Таг: независност

1 2 3 5 10 / 50 НАПИСИ
ПУТИН ЌЕ ЈА ПРИЗНАЕ НЕЗАВИСНОСТА НА ДОЊЕЦК И ЛУГАНСК

ПУТИН ЌЕ ЈА ПРИЗНАЕ НЕЗАВИСНОСТА НА ДОЊЕЦК И ЛУГАНСК

Владимир Путин ќе ја признае независноста на самопрогласените народни републики Доњецк и Луганск, области во источна Украина кои се под контрола на пр ...
МАЈКА МИ ГЛАСАЛА НА РЕФЕРЕНДУМОТ И ОТИШЛА ДА СЕ ПОРОДИ, ВЕЛИ ВРСНИЧКАТА НА НЕЗАВИСНА МАКЕДОНИЈА, 30-ГОДИШНАТА КЕТИ КОСТОВА ОД РОСОМАН

МАЈКА МИ ГЛАСАЛА НА РЕФЕРЕНДУМОТ И ОТИШЛА ДА СЕ ПОРОДИ, ВЕЛИ ВРСНИЧКАТА НА НЕЗАВИСНА МАКЕДОНИЈА, 30-ГОДИШНАТА КЕТИ КОСТОВА ОД РОСОМАН

Неполн час откако моите родители гласале на референдумот за независност на Македонија, мајка ми добила породилни болки и за кратко време ме родила, ве ...
НА ПОВИДОК НОВ РЕФЕРЕНДУМ ЗА НЕЗАВИСНОСТ ОТКАКО ШКОТСКИТЕ НАЦИОНАЛИСТИ ПОБЕДИЈА НА ИЗБОРИТЕ

НА ПОВИДОК НОВ РЕФЕРЕНДУМ ЗА НЕЗАВИСНОСТ ОТКАКО ШКОТСКИТЕ НАЦИОНАЛИСТИ ПОБЕДИЈА НА ИЗБОРИТЕ

Шкотската национална партија (СНП), која застапува шкотска независност, победи на вчерашните избори за регионалниот парламент во Шкотска, по што втор ...
ГРЦИЈА ОДРЖА ВОЕНА ПАРАДА ЗА 200 ГОДИНИ ОД ПОЧЕТОКОТ НА ВОЈНАТА ЗА НЕЗАВИСНОСТ

ГРЦИЈА ОДРЖА ВОЕНА ПАРАДА ЗА 200 ГОДИНИ ОД ПОЧЕТОКОТ НА ВОЈНАТА ЗА НЕЗАВИСНОСТ

Грција одбележа 200 години од почетокот на Војната за независност со воена парада во Атина, на која присуствуваа и принцот Чарлс и неговата сопруга Ка ...
ЧИП КУМАНОВО

ЧИП КУМАНОВО

1 Во право биле тие што викаат дека градоначалникот на Куманово Максим Димитриевски предвидел сѐ и бил визионер уште на почетокот на кризата со корона ...
ДОБРО УТРО

ДОБРО УТРО

1 Знаете ли дека веќе влеговме во НАТО? Знаете ли дека ќе почнеме преговори за влез во Европската унија? Дали сте свесни дека во два последователни де ...
МОЖЕ ДА НЕ ГИ САКАТЕ ЗАЕВ, МИЦКОСКИ И АХМЕТИ, НО ИЗЛЕЗЕТЕ ЗА МАКЕДОНИЈА И ГЛАСАЈТЕ „ЗА“, ПОВИКАА ПРАТЕНИЦИТЕ ОД ПРВИОТ ПАРЛАМЕНТ

МОЖЕ ДА НЕ ГИ САКАТЕ ЗАЕВ, МИЦКОСКИ И АХМЕТИ, НО ИЗЛЕЗЕТЕ ЗА МАКЕДОНИЈА И ГЛАСАЈТЕ „ЗА“, ПОВИКАА ПРАТЕНИЦИТЕ ОД ПРВИОТ ПАРЛАМЕНТ

Триесетина пратеници од првиот пратенички состав на Собранието од различни политички партии ги повикаа граѓаните да излезат на референдумот и да гласа ...
НАРЕДНИОТ 8 СЕПТЕМВРИ ДА ГО ПРОСЛАВИМЕ КАКО ЧЛЕНКА НА НАТО, РЕЧЕ ЏАФЕРИ НА ПРИЕМОТ ЗА ДЕНОТ НА НЕЗАВИСНОСТА

НАРЕДНИОТ 8 СЕПТЕМВРИ ДА ГО ПРОСЛАВИМЕ КАКО ЧЛЕНКА НА НАТО, РЕЧЕ ЏАФЕРИ НА ПРИЕМОТ ЗА ДЕНОТ НА НЕЗАВИСНОСТА

Наредниот 8 Септември, Денот на независноста на Република Македонија, да го прославиме како членка на НАТО и во интензивни преговори со Европската уни ...
СЕ РАСПУШТИ БАСКИСКАТА СЕПАРАТИСТИЧКА ГРУПА ЕТА

СЕ РАСПУШТИ БАСКИСКАТА СЕПАРАТИСТИЧКА ГРУПА ЕТА

Баскиската милитантна група ЕТА соопшти дека целосно се распушта во писмо испратено до баскиските институции и граѓански здруженија. Во писмото, датир ...
СЕПАРАТИСТИТЕ ГО ЗАЧУВАА МНОЗИНСТВОТО ВО КАТАЛОНСКИОТ ПАРЛАМЕНТ, НЕЈАСНО Е КОЈ ЌЕ ПРАВИ ВЛАДА

СЕПАРАТИСТИТЕ ГО ЗАЧУВАА МНОЗИНСТВОТО ВО КАТАЛОНСКИОТ ПАРЛАМЕНТ, НЕЈАСНО Е КОЈ ЌЕ ПРАВИ ВЛАДА

Сепаратистичките партии и по вонредните избори ќе имаат најмногу места во новиот состав на каталонскиот парламент, што може да доведе до нови конфронт ...
1 2 3 5 10 / 50 НАПИСИ