Таг: кралица

1 2 10 / 15 НАПИСИ
ФБИ ОТКРИ ДЕКА ИРА ПЛАНИРАЛА АТЕНТАТ ВРЗ КРАЛИЦАТА ЕЛИЗАБЕТА ПРИ ПОСЕТАТА НА САД ВО 1983

ФБИ ОТКРИ ДЕКА ИРА ПЛАНИРАЛА АТЕНТАТ ВРЗ КРАЛИЦАТА ЕЛИЗАБЕТА ПРИ ПОСЕТАТА НА САД ВО 1983

Кралицата Елизабета Втора се соочила со потенцијална закана за атентат за време на посетата на САД во 1983 година, покажуваат новообјавените документи ...
КРУНИСАН КРАЛОТ ЧАРЛС ТРЕТИ, КАМИЛА СТАНА КРАЛИЦА

КРУНИСАН КРАЛОТ ЧАРЛС ТРЕТИ, КАМИЛА СТАНА КРАЛИЦА

Чарлс Трети и Камила денеска се крунисани за крал и кралица на Обединетото кралство на церемонија полна со музика и симболика во Вестминстерската опат ...
ПОГРЕБОТ НА КРАЛИЦАТА ЕЛИЗАБЕТА ВТОРА ЌЕ БИДЕ НА 19 СЕПТЕМВРИ

ПОГРЕБОТ НА КРАЛИЦАТА ЕЛИЗАБЕТА ВТОРА ЌЕ БИДЕ НА 19 СЕПТЕМВРИ

Погребот на кралицата Елизабета Втора ќе се одржи во лондонската Вестминстерска опатија на 19 септември. Денеска ковчегот со телото на кралицата го на ...
ПАРИТЕ СО ЛИКОТ НА ЕЛИЗАБЕТА ВТОРА ЌЕ ОСТАНАТ ВО ОПТЕК СО ГОДИНИ ИАКО ЌЕ ИМА НОВИ СО ЛИКОТ НА КРАЛОТ ЧАРЛС ТРЕТИ

ПАРИТЕ СО ЛИКОТ НА ЕЛИЗАБЕТА ВТОРА ЌЕ ОСТАНАТ ВО ОПТЕК СО ГОДИНИ ИАКО ЌЕ ИМА НОВИ СО ЛИКОТ НА КРАЛОТ ЧАРЛС ТРЕТИ

Со децении, кралицата Елизабета Втора е прикажана на британските банкноти и монети. Нејзиниот портрет е прикажан и на валути на десетици други земји н ...
ЛЕКАРИТЕ ЗАГРИЖЕНИ ЗА ЗДРАВЈЕТО НА КРАЛИЦАТА, ОБЈАВИ БАКИНГАМСКАТА ПАЛАТА

ЛЕКАРИТЕ ЗАГРИЖЕНИ ЗА ЗДРАВЈЕТО НА КРАЛИЦАТА, ОБЈАВИ БАКИНГАМСКАТА ПАЛАТА

Кралицата Елизабета Втора е ставена под медицински надзор во својата резиденција во Балморал откако лекарите станале загрижени за нејзиното здравје, о ...
КРАЛИЦАТА ЕЛИЗАБЕТА СЕ ПОЈАВИ НА БАЛКОНОТ НА БАКИНГЕМСКАТА ПАЛАТА НА КРАЈОТ НА ПРОСЛАВАТА НА 70-ГОДИШНИОТ ЈУБИЛЕЈ

КРАЛИЦАТА ЕЛИЗАБЕТА СЕ ПОЈАВИ НА БАЛКОНОТ НА БАКИНГЕМСКАТА ПАЛАТА НА КРАЈОТ НА ПРОСЛАВАТА НА 70-ГОДИШНИОТ ЈУБИЛЕЈ

Британската кралица Елизабета Втора се појави на балконот на Бакингемската палата во финалето на прославата на нејзиниот платинест јубилеј - 70 години ...
БРИТАНСКАТА КРАЛИЦА ЕЛИЗАБЕТА Е ПОЗИТИВНА НА КОВИД-19

БРИТАНСКАТА КРАЛИЦА ЕЛИЗАБЕТА Е ПОЗИТИВНА НА КОВИД-19

Британската кралица Елизабета Втора е позитивна на ковид-19, соопшти Бакингемската палата. Палатата соопшти дека кралицата има „благи симптоми на наст ...
ЕЛИЗАБЕТА ВТОРА САКА КАМИЛА ДА БИДЕ КРАЛИЦА КОГА ЧАРЛС ЌЕ СТАНЕ КРАЛ

ЕЛИЗАБЕТА ВТОРА САКА КАМИЛА ДА БИДЕ КРАЛИЦА КОГА ЧАРЛС ЌЕ СТАНЕ КРАЛ

Британската Кралица Елизабета Втора го искористи платинскиот јубилеј да ја редефинира иднината на монархијата, повикувајќи Војвотката на Корнвол да би ...
ЌЕ ТИ КУПАМ ДЕСЕТКА СО КРОМИД ДА СЕ ОСЕЌАШ КО КИНЕСКА КРАЉИЦА – КИНОТЕКАТА ОДБЕЛЕЖУВА 25 ГОДИНИ ОД ТРАГИКОМЕДИЈАТА „САМОУНИШТУВАЊЕ“

ЌЕ ТИ КУПАМ ДЕСЕТКА СО КРОМИД ДА СЕ ОСЕЌАШ КО КИНЕСКА КРАЉИЦА – КИНОТЕКАТА ОДБЕЛЕЖУВА 25 ГОДИНИ ОД ТРАГИКОМЕДИЈАТА „САМОУНИШТУВАЊЕ“

Кинотеката ја одбележува 25-годишнината од премиерата на филмот „Самуништување“ на Ербил Алтанај, по сценарио на Сашко Насев, со Јовица Михајловски во ...
КРАЛИЦАТА ЕЛИЗАБЕТА ВТОРА И НЕЈЗИНИОТ СОПРУГ СЕ ВАКЦИНИРАА ПРОТИВ КОВИД-19

КРАЛИЦАТА ЕЛИЗАБЕТА ВТОРА И НЕЈЗИНИОТ СОПРУГ СЕ ВАКЦИНИРАА ПРОТИВ КОВИД-19

Кралицата Елизабета Втора и нејзиниот сопруг принцот Филип примија вакцина против ковид-19, објави Бакингамската палата. Извор од кралското семејство ...
1 2 10 / 15 НАПИСИ