Таг: Марс

САД ЛАНСИРАА НОВА МИСИЈА НА МАРС ВО НАЈАМБИЦИОЗНИОТ ОБИД ДОСЕГА ДА ПРОНАЈДЕ ТРАГИ НА ЖИВОТ

САД ЛАНСИРАА НОВА МИСИЈА НА МАРС ВО НАЈАМБИЦИОЗНИОТ ОБИД ДОСЕГА ДА ПРОНАЈДЕ ТРАГИ НА ЖИВОТ

НАСА денеска од Флорида ја лансираше својата најнова мисија на Марс, во најамбициозниот обид досега да пронајде докази дали некогаш имало живот на „цр ...
НАСА ИМЕНУВАШЕ КАМЕН НА МАРС СПОРЕД „РОЛИНГ СТОУНС“

НАСА ИМЕНУВАШЕ КАМЕН НА МАРС СПОРЕД „РОЛИНГ СТОУНС“

Камен на Марс официјално беше именуван од НАСА во чест на „Ролинг стоунс“. Станува збор за мал камен што вселенското летало „ИнСајт“ минатата годин ...
СОНДАТА „ИНСАЈТ“ УСПЕШНО СЛЕТА НА МАРС, ЗА ПРВПАТ ЌЕ СЕ ИСТРАЖУВА ВНАТРЕШНОСТА НА ПЛАНЕТАТА

СОНДАТА „ИНСАЈТ“ УСПЕШНО СЛЕТА НА МАРС, ЗА ПРВПАТ ЌЕ СЕ ИСТРАЖУВА ВНАТРЕШНОСТА НА ПЛАНЕТАТА

НАСА објави дека успешно приземјила нова роботска сонда на Марс по седумминутното драматично слетување на негова површина. Сондата „Инсајт“ ќе има ...
ОТКРИЕНО ЕЗЕРО СО ТЕЧНА ВОДА НА МАРС, СЕ ВЕРУВА ДЕКА Е ДЛАБОКО ЕДЕН МЕТАР

ОТКРИЕНО ЕЗЕРО СО ТЕЧНА ВОДА НА МАРС, СЕ ВЕРУВА ДЕКА Е ДЛАБОКО ЕДЕН МЕТАР

Истражувачи пронашле доказ за постоење течна вода на Марс, верувајќи дека станува збор за езеро што се наоѓа под јужната поларна ледена капа на планет ...
НАСА ОБЈАВИ ДЕКА ПРОНАШЛА ОРГАНСКА МАТЕРИЈА НА МАРС

НАСА ОБЈАВИ ДЕКА ПРОНАШЛА ОРГАНСКА МАТЕРИЈА НА МАРС

Истражувачкото возило на НАСА, „Кјуриосити“, пронашло сложена органска материја на Марс, закопана и зачувана во древни седименти, кои формирале огроме ...
ВРАЌАЊЕ ОД МАРС

ВРАЌАЊЕ ОД МАРС

1 Уф, каква бурна недела. Русија и Америка се пред војна во Сирија. Марк Закерберг сведочеше пред Конгресот на САД за кражбата на лични податоци на ми ...
ОДИМЕ НА МАРС

ОДИМЕ НА МАРС

1 На третата годишнина од првата бомба на Зоран Заев и од смртта на Тамара, време е фејсбук револуционерите од тоа време да си ги препрочитаат статуси ...
ЗАКОПАНИ ГЛЕЧЕРИ ЗАБЕЛЕЖАНИ НА МАРС

ЗАКОПАНИ ГЛЕЧЕРИ ЗАБЕЛЕЖАНИ НА МАРС

Закопани глечери забележани се на Марс, со што се нудат повеќе информации за тоа колку вода би можело да е достапна на црвената планета, велат истражу ...
ИЛОН МАСК ПЛАНИРА ДА ГРАДИ БАЗА НА МЕСЕЧИНАТА И ГРАД НА МАРС ВО 2022 ГОДИНА

ИЛОН МАСК ПЛАНИРА ДА ГРАДИ БАЗА НА МЕСЕЧИНАТА И ГРАД НА МАРС ВО 2022 ГОДИНА

Илон Маск го објави својот амбициозен проект за изградба на база на Месечината и на град на Марс, што би требало да почне да се реализира за само пет ...
9 / 9 НАПИСИ