Таг: Мадрид

1 219 / 19 НАПИСИ
ОД ОСЛО ДО ВАНКУВЕР – ГРАДОВИ КОИ ЗАМЕНУВААТ АВТОМОБИЛИ СО ПЕШАЧКИ И ВЕЛОСИПЕДСКИ ЗОНИ

ОД ОСЛО ДО ВАНКУВЕР – ГРАДОВИ КОИ ЗАМЕНУВААТ АВТОМОБИЛИ СО ПЕШАЧКИ И ВЕЛОСИПЕДСКИ ЗОНИ

Кон крајот на минатата година, градоначалничката на Мадрид, Мануела Кармена, го објави својот план за целосна забрана за возење на приватни автомобили ...
МАДРИД ЈА ПРЕЗЕДЕ ВЛАСТА ВО КАТАЛОНИЈА

МАДРИД ЈА ПРЕЗЕДЕ ВЛАСТА ВО КАТАЛОНИЈА

Мадрид ѝ ја одзеде политичката автономија на Каталонија и ја презеде контролата врз нејзината влада. Мерките и официјално стапија на сила денеска н ...
ШПАНСКИОТ СЕНАТ МУ ОВОЗМОЖИ НА ПРЕМИЕРОТ РАХОЈ ДА ЈА ПРЕЗЕМЕ ВЛАСТА ВО КАТАЛОНИЈА

ШПАНСКИОТ СЕНАТ МУ ОВОЗМОЖИ НА ПРЕМИЕРОТ РАХОЈ ДА ЈА ПРЕЗЕМЕ ВЛАСТА ВО КАТАЛОНИЈА

Само еден час откако парламентот во Барселона изгласа независност на Каталонија, шпанскиот Сенат одговори со активирање на членот 155 од уставот, што ...
КАТАЛОНИЈА ПРОГЛАСИ НЕЗАВИСНОСТ

КАТАЛОНИЈА ПРОГЛАСИ НЕЗАВИСНОСТ

Парламентот во Барселона донесе одлука за прогласување на независност на Каталонија, само ден пред шпанската влада да наметне своја власт во сепаратис ...
КАТАЛОНСКИТЕ ВЛАСТИ НЕМА ДА ГИ СЛЕДАТ НАРЕДБИТЕ ОД МАДРИД

КАТАЛОНСКИТЕ ВЛАСТИ НЕМА ДА ГИ СЛЕДАТ НАРЕДБИТЕ ОД МАДРИД

Каталонските власти нема да ги следат наредбите на шпанската влада, доколку Мадрид се одлучи да ја преземе контролата врз регионот. Ова го изјави пор ...
МАДРИД ОБЈАВИ ДЕКА ЌЕ ЈА УКИНЕ ПОЛИТИЧКАТА АВТОНОМИЈА НА КАТАЛОНИЈА

МАДРИД ОБЈАВИ ДЕКА ЌЕ ЈА УКИНЕ ПОЛИТИЧКАТА АВТОНОМИЈА НА КАТАЛОНИЈА

Шпанската влада објави дека в сабота ќе го покрене процесот за укинување на политичката автономија на Каталонија и ќе воведе своја власт во регионот, ...
ДЕЧКО, НЕ ГИ ШИРИ НОЗЕТЕ, КАМПАЊА НИЗ АВТОБУСИТЕ ВО МАДРИД

ДЕЧКО, НЕ ГИ ШИРИ НОЗЕТЕ, КАМПАЊА НИЗ АВТОБУСИТЕ ВО МАДРИД

Управата на шпанското транспортното претпријатие главниот град на Шпанија Мадрид лансираше кампања која ги обесхрабрува мажите да си ги шират нозете в ...
РЕСТОРАНОТ „РОБИН ХУД“ ИМ НАПЛАЌА НА БОГАТИТЕ ЗА ДА ГИ ХРАНИ СИРОМАШНИТЕ

РЕСТОРАНОТ „РОБИН ХУД“ ИМ НАПЛАЌА НА БОГАТИТЕ ЗА ДА ГИ ХРАНИ СИРОМАШНИТЕ

Во ладните зимски вечери, еден човек облечен со две јакни влегува во убаво осветлениот ресторан во центарот на Мадрид. Вработените топло го поздравува ...
ЧЕТИРИ СВЕТСКИ МЕТРОПОЛИ ЌЕ ЗАБРАНАТ КОЛИ НА ДИЗЕЛ ДО 2025 ГОДИНА

ЧЕТИРИ СВЕТСКИ МЕТРОПОЛИ ЌЕ ЗАБРАНАТ КОЛИ НА ДИЗЕЛ ДО 2025 ГОДИНА

Градоначалниците на Париз, Мексико Сити, Мадрид и Атина се договорија да забранат возила на дизел до 2025 година. Обврската ја презедоа на средба во М ...
1 219 / 19 НАПИСИ