Таг: Министерство за труд и социјала

30 ГОДИНИ МЕЧТАЕВМЕ  ЖИВОТОТ ДА НЕ НИ ЗАВРШИ ВО ИНСТИТУЦИЈА, ВЕЛАТ ФАНКА И ЈОНЧЕ, ПРВИТЕ ЛИЦА СО ФИЗИЧКА ПОПРЕЧЕНОСТ КОИ ГО НАПУШТИЈА ЗАВОДОТ „БАЊА БАНСКО“

30 ГОДИНИ МЕЧТАЕВМЕ ЖИВОТОТ ДА НЕ НИ ЗАВРШИ ВО ИНСТИТУЦИЈА, ВЕЛАТ ФАНКА И ЈОНЧЕ, ПРВИТЕ ЛИЦА СО ФИЗИЧКА ПОПРЕЧЕНОСТ КОИ ГО НАПУШТИЈА ЗАВОДОТ „БАЊА БАНСКО“

Од мала посакував мојот живот да не ми заврши во институција, мечтаев да се вратам дома и сега тоа се оствари, вели 39-годишната Фанка Динова, која за ...
ЗА ДВА ОТСТО ЌЕ СЕ ЗГОЛЕМАТ ПЛАТИТЕ НА ВОСПИТУВАЧКИТЕ И НЕГОВАТЕЛКИТЕ ВО ГРАДИНКИТЕ

ЗА ДВА ОТСТО ЌЕ СЕ ЗГОЛЕМАТ ПЛАТИТЕ НА ВОСПИТУВАЧКИТЕ И НЕГОВАТЕЛКИТЕ ВО ГРАДИНКИТЕ

На сите вработени во градинките, воспитувачи и негователи ќе им биде зголемена платата за 2 отсто, соопшти синоќа Владата на Република Македонија. ...
ВМРО-ДПМНЕ ЛАЖЕ И ШИРИ КСЕНОФОБИЈА, РЕЧЕ ЦАРОВСКА КОЈА НЕНАЈАВЕНА ДОЈДЕ ВО БИТОЛСКИОТ СОВЕТ СРЕДЕ РАСПРАВАТА  ЗА РЕФЕРЕНДУМ ПРОТИВ БЕГАЛЦИ

ВМРО-ДПМНЕ ЛАЖЕ И ШИРИ КСЕНОФОБИЈА, РЕЧЕ ЦАРОВСКА КОЈА НЕНАЈАВЕНА ДОЈДЕ ВО БИТОЛСКИОТ СОВЕТ СРЕДЕ РАСПРАВАТА  ЗА РЕФЕРЕНДУМ ПРОТИВ БЕГАЛЦИ

ВМРО-ДПМНЕ измислува лажни приказни, како оваа со мигрантите, за да го мобилизира членството  исплашени дека на локалните избори ќе го загубат мнозинс ...
ГРАДИНКИТЕ НА СТЕВЧЕ ВО КАРПОШ НЕМА ДА РАБОТАТ ВТОРА СМЕНА

ГРАДИНКИТЕ НА СТЕВЧЕ ВО КАРПОШ НЕМА ДА РАБОТАТ ВТОРА СМЕНА

Градинките на територијата на Општина Карпош од 1 септември нема да работат во две смени. Градоначалникот Стевчо Јакимовски кажа дека ја поддржува иде ...
ВМРО-ДПМНЕ ПОДНЕСЕ ИНТЕРПЕЛАЦИЈА ЗА ЦАРОВСКА ПОРАДИ СТРАТЕГИЈАТА ЗА БЕГАЛЦИ

ВМРО-ДПМНЕ ПОДНЕСЕ ИНТЕРПЕЛАЦИЈА ЗА ЦАРОВСКА ПОРАДИ СТРАТЕГИЈАТА ЗА БЕГАЛЦИ

ВМРО-ДПМНЕ во Собранието поднесе интерпелација за министерката за труд и социјална политика Мила Царовска поради најавената стратегија за мигранти и б ...
МИНИСТЕРСТВОТО ЗА ТРУД И СОЦИЈАЛА ФОРМИРАШЕ ДЕЖУРЕН ТИМ ЗА РАНЛИВИТЕ ГРУПИ

МИНИСТЕРСТВОТО ЗА ТРУД И СОЦИЈАЛА ФОРМИРАШЕ ДЕЖУРЕН ТИМ ЗА РАНЛИВИТЕ ГРУПИ

Формиран дежурен тим во меѓуопштинскиот центар за социјални работи во Скопје, кој 24 часа во денот, како и за викенд, ќе интервенира на повик. Министе ...
СО ТАКСИ ГИ НОСАТ ДЕВОЈЧИЊАТА НА ВЕРСКА ПОУКА ВО НЕЛЕГАЛНИ УЧИЛИШТА

СО ТАКСИ ГИ НОСАТ ДЕВОЈЧИЊАТА НА ВЕРСКА ПОУКА ВО НЕЛЕГАЛНИ УЧИЛИШТА

Од Министерството за труд и социјала за САКАМДАКАЖАМ.МК потврдија дека во петокот по анонимна дојава на граѓани на терен излегле инспекторки од Одделе ...
„ЈАС НЕ ЖИВЕАМ, УМИРАМ“, 82-ГОДИШНА ЖЕНА СО ПАРКИНСОНОВА БОЛЕСТ МЕЃУ СОЦИЈАЛЦИТЕ ВО РУИНИРАНИТЕ СУДСКИ БАРАКИ ВО БУТЕЛ

„ЈАС НЕ ЖИВЕАМ, УМИРАМ“, 82-ГОДИШНА ЖЕНА СО ПАРКИНСОНОВА БОЛЕСТ МЕЃУ СОЦИЈАЛЦИТЕ ВО РУИНИРАНИТЕ СУДСКИ БАРАКИ ВО БУТЕЛ

Осумдесет и двегодишна жена со скршен колк и Паркинсонова болест е сместена во најуништеното сопче од поранешната судска барака број 13 во Бутел. Тука ...
8 / 8 НАПИСИ