Таг: НАТО

1 34 35 36 37 38 360 / 378 НАПИСИ
МЕРКЕЛ СЕ РАЗОЧАРА ОД ТРАМП, САКА ДА ЈА ЈАКНЕ ЕВРОПА

МЕРКЕЛ СЕ РАЗОЧАРА ОД ТРАМП, САКА ДА ЈА ЈАКНЕ ЕВРОПА

Ангела Меркел често jа повторува приказната за тоа како за време на  комунистичка Источна Германија таа сонувала за пензионирање. Потоа, таа конечно б ...
ТРАМП ЌЕ ГИ ВООРУЖУВА СИРИСКИТЕ КУРДИ, ТУРЦИЈА СЕ ПРОТИВИ НА ОДЛУКАТА

ТРАМП ЌЕ ГИ ВООРУЖУВА СИРИСКИТЕ КУРДИ, ТУРЦИЈА СЕ ПРОТИВИ НА ОДЛУКАТА

Администрацијата на американскиот претседател Трамп објави дека ќе ги вооружува курдските борци во Сирија „колку што е потребно“ за повторно да го осв ...
„ОРГАНИЗИРАН НАПАД НА СОБРАНИЕТО“ Е ДЕФИНИЦИЈАТА НА САД, ЕУ, НАТО И ОБСЕ

„ОРГАНИЗИРАН НАПАД НА СОБРАНИЕТО“ Е ДЕФИНИЦИЈАТА НА САД, ЕУ, НАТО И ОБСЕ

Делегацијата на ЕУ во Скопје, американската амбасада, мисијата на ОБСЕ и канцеларијата на НАТО во заедничка изјава најостро го осудија, како што навед ...
ПАРЛАМЕНТОТ НА ЦРНА ГОРА ДОНЕСЕ ОДЛУКА ЗА ЧЛЕНСТВО ВО НАТО

ПАРЛАМЕНТОТ НА ЦРНА ГОРА ДОНЕСЕ ОДЛУКА ЗА ЧЛЕНСТВО ВО НАТО

Сите 46 присутни пратеници во парламентот на Црна Гора  едногласно ја донесоа одлуката за влез на Црна Гора во НАТО. Се гласаше за предлог-законот за ...
РУСИЈА Е СИЛНА, А НИЕ СМЕ МНОГУ, МНОГУ СИЛНИ, ПОРАЧА ТРАМП

РУСИЈА Е СИЛНА, А НИЕ СМЕ МНОГУ, МНОГУ СИЛНИ, ПОРАЧА ТРАМП

Американскиот претседател Доналд Трамп ја нарече Русија „силна земја“ и додаде дека САД е „многу, многу силна земја“, но не е оптимист дека ќе го реал ...
ЕУ И НАТО ДА НЕ ЈА ПРИЗНАВААТ МАКЕДОНСКАТА ВЛАДА, БАРА ДИПЛОМАТСКИОТ СИНДИКАТ

ЕУ И НАТО ДА НЕ ЈА ПРИЗНАВААТ МАКЕДОНСКАТА ВЛАДА, БАРА ДИПЛОМАТСКИОТ СИНДИКАТ

Синдикатот на Македонската дипломатска служба побара од ЕУ и НАТО да го разгледаат статусот и легимитетот на владата на Емил Димитриев и со соодветен ...
МЕРКЕЛ ГИ ИЗГЛЕДАЛА СИТЕ ГОВОРИ И ИНТЕРВЈУА НА ТРАМП ПРЕД НИВНАТА УТРЕШНА СРЕДБА

МЕРКЕЛ ГИ ИЗГЛЕДАЛА СИТЕ ГОВОРИ И ИНТЕРВЈУА НА ТРАМП ПРЕД НИВНАТА УТРЕШНА СРЕДБА

По неколку месеци судири од далечина околу различните вредности и политики, германската канцеларка Ангела Меркел и новиот претседател на САД Доналд Тр ...
ПО ХАН И НАТО И САД ОЧЕКУВА ИВАНОВ ДА ГО ДАДЕ МАНДАТОТ ЗА ВЛАДА

ПО ХАН И НАТО И САД ОЧЕКУВА ИВАНОВ ДА ГО ДАДЕ МАНДАТОТ ЗА ВЛАДА

Амбасадата на САД во Скопје изјави дека партиите треба да ги почитуваат демократските процеси и институции. „Се согласуваме со ставовите на генерал ...
И НАТО ОЧЕКУВА ИВАНОВ ДА ГО ДАДЕ МАНДАТОТ ЗА ВЛАДА ОТИ СЕ СОБРАНИ ДОВОЛНО ПРАТЕНИЧКИ ПОТПИСИ

И НАТО ОЧЕКУВА ИВАНОВ ДА ГО ДАДЕ МАНДАТОТ ЗА ВЛАДА ОТИ СЕ СОБРАНИ ДОВОЛНО ПРАТЕНИЧКИ ПОТПИСИ

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг во пишана изјава денес соопшти дека очекува Претседателот Иванов да го даде мандатот за влада. „По ед ...
„НИЕ ЕВРОПЈАНИТЕ ЈА ИМАМЕ НАШАТА СУДБИНА ВО СВОИ РАЦЕ“, МУ ВРАТИ МЕРКЕЛ НА ТРАМП

„НИЕ ЕВРОПЈАНИТЕ ЈА ИМАМЕ НАШАТА СУДБИНА ВО СВОИ РАЦЕ“, МУ ВРАТИ МЕРКЕЛ НА ТРАМП

Ангела Меркел отсечно му одговори на Доналд Трамп откако тој не го поддржа НАТО и навести дека нема да ја поддржи кохезијата на ЕУ кога ќе стапи на фу ...
1 34 35 36 37 38 360 / 378 НАПИСИ