Таг: Обединети нации

1 2 3 4 5 40 / 48 НАПИСИ
ИМАТЕ СИЛЕН ИДЕНТИТЕТ, НЕ ЧЕКАЈТЕ УШТЕ 25 ГОДИНИ ДА ДОНЕСЕТЕ ОДЛУКА ЗА ИМЕТО, ВЕЛИ НИМИЦ

ИМАТЕ СИЛЕН ИДЕНТИТЕТ, НЕ ЧЕКАЈТЕ УШТЕ 25 ГОДИНИ ДА ДОНЕСЕТЕ ОДЛУКА ЗА ИМЕТО, ВЕЛИ НИМИЦ

Посредникот на Обединетите нации Метју Нимиц вели дека сега е моментот да се донесе одлука за името и дека неговиот нов пакет предлози не го загрозува ...
ТЕРМИНОТ „МАКЕДОНИЈА“ ЌЕ БИДЕ СОДРЖАН ВО ПРЕДЛОГОТ ЗА РЕШЕНИЕ НА ИМЕТО, ИЗЈАВИ НИМИЦ ЗА ГРЧКА ТЕЛЕВИЗИЈА

ТЕРМИНОТ „МАКЕДОНИЈА“ ЌЕ БИДЕ СОДРЖАН ВО ПРЕДЛОГОТ ЗА РЕШЕНИЕ НА ИМЕТО, ИЗЈАВИ НИМИЦ ЗА ГРЧКА ТЕЛЕВИЗИЈА

Посредникот на Обединетите нации Метју Нимиц вели дека во предлог решението за името ќе биде содржан терминот „Македонија“ бидејќи над 100 земји веќе ...
128 ЗЕМЈИ ВО ОН, МЕЃУ НИВ И МАКЕДОНИЈА, ГЛАСАА ПРОТИВ ОДЛУКАТА НА САД ЗА ЕРУСАЛИМ И ПОКРАЈ ЗАКАНИТЕ НА ТРАМП

128 ЗЕМЈИ ВО ОН, МЕЃУ НИВ И МАКЕДОНИЈА, ГЛАСАА ПРОТИВ ОДЛУКАТА НА САД ЗА ЕРУСАЛИМ И ПОКРАЈ ЗАКАНИТЕ НА ТРАМП

Генералното собрание на Обединетите нации со 128 гласа „за“, меѓу кои и Македонија, ја поддржа резолуцијата со која се повикуваат САД да го повлечат п ...
СОБРАНИЕТО ЌЕ СЕ ОБОИ ПОРТОКАЛОВО ЗА КАМПАЊАТА ПРОТИВ НАСИЛСТВОТО ВРЗ ЖЕНИТЕ

СОБРАНИЕТО ЌЕ СЕ ОБОИ ПОРТОКАЛОВО ЗА КАМПАЊАТА ПРОТИВ НАСИЛСТВОТО ВРЗ ЖЕНИТЕ

Денес е Меѓународниот ден за елиминација на насилството врз жените 24 ноември и дигиталната редакција САКАМДАКАЖАМ.МК го обои логото на својата страни ...
НЕМА ПОВЛЕКУВАЊЕ ОД ПАРИСКИОТ ДОГОВОР ЗА КЛИМАТСКИ ПРОМЕНИ, ВЕЛИ ГЕРМАНИЈА

НЕМА ПОВЛЕКУВАЊЕ ОД ПАРИСКИОТ ДОГОВОР ЗА КЛИМАТСКИ ПРОМЕНИ, ВЕЛИ ГЕРМАНИЈА

Германската министерка за животна средина Барбара Хендрикс кажа дека договорот од Париз за борба против климатските промени е неповратен, откако прего ...
РАКЕТНИОТ НАПАД НА САД Е НЕИЗБЕЖЕН, СЕ ЗАКАНИ СЕВЕРНА КОРЕЈА

РАКЕТНИОТ НАПАД НА САД Е НЕИЗБЕЖЕН, СЕ ЗАКАНИ СЕВЕРНА КОРЕЈА

Северна Кореја вели дека ракетирањето на САД е неминовно откако „злобниот претседател“ Доналд Трамп го нарече лидерот во Пјонгјанг Кин Џонг Ун „ракете ...
ГРАДИМЕ ДОВЕРБА, ИМА НАЧИН ДА СЕ НАДМИНЕ ПРОБЛЕМОТ ШТО ГО ИМА ГРЦИЈА СО НАШЕТО УСТАВНО ИМЕ, КАЖА ЗАЕВ ВО ЊУЈОРК

ГРАДИМЕ ДОВЕРБА, ИМА НАЧИН ДА СЕ НАДМИНЕ ПРОБЛЕМОТ ШТО ГО ИМА ГРЦИЈА СО НАШЕТО УСТАВНО ИМЕ, КАЖА ЗАЕВ ВО ЊУЈОРК

Во моментов, Македонија и Грција имплементираат мерки на градење на градење доверба и со искрени разговори меѓу двете страни, вели премиерот Зоран Зае ...
ЗАЕВ ЈА ПОВИКА СЕВЕРНА КОРЕЈА ДА СЕ ОТКАЖЕ ОД НУКЛЕАРНАТА ПРОГРАМА

ЗАЕВ ЈА ПОВИКА СЕВЕРНА КОРЕЈА ДА СЕ ОТКАЖЕ ОД НУКЛЕАРНАТА ПРОГРАМА

Премиерот Зоран Заев ја повика Северна Кореја веднаш да се откаже од нуклеарната и ракетната програма во неговото обраќање пред 72. Генерално собрание ...
МУГАБЕ ГО ПРЕСПА ГОВОРОТ НА ТРАМП ВО ОБЕДИНЕТИ НАЦИИ

МУГАБЕ ГО ПРЕСПА ГОВОРОТ НА ТРАМП ВО ОБЕДИНЕТИ НАЦИИ

Претседателот на САД, Доналд Трамп, се закани со уништување на некои режими во својот 41-минутен говор во Обединети нации, но неговата жестока воинств ...
ЗАЕВ СЕ ПОЗДРАВИ СО ТРАМП И МУ ЈА ПОДДРЖА ИНИЦИЈАТИВАТА ЗА РЕФОРМИ НА ОН

ЗАЕВ СЕ ПОЗДРАВИ СО ТРАМП И МУ ЈА ПОДДРЖА ИНИЦИЈАТИВАТА ЗА РЕФОРМИ НА ОН

Премиерот Зоран Заев денеска се поздрави со  Доналд Трамп во Њујорк на настан организиран од американскиот претседател за приклучување кон политичката ...
1 2 3 4 5 40 / 48 НАПИСИ