Таг: население

СВЕТОТ ДЕНЕСКА ЈА НАДМИНА ГРАНИЦАТА ОД ОСУМ МИЛИЈАРДИ ЖИТЕЛИ

СВЕТОТ ДЕНЕСКА ЈА НАДМИНА ГРАНИЦАТА ОД ОСУМ МИЛИЈАРДИ ЖИТЕЛИ

Обединетите нации објавија дека светското население стигна до бројката од осум милијарди жители, 11 години откако беше надмината границата од седум ми ...
СТРУГА ЗА 20 ГОДИНИ ИЗГУБИЛА 20 ОТСТО ОД НАСЕЛЕНИЕТО, МЛАДИТЕ МАСОВНО СЕ ИСЕЛУВААТ И ОД ОХРИД

СТРУГА ЗА 20 ГОДИНИ ИЗГУБИЛА 20 ОТСТО ОД НАСЕЛЕНИЕТО, МЛАДИТЕ МАСОВНО СЕ ИСЕЛУВААТ И ОД ОХРИД

Струга е меѓу градовите од каде има најголемо иселување во последните 20 години. Резултатите од годинашниот попис споредени со оној во 2002 покажуваат ...
35 ОТСТО ОД НАСЕЛЕНИЕТО ВО ЗЕМЈАВА Е ЦЕЛОСНО ВАКЦИНИРАНО ПРОТИВ КОВИД-19

35 ОТСТО ОД НАСЕЛЕНИЕТО ВО ЗЕМЈАВА Е ЦЕЛОСНО ВАКЦИНИРАНО ПРОТИВ КОВИД-19

Триесет и пет отсто од населението во земјава е целосно вакцинирано против ковид-10, односно примиле две дози, вели последниот извештај од Министерств ...
КИНА ИМ ДОЗВОЛИ НА СЕМЕЈСТВАТА ДА ИМААТ ТРИ ДЕЦА

КИНА ИМ ДОЗВОЛИ НА СЕМЕЈСТВАТА ДА ИМААТ ТРИ ДЕЦА

Кина објави дека ќе им дозволи на двојките да имаат три деца, завршувајќи ја строгата политика на две деца. Промената била одобрена од претседателот Ш ...
АКО ВМРО-ДПМНЕ ГИ ФРУСТРИРА ТОА ШТО ТИЕ НЕ СПРОВЕЛЕ ПОПИС, ЕВЕ ИМ КАЖУВАМ ДЕКА ЌЕ БИДЕ ЗАЕДНИЧКИ УСПЕХ, РЕЧЕ ЗАЕВ

АКО ВМРО-ДПМНЕ ГИ ФРУСТРИРА ТОА ШТО ТИЕ НЕ СПРОВЕЛЕ ПОПИС, ЕВЕ ИМ КАЖУВАМ ДЕКА ЌЕ БИДЕ ЗАЕДНИЧКИ УСПЕХ, РЕЧЕ ЗАЕВ

Премиерот Зоран Заев побара граѓаните да бидат одговорни и да овозможат во април да се спроведе пописот на населението. Откако од опозициската ВМРО-ДП ...
БОЛНИТЕ ОД КОВИД-19 МОЖЕ ДА СЕ ЛЕЧАТ ВО ПРИВАТНА БОЛНИЦА САМО СО СОГЛАСНОСТ ОД МИНИСТЕРСТВОТО ЗА ЗДРАВСТВО

БОЛНИТЕ ОД КОВИД-19 МОЖЕ ДА СЕ ЛЕЧАТ ВО ПРИВАТНА БОЛНИЦА САМО СО СОГЛАСНОСТ ОД МИНИСТЕРСТВОТО ЗА ЗДРАВСТВО

Болните од коронавирус задолжително се лекуваат во јавни здравствени установи, а лекувањето во приватна установа е дозволено само со претходно дадена ...
ЗАКОНОТ ЗА ПОПИС ТРГНА ВО СОБРАНИСКА ПРОЦЕДУРА, ВМРО-ДПМНЕ ПРВПАТ СЛУША ЗА НОВ ПРЕДЛОГ-ЗАКОН

ЗАКОНОТ ЗА ПОПИС ТРГНА ВО СОБРАНИСКА ПРОЦЕДУРА, ВМРО-ДПМНЕ ПРВПАТ СЛУША ЗА НОВ ПРЕДЛОГ-ЗАКОН

Попис на населението и домаќинствата ќе има во април 2021 година по точно 19 години, решени се цврсто владејачките СДСМ и ДУИ. Министерот за правда Бо ...
ЗАВИСНИЦИТЕ ЌЕ ПРИМААТ ТЕРАПИЈА ПРЕД ЛЕКАР, ДИСПЕРЗИЈА НА ПАЦИЕНТИТЕ ОД ЦЕНТАРОТ ВО КИСЕЛА ВОДА НА ПОВЕЌЕ ПУНКТОВИ ВО СКОПЈЕ

ЗАВИСНИЦИТЕ ЌЕ ПРИМААТ ТЕРАПИЈА ПРЕД ЛЕКАР, ДИСПЕРЗИЈА НА ПАЦИЕНТИТЕ ОД ЦЕНТАРОТ ВО КИСЕЛА ВОДА НА ПОВЕЌЕ ПУНКТОВИ ВО СКОПЈЕ

Со опремување на повеќе пунктови во Скопје и дисперзија на пациентите ќе се олесни работата на Центарот за зависници во Кисела Вода, каде се лекуваат ...
ПОЧНУВА ПРОБНИОТ ПОПИС ВО 13 ОПШТИНИ

ПОЧНУВА ПРОБНИОТ ПОПИС ВО 13 ОПШТИНИ

Почнува пробниот попис на населението, домаќинствата и становите, со кој ќе бидат опфатени 13 општини. Вработените во Државниот завод за статистика де ...
ТРЕТИНА МАКЕДОНЦИ НЕМААТ ПАРИ НИТУ ЗА ЕДНА ПИЈАЧКА

ТРЕТИНА МАКЕДОНЦИ НЕМААТ ПАРИ НИТУ ЗА ЕДНА ПИЈАЧКА

Македонија е четврта во Европа по тоа што нејзините граѓани не можат да излезат барем еднаш месечно на кафе или да јадат надвор од дома. Податоците на ...
10 / 10 НАПИСИ