КИРИЛ МИНОСКИ ИЗГЛАСАН ЗА НОВ МИНИСТЕР ЗА ФИНАНСИИ, ОПОЗИЦИЈАТА ПОБАРА ПОМАЛКУ ДА ТРОШИ

a:1:{s:9:"td_source";s:45:"Скопје,(САКАМДАКАЗАМ.МК)

  КИРИЛ МИНОСКИ ИЗГЛАСАН ЗА НОВ МИНИСТЕР ЗА ФИНАНСИИ, ОПОЗИЦИЈАТА ПОБАРА ПОМАЛКУ ДА ТРОШИ

  Со 67 гласови „за“ и 19 „против“ Собранието попладнево го избра Кирил Миноски за нов министер за финансии. Тој доаѓа на местото на Зоран Ставрески кој си поднесе оставка поради здравствени проблеми.

  Миноски досега беше директор на Управата за јавни приходи. Тој во Собранието даде свечена изјава по долга расправа во која се анализираше работата на неговиот претходник, Ставрески.

  Опозицијата го обвини Ставрески за катастрофа во економијата и побара од новиот министер да троши помалку и да биде потранспарентен од Ставрески.

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира

  Коментари