Таг: МПЦ

1 2 3 4 10 / 37 НАПИСИ
20 УКРАДЕНИ ИКОНИ СЕ ВРАТИЈА ВО МАКЕДОНИЈА, СЕ ПЛАНИРА НОВ ПРОЦЕС ЗА ВРАЌАЊЕ НА УШТЕ 37 ИКОНИ ОД АЛБАНИЈА

20 УКРАДЕНИ ИКОНИ СЕ ВРАТИЈА ВО МАКЕДОНИЈА, СЕ ПЛАНИРА НОВ ПРОЦЕС ЗА ВРАЌАЊЕ НА УШТЕ 37 ИКОНИ ОД АЛБАНИЈА

Дваесет икони кои им припаѓаат на македонските цркви и манастири, а кои пред десетина години биле украдени од земјава и нелегално изнесени, денеска во ...
ПОГЛАВАРОТ НА МПЦ-ОА Г. Г. СТЕФАН ГИ НАРЕЧЕ НЕСРЕЌНИ ЗАКОНИТЕ ЗА МАТИЧНА ЕВИДЕНЦИЈА И РОДОВА ЕДНАКВОСТ

ПОГЛАВАРОТ НА МПЦ-ОА Г. Г. СТЕФАН ГИ НАРЕЧЕ НЕСРЕЌНИ ЗАКОНИТЕ ЗА МАТИЧНА ЕВИДЕНЦИЈА И РОДОВА ЕДНАКВОСТ

Верници заедно со челниците на Македонската православна црква-Охридска архиепископија (МПЦ-ОА) денес протестираа против донесување Закон за матична ев ...
МПЦ НЕМА ПАРИ, ПА БАРА ВЕРНИЦИТЕ ДА Ѝ ДАДАТ ЗА ДА СЕ ДОВРШИ ЦРКВАТА „СВ. КОНСТАНТИН И ЕЛЕНА“ ВО ЦЕНТАРОТ НА СКОПЈЕ

МПЦ НЕМА ПАРИ, ПА БАРА ВЕРНИЦИТЕ ДА Ѝ ДАДАТ ЗА ДА СЕ ДОВРШИ ЦРКВАТА „СВ. КОНСТАНТИН И ЕЛЕНА“ ВО ЦЕНТАРОТ НА СКОПЈЕ

Македонската православна црква-Охридска архиепископија (МПЦ-ОА) вели дека нема пари и бара граѓаните да донираат за да се доизгради црквата „Свети Кон ...
ЌЕ СЕ ТРГА ОГРАДАТА ОД ГРАДИЛИШТЕТО НА ЦРКВАТА „СВ. КОНСТАНТИН И ЕЛЕНА“ ВО ЦЕНТАРОТ НА СКОПЈЕ, ПОМИНАТ Е РОКОТ ЗА ГРАДБА ОД 10 ГОДИНИ

ЌЕ СЕ ТРГА ОГРАДАТА ОД ГРАДИЛИШТЕТО НА ЦРКВАТА „СВ. КОНСТАНТИН И ЕЛЕНА“ ВО ЦЕНТАРОТ НА СКОПЈЕ, ПОМИНАТ Е РОКОТ ЗА ГРАДБА ОД 10 ГОДИНИ

Инспекцијата на Општина Центар ќе ја отстрани металната ограда од градилиштето на црквата „Св. Константин и Елена“ на улица Македонија во најстрогиот ...
МПЦ И СПЦ ОДРЖАА ЛИТУРГИЈА НА ПОМИРУВАЊЕ ВО БЕЛГРАД ЗА НАДМИНУВАЊЕ НА ПОЛУВЕКОВНИОТ РАСКОЛ

