Таг: Крим

1 2 3 5 10 / 43 НАПИСИ
ВО РАКЕТЕН НАПАД ПОГОДЕНО СЕДИШТЕТО НА РУСКАТА ЦРНОМОРСКА ФЛОТА НА КРИМ

ВО РАКЕТЕН НАПАД ПОГОДЕНО СЕДИШТЕТО НА РУСКАТА ЦРНОМОРСКА ФЛОТА НА КРИМ

Седиштето на руската црноморска флота е погодено во денешниот ракетен напад на Севастопол, најголемиот град на анектираниот полуостров Крим. Гувернеро ...
РУСКИТЕ ВЛАСТИ ЈА ОДЗЕДОА И ЌЕ ЈА ПРОДАВААТ КУЌАТА НА ЗЕЛЕНСКИ НА КРИМ

РУСКИТЕ ВЛАСТИ ЈА ОДЗЕДОА И ЌЕ ЈА ПРОДАВААТ КУЌАТА НА ЗЕЛЕНСКИ НА КРИМ

Руските власти на Крим објавија дека планираат да продадат над 100 украински имоти, вклучувајќи еден кој му припаѓа на Володимир Зеленски. Спикерот на ...
УКРАИНА ТВРДИ ДЕКА УНИШТИЛА РУСКИ ПРОТИВВОЗДУШЕН СИСТЕМ НА КРИМ ВРЕДЕН 1,2 МИЛИЈАРДИ ДОЛАРИ

УКРАИНА ТВРДИ ДЕКА УНИШТИЛА РУСКИ ПРОТИВВОЗДУШЕН СИСТЕМ НА КРИМ ВРЕДЕН 1,2 МИЛИЈАРДИ ДОЛАРИ

Украина втора ноќ по ред изведе координиран воздушен напад на Крим, при што, како што тврди, бил уништен софистициран руски противвоздушен систем кај ...
КРИМ НАПАДНАТ СО ПРОЕКТИЛИ И БЕСПИЛОТНИ ПЛОВИЛА, ОШТЕТЕНИ ДВА БРОДА

КРИМ НАПАДНАТ СО ПРОЕКТИЛИ И БЕСПИЛОТНИ ПЛОВИЛА, ОШТЕТЕНИ ДВА БРОДА

Русија кажа дека Украина лансирала голем напад на Севастопол на Крим, каде што е сместена руската црноморска флота, при што биле употребени десет прое ...
РУСИЈА ВЕЛИ ДЕКА СОБОРИЛА 42 УКРАИНСКИ ДРОНОВИ НАД КРИМ

РУСИЈА ВЕЛИ ДЕКА СОБОРИЛА 42 УКРАИНСКИ ДРОНОВИ НАД КРИМ

Руското министерство за одбрана соопшти дека ноќеска одбила обид на Украина да го нападне Крим со 42 дронови. Девет дронови биле уништени, а 33 се урн ...
ПОЖАР И ЕКСПЛОЗИИ ВО РУСКИ ВОЕН ЦЕНТАР НА КРИМ, ЕВАКУИРАНИ НАД 2.000 ЛУЃЕ

ПОЖАР И ЕКСПЛОЗИИ ВО РУСКИ ВОЕН ЦЕНТАР НА КРИМ, ЕВАКУИРАНИ НАД 2.000 ЛУЃЕ

Повеќе од 2.000 луѓе се евакуирани од четири села на анектираниот полуостров Крим поради пожар и серија експлозии во складиште за муниција. Руските вл ...
РУСИЈА ВЕЛИ ДЕКА КРИМСКИОТ МОСТ ЌЕ БИДЕ ЦЕЛОСНО ОБНОВЕН ДО СРЕДИНАТА НА СЕПТЕМВРИ ПО ПОСЛЕДНИОТ НАПАД

РУСИЈА ВЕЛИ ДЕКА КРИМСКИОТ МОСТ ЌЕ БИДЕ ЦЕЛОСНО ОБНОВЕН ДО СРЕДИНАТА НА СЕПТЕМВРИ ПО ПОСЛЕДНИОТ НАПАД

Мостот што ги поврзува Русија и анектираниот полуостров Крим делумно беше отворен за автомобили ден по нападот во кој загинаа двајца луѓе. Украина не ...
РУСИЈА ГО ЗАТВОРИ КРИМСКИОТ МОСТ ПО ИНЦИДЕНТ СО ДВАЈЦА ЗАГИНАТИ

РУСИЈА ГО ЗАТВОРИ КРИМСКИОТ МОСТ ПО ИНЦИДЕНТ СО ДВАЈЦА ЗАГИНАТИ

Руските власти привремено го затворија мостот кој ја поврзува Русија со анектираниот полуостров Крим поради „вонредна ситуација“ во која загинале двај ...
УКРАИНА РАКЕТИРАШЕ ВАЖЕН МОСТ КОЈ ГИ ПОВРЗУВА КРИМ И ОКУПИРАНИОТ ДЕЛ НА ХЕРСОН

УКРАИНА РАКЕТИРАШЕ ВАЖЕН МОСТ КОЈ ГИ ПОВРЗУВА КРИМ И ОКУПИРАНИОТ ДЕЛ НА ХЕРСОН

Украина ракетираше мост кој го поврзува окупираниот дел на Херсон со Крим, што доведе до пренасочување на сообраќајот, изјавија проруските власти на Х ...
РУСКИТЕ СИЛИ СЕ УТВРДУВААТ НА КРИМ ПРЕД ОЧЕКУВАНИОТ УКРАИНСКИ НАПАД, ВО ЗАПОРОЖЈЕ ИСКОПАН 70-КИЛОМЕТАРСКИ РОВ

РУСКИТЕ СИЛИ СЕ УТВРДУВААТ НА КРИМ ПРЕД ОЧЕКУВАНИОТ УКРАИНСКИ НАПАД, ВО ЗАПОРОЖЈЕ ИСКОПАН 70-КИЛОМЕТАРСКИ РОВ

Прорускиот лидер на Крим, Сергеј Аксјонов, изјави дека регионот се подготвува за очекуваната украинска пролетна противофанзива. Тој кажа дека руските ...
1 2 3 5 10 / 43 НАПИСИ