Таг: лажни вести

1 2 3 4 5 40 / 46 НАПИСИ
ИСПРАВЕНИ ПРЕД НОВИ ПРЕЧКИ – Е ТЕМАТА НА САМИТОТ НА УРЕДНИЦИТЕ ОД СВЕТОТ ВО ЛИСАБОН

ИСПРАВЕНИ ПРЕД НОВИ ПРЕЧКИ – Е ТЕМАТА НА САМИТОТ НА УРЕДНИЦИТЕ ОД СВЕТОТ ВО ЛИСАБОН

Самитот на Глобалната мрежа на уредници почна денеска во срцето на Лисабон со поздравен говор на претседателот на мрежата Кори Хаик поставувајќи го то ...
ДЕМОКРАТИЈАТА Е ЖРТВА НА ЛАЖНИТЕ ВЕСТИ, ВЕЛИ КАМПАЊАТА НА РЕПОРТЕРИ БЕЗ ГРАНИЦИ

ДЕМОКРАТИЈАТА Е ЖРТВА НА ЛАЖНИТЕ ВЕСТИ, ВЕЛИ КАМПАЊАТА НА РЕПОРТЕРИ БЕЗ ГРАНИЦИ

За да го одбележи Светскиот ден на слободата на медиумите 3 Мај, Репортери без граници ја лансираше кампањата Бори се против лажните вести (#FightFake ...
ФРАНЦИЈА ЌЕ ДОНЕСЕ ЗАКОН ПРОТИВ ЛАЖНИТЕ ВЕСТИ

ФРАНЦИЈА ЌЕ ДОНЕСЕ ЗАКОН ПРОТИВ ЛАЖНИТЕ ВЕСТИ

Францускиот претседател Емануел Макрон најави донесување на нов закон за медиуми, за да им се спротивстави на таканаречените лажни вести. Тој изјав ...
ЛАЖНИТЕ ВЕСТИ СЕ ГЛОБАЛЕН ПРОБЛЕМ И ЗАД НИВ СТОЈАТ ВЛАДИТЕ, СЕ ВЕЛИ ВО ИЗВЕШТАЈОТ НА „ФРИДОМ ХАУС“

ЛАЖНИТЕ ВЕСТИ СЕ ГЛОБАЛЕН ПРОБЛЕМ И ЗАД НИВ СТОЈАТ ВЛАДИТЕ, СЕ ВЕЛИ ВО ИЗВЕШТАЈОТ НА „ФРИДОМ ХАУС“

Пред ланските избори, малкумина Американци имаа слушнато за терминот „лажна вест“, за, во меѓувреме, ова да стане глобален феномен, но и проблем. С ...
БРИТАНИЈА БАРА ИНФОРМАЦИИ ОД ФЕЈСБУК ЗА ШИРЕЊЕ ЛАЖНИ ВЕСТИ ОД РУСИЈА

БРИТАНИЈА БАРА ИНФОРМАЦИИ ОД ФЕЈСБУК ЗА ШИРЕЊЕ ЛАЖНИ ВЕСТИ ОД РУСИЈА

Британски адвокати побараа од компанијата „Фејсбук“ да обезбеди информации за рекламите од руските корисници на социјалната мрежа Фејсбук, кои кружеа ...
ФЕЈСБУК Е НЕМОЌЕН ДА СЕ СПРАВИ СО ЛАЖНИТЕ ВЕСТИ И ГО ВПЕРУВА ПРСТОТ КОН МАКЕДОНИЈА

ФЕЈСБУК Е НЕМОЌЕН ДА СЕ СПРАВИ СО ЛАЖНИТЕ ВЕСТИ И ГО ВПЕРУВА ПРСТОТ КОН МАКЕДОНИЈА

Минатата недела, на социјалните мрежи се прошири вест дека фудбалер запалил американско знаме во соблекувалната на тимот, па иако, во меѓувреме, беше ...
ВЕСТИТЕ ДА СЕ ПРОВЕРАТ ПРЕД ДА СЕ СПОДЕЛАТ, АПЕЛИРА ТАРАВАРИ

ВЕСТИТЕ ДА СЕ ПРОВЕРАТ ПРЕД ДА СЕ СПОДЕЛАТ, АПЕЛИРА ТАРАВАРИ

Министерството за здравство на своите профили на социјалните мрежи објави апел до граѓаните со порака „Провери па сподели“. „Почитувани, сите сме с ...
ЛОБИСТОТ НА ВМРО-ДПМНЕ ЏЕЈСОН МИКО Е ПРОДУЦЕНТ НА ФИЛМОТ ШТО ЌЕ ГО СНИМА ГАЗДАТА НА ПОРТАЛИТЕ ЗА ЛАЖНИ ВЕСТИ ПРОТИВ ЗАЕВ

ЛОБИСТОТ НА ВМРО-ДПМНЕ ЏЕЈСОН МИКО Е ПРОДУЦЕНТ НА ФИЛМОТ ШТО ЌЕ ГО СНИМА ГАЗДАТА НА ПОРТАЛИТЕ ЗА ЛАЖНИ ВЕСТИ ПРОТИВ ЗАЕВ

Платениот американски лобист на ВМРО-ДПМНЕ Џејсон Мико е прoдуцент на документарецот што ќе го снима продуцентската куќа на Ѓорѓи Поп Ѓорѓиев, газдата ...
МАКРОН ПРЕД ПУТИН ГИ ОБВИНИ „СПУТНИК“ И „РАША ТУДЕЈ“ ЗА ПРОПАГАНДА СО ЛАЖНИ ВЕСТИ

МАКРОН ПРЕД ПУТИН ГИ ОБВИНИ „СПУТНИК“ И „РАША ТУДЕЈ“ ЗА ПРОПАГАНДА СО ЛАЖНИ ВЕСТИ

Францускиот претседател Емануел Maкрон денеска остро критикуваше два руски медиуми - додека рускиот претседател Владимир Путин стоеше до него. Макрон, ...
ИВАНОВ ЛАЖЕ ДЕКА МЕРКЕЛ МУ СЕ ИЗВИНИЛА

ИВАНОВ ЛАЖЕ ДЕКА МЕРКЕЛ МУ СЕ ИЗВИНИЛА

Портпаролот на германската влада за САКАМДАКАЖАМ.МК во писмена изјава потврди дека немало никакво извинување од германската канцеларка Ангела Меркел д ...
1 2 3 4 5 40 / 46 НАПИСИ