МПЦ И СПЦ ОДРЖАА ЛИТУРГИЈА НА ПОМИРУВАЊЕ ВО БЕЛГРАД ЗА НАДМИНУВАЊЕ НА ПОЛУВЕКОВНИОТ РАСКОЛ

Српскиот патријарх Порфириј и поглаварот на Македонската православна црква, г. г. Стефан, денеска одржаа заедничка литургија во соборниот храм „Свети ...
ВСЕЛЕНСКАТА ПАТРИЈАРШИЈА ЈА ПРИЗНА МАКЕДОНСКАТА ЦРКВА ЗА КАНОНСКА, ЗА АФТОКЕФАЛНОСТA ЌЕ ПРОДОЛЖАТ ПРЕГОВОРИТЕ СО СРПСКАТА ЦРКВА

ВСЕЛЕНСКАТА ПАТРИЈАРШИЈА ЈА ПРИЗНА МАКЕДОНСКАТА ЦРКВА ЗА КАНОНСКА, ЗА АФТОКЕФАЛНОСТA ЌЕ ПРОДОЛЖАТ ПРЕГОВОРИТЕ СО СРПСКАТА ЦРКВА

Македонската православна црква-Охридска Архиепископија денеска е признаена за канонска и валидна во православниот свет, со одлука на Светиот Синод на ...
МИНИСТЕРОТ САЛИ И ВЕРСКИТЕ ЛИДЕРИ АПЕЛИРААТ ГРАЃАНИТЕ ДА СЕ ВАКЦИНИРААТ ПРОТИВ КОВИД-19

МИНИСТЕРОТ САЛИ И ВЕРСКИТЕ ЛИДЕРИ АПЕЛИРААТ ГРАЃАНИТЕ ДА СЕ ВАКЦИНИРААТ ПРОТИВ КОВИД-19

Министерот за здравство Беким Сали денеска имаше средба со поглаварите на верските заедници во земјава, по која заедно упатија апел до граѓаните да се ...
УШТЕ НЕ Е ПОБАРАНА ДОЗВОЛА ЗА ГРАДБА НА ДРУГИТЕ ДВЕ КУЛИ КОИ ЌЕ СЕ ГРАДАТ НА ЕДНА ОД ТРИТЕ ГРАДЕЖНИ ПАРЦЕЛИ КАЈ „ХОЛИДЕЈ ИН“

УШТЕ НЕ Е ПОБАРАНА ДОЗВОЛА ЗА ГРАДБА НА ДРУГИТЕ ДВЕ КУЛИ КОИ ЌЕ СЕ ГРАДАТ НА ЕДНА ОД ТРИТЕ ГРАДЕЖНИ ПАРЦЕЛИ КАЈ „ХОЛИДЕЈ ИН“

Фирмата „МГ Фешн“ уште не поднела барање за градежната дозвола за другите две кули кои треба да се градат на првата од трите градежни парцели во цента ...
ПОЧНА ГРАДБАТА НА ПРВАТА ОД ТРИТЕ 20-КАТНИЦИ КАЈ „ХОЛИДЕЈ ИН“ ВО СКОПЈЕ

ПОЧНА ГРАДБАТА НА ПРВАТА ОД ТРИТЕ 20-КАТНИЦИ КАЈ „ХОЛИДЕЈ ИН“ ВО СКОПЈЕ

Од денеска почнува изградбата на првата од трите 20-катници спроти хотелот „Холидеј ин“ во центарот на Скопје. Од компанијата која ќе ги гради зградит ...
БОЛНИЦАТА „РЕ-МЕДИКА“ ГО ПРЕЗЕМА ДОЛГОТ НА МПЦ КОН „БЕТОН“ ЗА ЦРКВАТА „СВ. КОНСТАНТИН И ЕЛЕНА“ ВО СКОПЈЕ

БОЛНИЦАТА „РЕ-МЕДИКА“ ГО ПРЕЗЕМА ДОЛГОТ НА МПЦ КОН „БЕТОН“ ЗА ЦРКВАТА „СВ. КОНСТАНТИН И ЕЛЕНА“ ВО СКОПЈЕ

Приватната болница „Ре-Медика“ го презема преостанатиот долг на МПЦ и Фондацијата „Св. Цар Константин“ од околу 3,5 милиони евра за црквата „Св. Конст ...
1 2 3 4 10 / 37 НАПИСИ