏЕТОТ ЗА 2017 ГОДИНА ОДОБРЕН ОД ВЛАДАТА И ДОСТАВЕН ДО СОБРАНИЕТО

ПРЕДЛОГ-БУЏЕТОТ ЗА 2017 ГОДИНА ОДОБРЕН ОД ВЛАДАТА И ДОСТАВЕН ДО СОБРАНИЕТО

Владата на вчерашната седница го одобри предлог-буџетот за 2017 година и денеска тој беше доставен до Собранието. Како што информираше министерот з ...
И СО БЛОКИРАНИ СМЕТКИ ПОПЛАВЕНИТЕ ЌЕ ДОБИЈАТ ДРЖАВНА ПОМОШ

И СО БЛОКИРАНИ СМЕТКИ ПОПЛАВЕНИТЕ ЌЕ ДОБИЈАТ ДРЖАВНА ПОМОШ

Авансната помош за поплавените банките не може да ја корисат за покривање на старите долгови на оштетените во невремето. Дури и оние кои имаат блокира ...
СО РЕБАЛАНС НА БУЏЕТОТ СЕ ЗГОЛЕМУВА ДЕФИЦИТОТ ОД 3,2 НА 3,6 ПРОЦЕНТИ

СО РЕБАЛАНС НА БУЏЕТОТ СЕ ЗГОЛЕМУВА ДЕФИЦИТОТ ОД 3,2 НА 3,6 ПРОЦЕНТИ

Владата вечерва на седница го усвои предлог-ребалансот на буџетот за 2016 година, кој веднаш ќе биде доставен до Собранието. Со ребалансот се зголемув ...
КИРИЛ МИНОСКИ ИЗГЛАСАН ЗА НОВ МИНИСТЕР ЗА ФИНАНСИИ, ОПОЗИЦИЈАТА ПОБАРА ПОМАЛКУ ДА ТРОШИ

КИРИЛ МИНОСКИ ИЗГЛАСАН ЗА НОВ МИНИСТЕР ЗА ФИНАНСИИ, ОПОЗИЦИЈАТА ПОБАРА ПОМАЛКУ ДА ТРОШИ

Со 67 гласови „за“ и 19 „против“ Собранието попладнево го избра Кирил Миноски за нов министер за финансии. Тој доаѓа на местото на Зоран Ставрески кој ...
10 / 10 НАПИСИ